Test Drive III: The Passion

1990

Tretie pokračovanie v klasickej sérii Test Drive. Opäť si hráč vyberie jedno auto a má sa dostať do cieľa. Tentoraz však – akoby sme dnes povedali – vo freeform krajine. Do cieľa tak neviedla jediná cesta, ale bolo možné sa tam dostať rôznym spôsobom. Celá krajina bola vymodelovaná v plnom 3D prostredí, bola rozľahlá a pestrá. Jazdné podmienky ovplyvňovalo aj meniace sa počasie, a samozrejme nechýbalo ani obligátne autorádio, ktoré spestrovalo vašu cestu svetom. Nechýbali ani policajné hliadky a naháňačky s nimi, či obyčajný replay.

@zemi (komentář): "Hra má hlavně problém se zatáčením, pokud se dotknete šipek, letíte zaručeně mimo silnic. Kdo nezkusil, neuvěří... "

Přesně tak, to ovládání je tu šílené a kazí to celý dojem. Jinak je to, i 29 let poté, docela dobře vypadající hra.

Test Drive III: The Passion je jednou z prvních závodních her, která hráčům nabídla takovou volnost pohybu. Tuto hru jsem si zahrál jen tak ze zajímavosti roku 2009 pod programem DOSbox, mile mě překvapila na svou dobu nádhernou trojrozměrnou grafikou. Po pěkném intru následuje vzhledově zdařilé a přehledné menu. Při výběru jednoho ze tří vozů ( Lamborghini Diablo, Chevrolet Cerv III či Pininfarina Mythos ) se vždy zobrazí přehledná tabulka s informacemi o výkonnosti daného vozidla. Jízdní vlastnosti aut jsou hodně citlivé, trochu delší podržení směrové šipky znamená krátký výlet mimo silnici. Společně s hráčem se na silnicích pohybují i policejní hlídky s klasickou dopravou. Potěšilo mě, že jsem mohl během jízdy zapínat stěrače (klávesou W) nebo užívat světlomety (klávesou H), což většina současných závodních simulátorů bohužel neumožňuje.

Prostředí pro jízdu je hodně rozmanité, obsahuje například i železniční přejezdy, kopce, tunely, slepé silnice, pobíhající zvěř, domy atd. Během jízdy je možné, že se spustí déšť, při použití stěračů dešťové kapky na čelním skle krásně mizí a poté se zase objeví, vzhledem k roku vydání to vypadá moc pěkně.

Třetí díl této legendární závodní série určitě patří k nejlepším hrám pro operační systém MS-DOS, na nástupce tohoto dílu jsme čekali dlouhých šest let, tehdy mu už vyrostla těžká konkurence v podobě The Need for Speed.

Pro: vzhledem k roku vydání pěkná grafika, rozmanité prostředí, možnost zapnout stěrače či světlomety, pěkně zpracované interiéry vozů, možnost shlédnout opakovaný záznam

Proti: citlivé jízdní vlastnosti vozů, nízký počet aut

Třetí pokračování série Test Drive bohužel nepřineslo žádné nadšení, jediné co se dá hodnotit pozitivně jsou generované obrázky aut, jinak bohužel i přes povedené přidané věci jako světla, autorádio, uzavírky atd... má hra zásadní problém a to je OVLÁDÁNÍ - v zatáčkách zaručeně letíte mimo vozovku, stačí jen napatrně necitlivější dotyk na klávesnici - takže za mě 45 % a radši běžte na STUNTS - 45 %
Pokus o první 3D Test Drive. Bohužel podle mého názoru se hodně nepovedl. Je to u mně jedna z nejhorších her vůbec. Na hře je asi nejhezčí jen uvodní obrazovka, hudba a obrázky Lamborghini Diablo. I menu ještě vypadá sympaticky. Ale hratelnost a ovladatelnost aut ve hře je nulová. Srovnám-li to například s vynikajícím Stuntsem, který se v té době hrál a byl také 3D, je tohle absolutní paskvil. Hra má hlavně problém se zatáčením, pokud se dotknete šipek, letíte zaručeně mimo silnic. Kdo nezkusil, neuvěří...
Bohužel nic na tom nespraví ani novější grafický režim VGA (256 barev), ani hudba, která již běží přes Soundblaster. Ani některé novinky, jako zapnutí světel, stěračů, houkačka, přepínání autorádia, změna počasí, více možných cest do cíle a zajímavé inovace... v krajině například jezdil vlak, nebo jste vjeli do pasti - uzavírky - kde z ničeho nic silnice skončila. To všechno by bylo hezké, kdyby se to dalo alespoň trochu hrát.

Pro: Úvodní melodie.

Proti: Nehratelnost, chování aut.

Pokus od 3D ? Pokus ? Dopadl na jedničku. Dvojka totiž byla velice, velice nezáživná a nešlo tam dělat moc věcí. Trojka se na tento postup vyprdla a tak se z ní stal nejlepší díl série (subjektivní názor). Po něm ani před ním nepřišlo nic, co by bylo tak dobré.

MIDI hudba - skvělá, výborně se hodí k rychlému tempu hry. Dnes je samozřejmě směšná, ale nekritizujeme černobílý film za to, že má jen omezené množství barev, ne ? Grafika - ujde, ale na rok 1990 je 3D model velice dobrý. Jet rovně po silnici ? A proč, když můžu vesele používat zkratky a plachtit vzduchem. Jen si dávat pozor na náraz. Mám takový pocit, že když člověk jede pořád doprava, tak nakonec dorazí zas zleva.

3 auta, každé jiné a stejně tak levely, každý má svojí vlastní atmosféru a také pár druhů počasí. Vysoká rychlost je cítit jako vysoká rychlost. No ale hlavně ta možnost vyjet ze silnice, to ještě dlouho žádná hra nepřinesla. Inu, možná Stunts.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
KDY (poprvé/naposledy) -------- 1993 (N/A)
KOLIK (hodin circa) ----------- 20
DOJEM (ano/hmm/ne) ------------ ANO