Submarine Titans

26.06.2000

Submarine Titans je první a zatím snad i jedinou RTS z vodního prostředí. Hra se kompletně odehrává pod mořskou hladinou, kdy se zbytky lidstva po jaderné válce a přírodní katastrofě přesunuly na nedávno osídlené dno oceánu.

Prostředí je variabilní díky 5 stupňům elevace a vypadá k světu díky plně 3D renderované grafice umožňující 4 různé perspektivy pohledu a až trojnásobný zoom. Svou hratelností je hra hybridem mezi Starcraftem a Red Alertem.

K dispozici jsou 3 rasy, 2 humanoidní a 1 vetřelecká, přičemž každá má svůj specifický styl hry, výhody a nevýhody. Zatímco lidé mají stavitelské ponorky, které vypustí stavební plošinu, jež postaví danou budovu, tak mimozemšťané vyrábějí jen konstrukční plošiny přímo. Mimozemšťané mají málo ponorek, ale silných, protože ovládají pokročilé energetické zbraně, zatímco lidé se spoléhají hlavně na torpédové technologie, mají větší počet ponorek, ale slabších atd.

Zvuky podbarvují celkovou atmosféru hry. Submarine Titans je možno hrát v multiplayeru až s 16 hráči.

Toto je trochu starší hra, která proběhla bez povšimnutí, což je škoda, protože je v určitých ohledech lepší, než mladší a profláklý Tiberian Sun.

Hra má tři strany konfliktu a každá je jiná a má své speciální budovy a technologie. Zvlášt Silicons (ufoni) jsou skvěle vytvoření. Na začátku se sice trochu zapotí, ale pak už jsou velmi silní. Black Octopi (eko-teroristé) jsou silní na začátku, ale slabší na konci. No a White Sharks (armáda) jsou vyrovnaní.

U hry sem se skvěle bavil a dohrál ji jedním dechem za všechny strany. Takhle kvalitní a originlni hru sem už dlouho neviděl a jsem rád, že jsem sehnal original za 199 Kč.

Pro: Originalita, 3 rozdílné rasy, hratelnost, grafika, příběh.

Proti: Místy vyšší obtížnost.

Neskutečně originální počin. Už u startu se dostanete do kokpitu ponorky a celé menu je interaktivní a na svojí dobu nevídané, prakticky bez konkurence.

K dispozici jsou 3 totálně odlišné rasy. Ekonomická část spočívá v dolení "Coroidu" a "Siliconu" také se musíte postarat o dostatečnou energiu.

Ovládací prvky jsou specificky zasazené do Hubu, takovým zvláštním způsobem, že vás hned navedou co klikat. Praktické rozdělení budov aj jednotek. K dispozici není žádná matematika, nečekejte popis jednotky typu: attack 5, armor 5. Vše si musíte hezky postaru vyzkoušet. Na začátku se vám může stát taková kuriozita, že postavíte špatnou budovu utratíte zdroje a nemáte způsob jak zdroje načerpat - musíte restart.

Doslova a dopísmena parádní strategie ze staré školy s neokoukaným podmořským světem.

Škoda že ke dnešnímu dni nemá hra pokračování, určitě by stálo za to.

verze hry: GOG 1.1.0 (34428)

Pro: originalita, 3 odlišné rasy, podmorské prostředí

Proti: absence mapy, v multiplayeru trocha kulhá balance, ale nic hrozné