Dnešní hraní bylo zatím asi nejlepší. Zapnul jsem hru, fast travelem zaletěl na Akilu kde bych měl pokračovat v hlavním questu. Pak chvíli dumal nad tím, co to sakra provádím se svým životem - dal ALT + F4 a koupil Phantom Liberty.
Happy ending!! :D
@Feidias (29.09.2023 19:57): Tam je problém ze do CC většina modu dat nejde jelikož jsou to nějakým způsobem cheaty nebo obsahují sexuální obsah, případně nějak narušují achievmenty nebo gameplay a prave za peníze to musí do te hry sedět jako by to tam bylo odjakživa. Proto tam je i sekce free modů zdarma kde muže být skoro cokoliv kromě čuňáren a věci co mají velký objem.
BTW CC věci pro Skyrim jsou fajn, u Falloutu 4 to je výrazně horší .
@Charllize (29.09.2023 18:59): takhle, já bych to též nedémonizoval, ale je fakt, že obsah který byl v Creation Clubu byl slabý a za peníze, které bych nedal, nicméně Starfiled je hra kterou vytvořila Bethesda. Můžu na ní nadávat, můžu být kritický k lecčemu, ale nikdo mě nenutí jej modovat a koneckonců i moddeři se můžou svobodně rozhodnout. Ne zlá a pitomá Bethesda, nezapojím se a budu svůj mod volně distribuovat přes Discord, což se děje, nebo se zapojím. Dostanu málo za hodně práce, ale dozví se o mě třeba víc lidí, atd. Někdo si dá tu práci aby kolekci doladil, tak, že bude fungovat bez problémů, atd. Koneckoncu vytvořit nástroje pro moddery je taky práce. Podívejme se jak vypadá modding pro Cyberpunk. Existuje, ale s Fallouty, nebo Elder Scrolls je to nesrovnatelné.
@Feidias (29.09.2023 18:55): Ok. Mne jen přijde ze kolem té situace moderi vs creation club se vytvořilo z nepochopení něco podobného jako letitá fáma o levelujicich krysách v Oblivionu :)
Přitom to je win win věc pro všechny zúčastněné.
@Charllize (29.09.2023 18:37): no Nexus už právě dělá něco podobného. Pokud máš premium a stáhneš si kolekci jedním klikem, pak moddeři co mají v té kolekci mod něco dostanou. Je jasné, že pokud tam je 300 a ty zaplatíš cca 180 Kč, tak na jednom stažení modder asi moc nevydělá.
@AlieN (29.09.2023 18:31): To je hospodská rétorika :) A všichni moderi co jim Bethesda dala mody do Creation clubu na tom profitují. Bethesda si bere desátek samo, jelikož ty mody upravuji aby nedělali bordel, byli kompatibilní s achievmenty a provoz toho creation clubu taky něco stojí. A nekteri moderi se díky tomu stali zaměstnanci.
Na nexusu ti lidi neměli nic, ani korunu, to je lepší??
Z modu co jsou volně mimo creation club jako součást při spuštění hry si Bethesda nebere ani korunu, jsou zdarma, na vlastní nebezpečí a vypnou ti achievmenty.
@Charllize (29.09.2023 17:56):  Parazitovani na cizím díle právě je když na těch modech vydělává Bethesda. Vydat nedodělanou hru, nechat modery dotáhnout chybějící nebo mizerně navržené a vybalancované funkce, a pak na nich ještě rýžovat - no paráda, ne?

