That Dragon, Cancer

12.01.2016
09.11.2016

That Dragon, Cancer je krátká, nezávislá, explorativní adventura podle skutečné události, sledující čtyři roky života boje s rakovinou malého Joela Greena. Ve čtrnácti vybraných scénách se hráč ujímá role jeho rodičů, Ryana a Amy, ode dne kdy se dozví o nemoci svého syna, až do jeho smrti.

Hráč může interagovat s ostatními postavami a čeká ho i několik rozhodnutí, které jsou podobné těm skutečným, ze kterých vybírali Greenovi. Tato hra nabízí především hluboký emotivní zážitek a zamyšlení nad prchavostí života.

"Váš syn má rakovinu a zemře". "Ah, tak to je na čase udělat videohru!".

TDC je jedna z nejdivnějších her, se kterou jsem kdy měl tu čest. Je klasickým zástupcem nové vlny adventur, které už vlastně nejsou úplně hry, ale spíše jakýsi interaktivnější typ média nesoucí určitý příběh. Zde se setkáme s hodně nepříjemným tématem - rakovina a smrt dítěte. To je samozřejmě obrovská tragédie a každý se s tím vyrovnává jinak, rodina Greenova se rozhodla svého syna zvěčnit a jeho příběh a svoje vzpomínky (včetně reálných dopisů a fotografií) vložit do hry a ukázat světu, což je z mého pohledu zvláštní rozhodnutí. Samozřejmě se na internetu našli i zlí jazykové tvrdící, že rodina využívá drsným tématem vyvolané halo okolo hry k vlastnímu finančnímu obohacení (90 minutovou jednohubku prodávají za $15), což považuji za nesmysl.

Samotná hra pak obsahuje snové lokace, kde se pohybujeme ve vzpomínkách obou rodičů a zkoumáme jejich myšlenky, naděje a obavy. Bohužel, nelze se pohybovat klasicky pomocí WASD, ale je nutné na obrazovce hledat aktivní body a klikat na ně. Na druhou stranu tento způsob ovládání umožňuje různé efektní průlety při přesouvání se v lokaci či např. převtělení se do holuba. Najdeme zde velmi dobrý dabing, hudba tiše hraje v pozadí a podbarvuje nepříjemnou atmosféru, celkové zpracování se mi i přes spartánskou grafiku líbilo.

Po poněkud rozpačitém úvodu, kdy jsem houpal synka na houpačce a krmil kačeny, mě hra začala docela zajímat. Vše mi ale znechutila poslední čtvrtina, kdy už se rodiče obracejí na Boha, modlí se, probírají Ježíše a předhazují nám svoje sáhodlouhé dopisy, které jsem neměl trpělivost číst.

Očekávám, že TDC se bude líbit fanouškům Dear Esther jakožto podobná hra-nehra a emocionálně silný zážitek.
Píšu zde svůj první komentář a dlouho jsem uvažoval, jakou hru si na to mám vzít. Nakonec jsem se rozhodl pro tenhle psychedelický walking simulátor.
Pro walking simulátory mám neskutečnou slabost. Je to ten typ her, kde musí být silný příběh, jelikož herní mechaniky prakticky neexistují. That Dragon, Cancer to díky bohu plní.
Je to emocionální jízda od začátku do konce. Tím myšleno...od chvíle, kdy se rodiče dozví krutou realitu a dítě o ničem neví, přes strastiplné chvíle, kdy dítě pláče (a nikdo mu nevysvětlí proč) a rodiče procházejí těžkým obdobím, až po samotnou smrt a až psychedelické znázornění této události. (Rodiče jsou velmi silně křesťansky založení.)
Jak jsem již řekl, emocionální jízda od začátku až do konce, kdy někdy se mnou emoce házely o stěnu jak s hadrovým panákem a na konci tekly slzy proudem...za mě jeden z nejsilnější herních zážitků co jsem měl možnost hrát.

Pro: "Nádherný" a dojemný příběh jedné z mnoha rodin, co si tímto peklem musí projít. Možnost proniknout do zákulisí rodiny, která se s tímto problémem musí potýkat.

Proti: Pro někoho možná až příliš jednoduchá a stylizovaná grafika. Muzika moc nevyniká a spíše podkresluje scénu. Někoho může opět štvát absence herních mechanik...(já osobně bych to však vůbec nenazýval hrou.)