Tengami

13.11.2014 WiiU
15.01.2015 PC
03.11.2015 Android
Nyamyam
Tengami je adventurou zasazenou do světa rozevírací obrázkové knihy, v tomto případě čerpající z japonské kultury. Mytologický příběh odehrávající se ve starodávném Japonsku sleduje pouť samuraje skrze rozličné lokace a nástrahy v nich.

Většina hádanek stojí na originálním konceptu "pop-up" knih, kdy se s rozevřením stránek na scéně objeví různé trojrozměrné objekty podobně jako je tomu u reálných knih tohoto typu.

Hra vyšla již na Wii U a na mobilní zařízení. Nepřekvapí tak menší rozsah hry, v rozmezí několika hodin k dokončení.

Prejdenie mi zabralo okolo 1,5 hodin. Audiovizuál je krásny, dobre sa na to pozerá a ešte lepšie sa to počúva. Celkovo je hra vyriešená…

Někdy si tak říkám, jestli si tvůrci během vývoje své hry zahrají, nebo je alespoň ukáží přátelům, protože mi neříkejte, že by si nikdo nevšiml, jak často se jedná o naprosto průměrné tituly, se kterými kloudný hráč ani nechce ztrácet čas... jako je třeba Tengami.

Nenechte se zmást mým červeným hodnocením, Tengami není blbá hra, jen neskutečně nudná a dlouhá, přestože vám zabere jen dvě hodiny. Grafika se mi nelíbila, hudba mě nezaujala, pohyb postavy je otravně pomalý, příběh zde asi ani žádný není a hádanky jsou zase zcela bez nápadu, jak je u takových logických her podobných kvalit zvykem. Jediný výrazný prvek je grafický styl, který má připomínat rozkládací knihy. Ale je to jen gimmick, tento prvek totiž ničemu neslouží a to ani grafické kvalitě, protože ta je v mých očích fakt nepovedená. Všechno je takové tuctové.

A proč... proboha proč ve hře, kde musíte neustále na něco klikat není nějaký custom kurzor, ale používá se ten klasický windowsácký? To je tak neskutečně rušivé a štve mě to třeba i u Amanita her, kde to nechápu už vůbec. Že to třeba z nějakých technických důvodů moc nejde je mi jako hráči úplně jedno. Stejně tak ve hře není pravý fullscreen, jen borderless window, takže člověk se dvěma monitory neustále kliká vedle mimo hru, protože ano, aktivní prvky pro otáčení stránek jsou na okraji obrazovky.

Když hry hraju, věnuji se jim na 100%. Neposlouchám během hraní vlastní hudbu, nesleduju youtube, nebrouzdám internetem. Chci se do hry ponořit a vychutnat si ji. Během hraní Tengami jsem však dokoukal tři díly Červeného Trpaslíka.

Shrnutí:
Ta hra by mohla nudit za vlast.

1. bod herní výzvy 2019 (hardcore)