Ať jim to klidně vydá jako placené DLC, proč ne pokud je ten mod tak dobrý že stojí za ty peníze - ale ať jim ty peníze pak taky nechají. Bethesdě samotné to jen podpoří prodeje základní hry. Ne jim zmrdsky nechat za jejich práci jen zlomek.
@AlieN (29.09.2023 15:50): chápu, ale 100% nedostanou nikdy. Zas takhle to dělají v podstatě zadarmo z dobré vůle. Jsou určitě přispěvatelé, ale tyjo nevím, myslím si, že jich moc nebude. Na Youtube když se někdo živí obsahem, tak taky nedostane 100%.
@AlieN (28.09.2023 21:22): na modding jsem hodně zvědavý + jsem zvědavý jak pojmou DLC. Už jsem tu psal, že vlastně nemám problém za dobrý mod i zaplatit, nejlépe za koleckci, která je odladěná a funkční.
Taky jsem Starfield odložil s tím jak vyšel Cyberpunk 2.0. Kvůli Starfieldu jsem zase odložil Baldurs Gate 3. A dnes mám pro změnu chuť nainstalovat Counter Strike 2 :)
Tenhle podzm je fakt našlapaný, abych hned po sobě koupil tři hry prakticky day-one, to se mi ještě nestalo.

Ale mám pořád nutkání se ke Starfieldu rychle vrátit, je to určitě nejlepší Bethesda hra od Morrowindu. I když nebudu to hrát nějak kompletně - jen hlavní questové linky, postavit si ještě pár lodí a nějakou základnu, a na pořádný playthrough se vším co tam jde dělat počkám až někdy za rok až bude hra pořádně dodělatelná mody.
@SilentWolf (28.09.2023 18:27): Hele nebylo to tim. Zkusil jsem to nainstalovat a uz to jede v pohode. Ta stanice predtim byla tak tmava, ze proste vubec neslo nic videt. Ted ji lze normalne projit i bez baterky. Proste nejaky problem se shadery nebo tak neco. Asi. I baterka uz normalne funguje. Kazdopadne hrat to nebudu, radeji si dam ten Cyberpunk, ten se mnohem lepe hraje, je to zajimavejsi setting a je to mnohem lepe optimalizovane, proste mnohem lakavejsi i presto, ze jsem zakladni hru uz dvakrat prosel. :P
@Charllize (28.09.2023 18:30): to bych musel zapojit starý PC a vydolovat z něj savy asi. :-D ale fakt.. ten FF16 za to nestál. To je vskutku škoda. Zpětně bych to ale rozehrál za Anděla. Trickster byl divný. Každopádně to je fakt 10/10 hra.

@Feidias (28.09.2023 19:53): teď to chce pauzu, dohraju si kampaň karetního Arkham Horroru a budu vyhlížet Alana Wakea 2.

@M.a.t.t. (28.09.2023 19:03): mě právě to zkoumání docela vydrželo a kupodivu bavilo. Díky settingu nejvíc ze všech jejich her. Zkusím někdy ten příběh dojet.
@SilentWolf (28.09.2023 18:27): Minimálne príbeh, companion questy a faction storyliny za to stoja. Inak ťa chápem, na nejaké skúmanie planét som rezignoval už po druhej, keď som zistil, že obsah na nich je skutočne až príliš nápadne generovaný. To je však v poriadku a nijak mi neprekáža, akurát ma to skrátka nemotivuje z pohľadu prieskumu :)
@marwel (28.09.2023 16:07): psal jsem spíš v pozitivním nádechu jelikož tu byla samá kritika. Tam kde je naopak samá chvála (Elden Ring) tam mám tendenci vypichovat negativa. Ale od začátku jsem psal že je mi jasné že jakmile zapnu cokoliv jiného tak se ke Starfieldu nevrátím.
Ale taky jsem odhadoval že v tom nechám 30h, ne 50h. Takže za mě dobré.

Btw baterka jde z helmy. Když ji nemáš nesvítíš. Nebyl to tvůj problém?

@M.a.t.t. (28.09.2023 15:19): příběh možná ještě dojedu + companion questy. Ale nedávno jsem se těšil až hru zapnu. Už to tak není. Vyčerpala se. Chtěl jsem tu jen napsat že to trvalo 50h - což považuji za klad.
@SilentWolf (28.09.2023 13:42): A nebyl jsi to ty kdo to tu pomerne dost vychvaloval? Tedy alespon jsem mel z tvych prispevku ten dojem, ze te to hodne bavi.

