Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Suspended

--
0 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Planeta Contra, kam její obyvatelé emigrovali z planety Země, je plně terraformovaný ekosystém. Jeho chod však musí zajišťovat tři tzv. Filtrační počítače v obslužném centru umístěném hluboko v podzemí. Toto centrum je plně automatizované a musí být biologicky monitorováno tzv. Centrální Mentalitou. Tou je vždy, na dobu 500 let, vylosován jeden z obyvatelů planety. Tělo této osoby je umístěno v kryogenické kapsli, zmrazeno k téměř absolutní nule a pouze její mozek je udržován v alfa stádiu. V případě, že by filtrační počítače pozbyly z nějakého důvodu provozuschopnosti, platila norma, že má být osoba rozmrazena, aby zajistila nápravnou proceduru. Bohužel, předešlá Mentalita Gregory Franklin, byl probuzen nešťastnou náhodou a z neznámých důvodů zešílel. Jeho jednání následně vedlo k incidentu, při kterém bylo usmrceno několik tisíců lidí. Z těchto důvodů byla zavedena dvě opatření. Osoba bude za a) naklonována, aby v případě, že by došlo k obdobné situaci, mohlo být po zásahu vojenské jednotky původní tělo nahrazeno, a za b) osoba nebude probuzena zcela, ale bude s vnějším světem moci komunikovat pouze prostřednictvím šestice robotů - její tělo zůstane nehybné v kapsli. Jednotliví roboti jsou pak specializováni pouze na určitou smyslovou aktivitu a většinou zbylých nedisponují. Smysly Centrální Mentality budou tudíž roztříštěné a její akceschopnost do jisté míry omezená. Nicméně situace, kdy by došlo k selhání Filtračních počítačů, je považována za vysoce nepravděpodobnou.

V textové sci-fi adventuře Suspended Michaela Berlyna s prvky simulátoru je hráč obyvatelem planety Contra, který "zvítězí" v planetární loterii a stane se novou Centrální Mentalitou. Pochopitelně, navzdory předpokladům, dojde k selhání a hráč je probuzen. Velící centrum na povrchu je však přesvědčeno, že se opakuje předchozí situace, kdy byla chyba na straně Centrální Mentality, a vyšle do obslužného centra zásahovou jednotku, která má za úkol probuzené tělo usmrtit a nahradit jej jejím klonem. Hráč má tedy pouze omezený čas na to, aby se vypořádal s nastalou situací.

Vzhledem k poměrně náročnému konceptu hry, zařadil Infocom tuto sci-fi do kategorie Expert. Obtížnosti přispívá také to, že časový limit je poměrně striktní a k úspěšnému dohrání je nutné čerpat informace z předešlých neúspěchů. Tento fakt bývá kritizován, je však vyvážen značnou inovativností hry, která přetrvala až do dnešních dnů a je důvodem, proč je Suspended považována za jednu z vůdčích textových adventur 80. let.

Jako feelies byla ke hře přibalena mapa podzemního komplexu, příručka s pokyny pro Centrální Mentalitu, los a dopis potvrzující výhru v loterii.


Poslední diskuzní příspěvek

@Artran (11.02.2013 20:15): Pokud vybereš ty nejlepší (což by, v IF a jejich evolučních následovnících, měly být tyto a pak nějaké z nové vlny), tak by nějaký čas mohl být. Hráči klasických RPG to mají podstatně horší :).

A díky za info, nicméně zatím jsem spokojen s exoDOS.

Nejlépe hodnocené komentáře

Doposud ke hře nikdo nenapsal komentář.