Symphony

06.08.2012

Do našeho vesmíru pronikl všemocný démon, uvěznil naše nejslavnější skladatele a začal soustavně ničit hudbu. Je na vás, abyste se mu postavili, skladby jednu po druhé očistili a vyhnali ho z tohoto světa.

Symphony, hra od kalifornského studia Empty Clip s podtitulem Liberate Your Music, je klasická "shoot 'em up" arkáda, kde se svou lodí kosíte hordy nalétavších nepřátel ve snaze získat co největší score, které lze pak srovnávat s dalšími hráči online. Nepřátelé jsou generováni na základě hráčem vložené hudby (stejný koncept používá např. hra Beat Hazard). Za každou dokončenou skladbu se hráči odemykají nové zbraně a všemožné power-upy, které je možné dále vylepšovat.

V roce 2012 hra získala několik ocenění v soutěži Indie Game Challenge.

Symphony jsem hrál něco málo přes tři hodiny, ale po prvopočátečním zaujetí mne hra začala poměrně rychle znechucovat tím, jak mne nutí hrát dál a dál, aniž by přinášela nějaký bonus. Potíž je v tom, že kromě stylové grafiky se herní mechanismy rychle ohrají a vy se dostanete do bodu, kdy je sice kvůli dohrání nutné pokračovat a upgradovat zbraně, ale je to víceméně pořád totéž dokola. Ano, je možné objevit pár vzácných zbraní (za tři hodiny hraní jsem však našel jen jednu) a s vyšší obtížností se objeví i nějaký ten nový nepřítel, ale to je příliš málo na to, abych do Symphony investoval svůj čas. Chybí vyšší variabilita prostředí a hlavně vyšší variabilita herního prostoru tvořeného formacemi nepřátel v závislosti na vybrané hudbě. První hodina a půl, kdy mi hráli Die Antwoord (z mé hudební knihovny), byla zábavná a chytlavá, nicméně noví umělci (Daft Punk, Solar Fields) nepřinesli již nic nového a vytratila se motivace Symphony dohrát. Zbraně je sice možné různě střídat, což je teoreticky prostor pro taktiku, ale kvůli tomu, že za ně draze platíte a musíte obstát v dané obtížnosti, se nadlouho ustálí na jedné upgradované kombinaci. Než Symphony, to už raděj Subjektivem doporučovaný Soundodger+, kde je bullet hell mnohem rafinovanější a grafická podoba přinejmenším srovnatelná.

Pro: Výtvarná stránka

Proti: Stereotyp

Symphony je další hra, která pracuje podle podkladu Vámi zvolené hudby. Jelikož mám rád hudbu a můj počítač v sobě ukrývá několik set skladeb (Symphony napočítalo okolo 2000 a to asi nebude všechno). Od J.A.R po The Chemical Brothers či několik desítek Djský setu, tak ty to hry většinou velice rád hltám.

Základ je velice jednoduchý, zvolíte si Vaší oblíbenou skladbu, Symphony vyhodnotí rytmus, zvolíte obtížnost, hurá do raketky a střílet co se dá.
Po dokončení každé skladby dostanete možnost koupit novou zbraň, kterou dále můžete levelovat. Zbraní není nekonečno, takže se hodně opakují ale když padne zbraň s podtitulem Furia máte celkem vyhráno.

Kdybych měl srovnávat například s Beat Hazard Ultra, tak Symphony bude hodně trpět. Jo dobrý, můžete si upravit Vaší raketku kam jaké dělo bude střílet ale není to až tak potřeba, stačí zvolit správnou kombinaci děl. Prostředí se rychle o okouká a typu nepřátel je okolo 10.

Verdikt: Já jsem za Symphony rád, zase jsem oprášil staré pecky z mladí. Bohužel Symphony není špatný ale není ani dobrý, prostě jsou lepší hry se stejnou tematikou. Beat Hazard Ultra je tím jasným příkladem. 45%

Pro: Vaše hudba, dáte si přesně to, na co je chuť.

Proti: Málo nepřátel, prostředí, málo zbraní.