Ja osobne jsem to zabalil hned na zacatku, jak mate projit nejakou tu vyzkumnou stanici. Tma jak v prdeli, baterka mi z nejakych neznamych duvodu nefunguje (vzdy jen problikne a vubec nesviti), Ve tme se mi nejak podarilo dostat do mistnosti s neprateli, hned mi dosly naboje (mel jsem asi 20 naboju do pistole, tod vse), takze jsem je v te tme umlatil sekerou a tim skoncila ma pout po tisici planetach ve Starfieldu. :D Nekdy to zkusim zas, treba to pak bude konecne fungovat. Kazdopadne si myslim, ze Bethesda mela po FO4 udelat dalsi TES a az pak Starfield. Takhle jsme dostaly dve hry, ktere jsou si pomerne dost podobne a ten hlad po pokracovani TES bude trvat dalsi dlouhe roky.

Mel jsi zacit Baldurem. Treba bys pak ve Starfieldu tak dlouho nestravil nez by sis uvedomil, jak blbe to je. :D
@SilentWolf (28.09.2023 13:42): Kde si v hlavnom príbehu skončil? Niektoré misie sú naozaj skvelé, obzvlášť jedna v úplnom závere.

Výborné sú aj tie faction questliny, kde mi paradoxne Ryujin Industries prišiel ako najmenej zaujímavý (hoci inak by som pochválil)
Poslušně hlásím, že 50h a dost. Už mě to neláká zapnout a radši bych dělal cokoliv jiného. Svatákoulemasová to v komentáři trefil naprosto dokonale, nemá tedy smysl snažit se něco sepsat. Myslím, že jsem tu toho reportoval dost a stále se snažil v tom vidět něco hezkého. A jo, je to tam. Fakt to není špatné a základ je velmi dobře hratelný. Možná se někdy dokopu dohrát aspoň příběh, ale momentálně mi to trochu znechutilo hraní dalších her - jakože bych si velmi rád skočil do Cyberpunku nebo rozjel Baldursy 3, ale těch 50h Starfieldu ve mě probudilo pocit, že hry obecně jsou nuda. Dobrá práce Bethesdo. :D Snad to bude krátkodobé.

Nakonec 7/10.
@SilentWolf (25.09.2023 21:29): Mám podobný problém, chci upgrade na modifikaci skafandrů úrovně 3 a chce to vycraftit 15 modů. :( Jinak mám pocit, že těch talentů je až moc.. chtěl bych větší nosnost lodě (mám na lodi masivní cargo o velikosti 3200, ale pořád je to málo :), dále ten talent co ti umožnuje oskenovat okolní měsíce, či dokonce celé systémy (astrofyzika ?), craftění zbranových modů..atd.. Level 31 a když kouknu na talenty, tak jsem furt na začátku. Trochu mě mrzí, že tu není možnost resetu buildu, člověk si teď už uvědomuje, co se hodí a co ne.

Jo a doporučuju střídat kolegy ve zbrani (pokuď nejste samotáři), každý z nich vám nabídne zajímavý osobní quest.
Tak teď parádní zážitek. Shrodinger System -> loď Colander. Víc téhož prosím!

Edit: a teď klasická Bethesda zážitek. Potřebuji vylevelovat úpravu zbraní. Je potřeba vytvořit 30 weapon modů. Řešení? Dělat do samopalu stále dokola short/long barel. :D :D
@Widl (25.09.2023 09:38): Hodně atmosféry to ztrácí i díky jetpacku. Můžeš kdykoliv odletět od emzáka pryč.

