Stronghold

1993
červen 1994
02.06.1994

Real-time budovateľská stratégia z prostredia Dungeons & Dragons. Vo svojej dobe kombinovala niekoľko prístupov k hraniu, často nazývaná aj fantasy SimCity.

Hráč si vytvoril svojho panovníka a k nemu štyroch lordov, všetko na základe pravidiel D&D - bolo možné vyberať od bojovníka, zlodeja, mága, trpaslíka a cez ďalších. Každé povolanie malo niekoľko unikátnych budov, rovnako ako unikátny zjav. Ciele hry záležali na zvolenom presvedčení hlavného hráčovho charakteru (panovníka). Lawfull, musel viesť ríšu tak, aby bol zvolený až za cisára; Chaotic mal za úlohu poraziť všetkých nepriateľov na mape; nuž a Neutral musel splniť oba ciele.

Po dlouhých letech jsem dostal zase chuť na tuhle klasiku, tak jsem to rozjel a už jen ta grafika je tak prosycená atmosférou, až to není možné. A po letech se opět ujišťuji v tom, jak to bylo originální. Člověk jde hrát budovatelskou strategii a na začátku si nahazuje statistiky postavě dle AD&D pravidel jak v nějakém dungeonu.