Spells of Gold

06.12.2002

Spells of Gold je hra, která v sobě kombinuje RPG prvky s obchodní simulací. Je zasazena do velmi rozsáhlého fantasy světa, obývaného elfy, trpaslíky, nemrtvými a dalšími bytostmi.

Svět Lokatrienn se skládá z několika států, mezi kterými se může hlavní hrdina přesouvat pomocí speciálních Portálů. Jeho hlavní činností je obchod, neboli nakupování zboží v jednom městě a jeho prodej nebo výměna v městě druhém. Pro tento účel má hrdina Magický vak, který mu umožňuje přenášet velkou spoustu zboží. Sám hrdina se také může rozhodnout, do jaké třídy se zařadí: válečník, mág.

Hra má nelinenární příběh, víc jak 2000 zbraní, víc jak 100 měst, 5 cechů, ke kterým se může přidat, 5 božstev, které může uctívat a 9 škol magie.

Neskutečně nudná hra ve které, zdá se, o nic nejde...Jenom chodíte z měta do města, a plníte stále stejné úkoly. A když našetříte částku kterou NPC požaduje a čekáte změnu, tak se nic neděje a musíte zase našetřit plno peněz pro někoho jiného a situace se opakuje. Příběh sem moc nepochopil, jestli tam vůbec nějaký je...
Na Spells of Gold jsme jednou narazili s bráchou v Kauflandu. Vůbec jsem netušil, že tenhle obchodní řetězec nějaké herní tituly nabízí a také jsem je tam do té doby a vlastně ani nikdy potom neobjevil.

Zpočátku to vypadalo na solidní RPG s velkým důrazem na obchodování s všemožnými komoditami, jenže se bohužel herní mechaniky neustále opakují. Vyjdu z města, v meziměstských lokacích, které jsou si navzájem velmi podobné, pozabíjím bandity (také téměř stejného vzhledu) a vzhůru do další obce. Při tom získávám nové schopnosti, lepší vybavení a hlavně zcela nezbytné peníze.

Když se tento postup opakoval dvacetkrát, ještě to šlo, při padesátém déjà vu už mě to moc nebavilo, a když jsem konečně uspokojil všechny obyvatele v celé dostupné oblasti, objevil se portál do další. To teda ne, plýtvat svým časem můžu daleko příjemněji.

Hra Spells of Gold měla podle mě obrovský potenciál, protože obchodování je zde zvládnuto opravdu na jedničku, neustále se opakující herní mechaniky ve stále stejných lokacích se stejnými nepřáteli bohužel jinak solidní hratelnost zcela zabíjí. Těšit mě může ale fakt, že se hru podařilo prodat za více, než byla její původní cena. Jak píši výše, obchodování je opravdu perfektní.

Pro: zpočátku skvělá hratelnost, obchodování, vylepšování postavy

Proti: opakující se herní mechaniky, stejné lokace, stejní nepřátelé