Úplně stejný jako zbytek hry, jiskřička něčeho fakt zajímavého, co je hned udušené průměrností.
Tak Tak.
@Feidias (25.09.2023 09:05): Celá ta Vanguard linka začala tak pěkně, trochu tajemně, vetřelec toho nejhoršího kalibru. Je potřeba být opatrný! Atmosféra padla ve chvíli, kdy jsem zjistil, že je pomalý jak šnek a tak stačí obíhat nějakou překážku a poslat do něj pár nábojů. Nebylo potřeba nikde zapínat generátory jak po mně chtěla hra :D Od tý doby to bylo o ničem, nebylo se čeho bát. A nepomohly ani pěkný nápady jako to, že se ti snaží dostat do hlavy a přemluvit tě, že je to kámoš.

@Feidias (25.09.2023 09:05): Mě to připomíná taky hodně Aliens, celkově ten design mají zmáknutý na jedničku. Nenapadá mě, co bych tam měnil. Nejprve mě mrzelo, že to bude meh a nebude to prostě Mass Effect plný alienů, ale ono je to takhle asi tisíckrát lepší. :D Screenuju docela často.
Na případná DLC se taky hodně těším, hlavně na to, kam se ještě podíváme. Ono v podstatě jde ve Starfieldu zpracovat cokoliv a modeři se třeba vyloženě nemusejí snažit opravovat rozbité věci, protože tu vše vesměs funguje. Tak bych se nedivil, kdyby tyhle silné momenty trochu vykradli a udělali lépe.
@SilentWolf (25.09.2023 08:44): jako ten Londinion (vypadá to jak Fallout: The Frontier) a Battlefield planeta vypadaly fakt pěkně. Připomnělo mi to Aliens. Umím užívat i pěkné obrázky, ale je fakt, že být to trošku náročnější hra jako třeba Prey, tak je to úplně někde jinde.
@BUMTARATA (25.09.2023 08:05): volby tu jsou po vzoru Bethesdy, tzn až absurdně naivně dobré, nebo cartoonishly evil. Na tom se nic nezměnilo. Takže ano.. můžeš je rozstřílet. :D

Co v tomhle ohledu bolí víc, jsou některé reakce na companiony. Ty na ně doslova můžeš být hnusný a "sarkastický", ale ty reakce jsou extrémně nevtipné a hloupé. Říct něco takového v reálu nahlas, tak chodíš kanály. Přesto tam ty možnosti jsou. Jako by se Bethesda inspirovala v diskuzích na novinkách.

@Feidias (25.09.2023 08:37): jo, Starfield nejvíc připomíná kombinaci Červeného Trpaslíka a Simpsonů.
Ve vesmíru je loď, která letí už 200 let. Ve hře nemají hibernační kóje, stáze apod.. tzn. na lodi už je několikátá generace lidstva. Možnost ukázat něco zajímavého. Výsledek? Banda lidí k nerozeznání od zbytku. 200 let je krátká doba na to, aby se na lodi vyvinul tvor z kočky, ale tak nějak pochybuji, že by to s lidmi nic neudělalo. Výsledkem je 10 minutový quest, kde za tyhle lidi rozhodnete jejich budoucnost. Super. Že se v tom studiu vůbec snaží něco vymýšlet.. :D
@Neelixx (23.09.2023 16:49): jako to, že je to nejtěžší obtížnost poznám tak, že jsem za 44h hry nakupoval 2x léčiva a 2x náboje. Což sežralo nějaké to 1% z mých financí. :D

Stealth zatím neřeším, granáty taky ne, ale hlavně.. stále nemám žádné skilly na boj.. :D :D
@SilentWolf (23.09.2023 16:34): Třeba někdo udělá v budoucnu total conversion jako je Nehrim k Oblivionu nebo Enderal ke Skyrimu. Tam se člověk musel aspoň snažit a nebyl problém umřít, když sis nedával pozor nebo šel někam, kde zatím nemáš co dělat...tady je to umění. :D Hraju teda na normal, ale fakt mě neláká zvyšovat obtížnost, pokud je jediným rozdílem, že enemáci maj víc HP.
Taky jsem si dneska zahrál ty Vanguardy. Docela se to dalo, nebylo to něco, co jsem si představoval pod Starfieldem, ale proč ne. Mám teď chuť na nějakou Starship Troopers hru. :D Sice trochu meh bylo, že vás upozornili ať se pořádně vybavíte, aby vás stejně po příletu na cílovou planetu zahrnuli lepší zbrojí než máte a rotačákem s 1 000+ náboji. Fakt RPG jak řemen. Mě přijde, že je absolutně jedno, co v té hře dělám. Nic nepůsobí uvěřitelně a nic neklade odpor. Schválně jsem se teď snažil dávat i dialogy zespod, aby byl jako ten příběh trochu zamotanější tím, že se budu chovat trochu nelogicky.. nebyl. Pokazit se tu nedá snad nic. Když vylezl závěrečný boss tak jsem si asi sekundu říkal "ach, tak tohle bude problém".. nope, je to Bethesda. Takže hej, máš možnost zmáčknout 3 tlačítka a vyhraješ!

Největší problém hry (a obecně Bethesdy) je, že kdyby mi někdo u hraní měřil tep, tak je to rovná čára. Párkrát by možná kontrolovali, jestli stále žiju. Nic vám do žil nevlije adrenalin, nad ničím se nikdy nezamyslíte, srdíčko nikdy nesposkočí dojetím, do mozku se žádná myšlenka, která by vyžadovala jeho aktivitu nepodívá.. což u jiných her nemívám. Většinou hry dost prožívám.

Už se začíná omrzovat i ten gunplay, protože jak nepřátelé vydrží 10x víc je to trochu nuda. Vtipné je, že stačí aby vám čouhalo ucho a stejně vás trefují z kilometru jednoručním samopalem. Klasika.

Zatím počítadlo na 45 hodinách. Po dnešku to vidím na 75%.
@Feidias (23.09.2023 07:26): Já zas preferuju Crimson Fleet před UC.. teda zatím, ještě nejsem na konci. A to, že je hlavní linka slabší než ty vedlejší úlohy mě nepřekvapuje. :) Já nikdy nehraju hry od Bethesdy kvůli main questu.
Včera jsem jel tu Vanguard quest line a ta je dobrá! Baví mě víc jak hlavní linka.
@Paul (21.09.2023 19:32): To je takový ten článek, který sepisuje věci, které jsme všichni věděli dopředu. :D

Mě nepřijde fér porovnávat ty hry, ale přesně jsem se přistihl, že díky Starfieldu víc oceňuji Cyberpunk.
A už jsem tu i psal, jak opačný vztah k těm hrám mám.

Zatímco Cyberpunk mě naprosto šokoval tím, jak byl rozbitý a jak tam co pět minut hráč narážel na věci, které mu rozbíjely zažitek, ale čím víc času jsem v tom Night City nechal, tím víc si mě získalo - ale bylo to sakra těžké, na to nezapomenu, překousnul jsem toho fakt hodně. Zde je to naopak. Když zavřeme oči nad tou zkratkovitostí alá "hmm artefakt? *black out* čau, tu máš loď", tak jsem měl pocit, že fakt udělali kus práce. Ať už graficky, tou střelbou i vlastně tím, že takto zpracovali celý vesmír (nejsem z těch, kterým vadí, že tam nejde volně létat), líbí se mi jak jsou ty planety závislé na sobě, a jak když přistaneš u ledového obra, tak ho pak z té planety vidíš, hezky ho obíhá.. ale pak se to začne prostě vše sypat, čím dýl v tom necháš. Jsem jak Dicaprio v Počátku, sen se rozpadá.. ještě si ho chci alespoň trochu užít, trochu pomáhá, že u Baldurs Gate 3 čekám, až nějak upraví ten akt3, není kam spěchat, ale za chvíli vyjde Alan 2 a já si říkám, jestli si radši nezahrát jedničku místo Starfieldu a zároveň si musím racionálně uvědomit, že jakmile zapnu cokoliv jiného, Starfield už asi nezapnu.

Blbý writing je už meme, to nemá smysl řešit, jsem plně oddaný vzít si za ženu Andreju, protože.. má na tváři znaménka a dává mi peníze. Na to mám slabost, asi i v tomhle pořadí. Kam se hrabe skvěle napsaná Panam.. :D :D Sarah má zas jedinečný trait, že nepoznáte jestli ji je 50 nebo 30. Companioni jsou asi nejhůř napsaní companioni v historii videoher.

Já teď nevím, co všechno ještě ve hře můžu zažít, mám v tom přes 35h. Ale chybí mi tu nějaké nebezpečí na planetách. Vlivy počasí, možnost si rozflákat skafandr. Nutnost vyletět z lodě a ručně opravit nějaké poškození. Proč ani na nejtěžší obtížnost absolutně nezáleží, jakou mám posádku? Je tam miliarda schopností, které mi u těch lidí svítí, a je to absolutně jedno.. jen hromada nepřehledných U.I., výzkum řeším tak, že jednou za čas tu tabulku otevřu a zkusím zda náhodou nemám něco, co je potřeba na postup v některém výzkumu, ale vůbec neřeším co zkoumám, je to tu totiž zbytečné. Možná se časem budou lepší zbraně, které si budu moci vylepšovat, hodit. Zatím ne.

Ještě jsem si nezkusil pašování, stavbu základen (podle Steraka, kterého tento žánr her baví, je to tu takové.. na Bethesdu, až mě překvapilo, jak byl kritický, protože jeho často blbosti baví). Zatím jsem jel pár hlavních misí a celou linku pro rangery, kde to fakt bolelo. Pointu uhádnete po první schůzce s postavou, která v tom má prsty, protože prostě Bethesda.. a pak jen čekáte až zabijete dostatek žoldáků a vojáků aby si to uvědomila i vaše postava. Super..
..Ale Vanguard linka začala zajímavě, problémy s terromorphem. To se i těším, až v ní budu pokračovat. Tam mě zase pobavilo, že prolézám fakt dlouhý podzemní komplex, abych našel postavu kterou hledám a ta mi pak řekne "jo, za mnou je výtah, neměl by se používat, ale že jsi to ty".

Ono jako Starfield často připomíná Simpsony ve vesmíru.

Ale právě jak psal níže AlieN, já si to užívám a možná i právě pro to. Neustálé mi hra připomíná, abych se do ní moc neponořil. Zastaralost na vás mrká ze všech stran a mě se nostalgicky vracejí vzpomínky na Oblivion. Když jde postava do schodů, schválně s ní promluvím, protože vím, jaký problém bude mít, vytočit se ke mě.. beze srandy, nějak to na mě funguje. Vrací mě to do dětství, kdy jsem objevoval kouzla her. :D Když nehraju tak si k práci pouštím letsplaye a upřímně mě docela mrzí, že se hra nelíbí ani těm, u kterých bych čekal, že jim sedne. Protože u mě to pořád na 8/10 je. DLCčka si rád zahraju ale pro kristovy rány, přidejte už nějaké vozítko!
Celkem mě to baví a netřeba srovnávat, ale Cyberpunk je jasná volba:). Starfield je docela logickou herní odpovědí na dekádu sci-fi Interstellar, Marťan, Ad Astra. Cyberpunk je inu Cyberpunk.

Ta hra je opravdu dost rozsáhlá svým způsobem a opravdu je to několik her v jedné. Nevím jestli je plus nebo mínus, že trvá a může trvat opravdu dlouho než si tam člověk najde to svoje. Je to dobře, nebo špatně tyjo?:))