Jo, kdyby tady chtel nekdo udelat crowdfunding kampan na pokracovani :) To je samej deBulanek nebo Polda....
@malyLibor (23.07.2020 19:48): Nevím přesně kterou verzi myslíš, ale v té co jsem zde dával (resp. popisoval cestu), tam hudba vypnout normálně jde. V té verzi funguje vše tak jak v původní hře z cédéčka. Stačí jít na loadovací obrazovku a je tam možnost vypnout hudbu a/nebo zvuky.
@strejdafido (23.07.2020 00:09): Nene, mně nevadí zvuky hr, mně vadí hudba. Nesnáším hlukový smog, to, jak všude, kam se ve veřejném prostoru vrtnu, něco vyřvává a vyhrává, ty pitomé "zvukové kulisy", prostě ten obtěžující zvukový smog. Mrzí mne, že to tady nejde vypnout jako v původní hře. Jde vypnout celý zvuk, ale hrát bitvu a neslyšet výstřely? To se raději smířím s tou blbou hudbou. :-)
@styeer (22.07.2020 21:30): Hudbu. Nedá se ztlumit. V původní verzi šlo zvlášť nastavovat hudbu a zvuky. V této to nejde. Ale jak jsem psal, je to jen malá daň za to, že si mohu zase zahrát tuhle mou milovanou hru.
No a ta anglická verze je opravdu jednodušší, nepřátelé mají nižší úrovně než v české verzi, připomíná mi to patch 7. Štve mne to, protože už jsem v prvním levelu udělal více než 200 kol a ještě nemám ani komanda na páté úrovni výcviku :-D Ale co, je léto, aspoň mne u toho neklepne pepka :-D
@malyLibor (22.07.2020 21:23): Jako ten konec je hodně jednoduchý. Což je důvod, proč jsem dal hře 95% a ne 100% :-). Možná se to dalo i zkrátit - třeba na první čtyři kapitoly. Ta anglická verze, jak ji popisuješ, se mi nelíbí vůbec :-).

A který otravný zvuk máš na mysli?
@strejdafido (22.07.2020 21:15): Vypadá to tak :-D Hajzlíci jedni :-D Ale jinak je to zatím hodně podobné. Jen ta mapa misí se mi líbí víc. Ale čeština mi prostě chybí, ten český dabing je naprosto dokonalý. Co se mi tu moc líbí je odměna za výzkum. V české verzi zkoumáš kolikrát zbytečně a stojí tě to prachy. Tady za výzkum dostaneš minimálně tolik, kolik jsi utratil, někdy máš i bonus. To je příjemné. No, uvidíme, jak se mi to bude líbit dál. Přeci jen jsem zatím furt v prvním levelu a stále jen cvičím komanda a hummery :-)
@hanak_v_exilu (22.07.2020 20:30): Já mám dvě strategie. Buď silné tanky, radar a MLASy, nebo silné tenky a mobilní pěchota. Ta je zranitelná jen po startu mise, prvním tahem ji pošleš do vzduchu a tam ji nedokáže zničit skoro nic. Ani drak ne. A to nemluvím o tom, když jí dáš archotralový motor, pořádný pancíř a dělo trantor :-D To pak sestřelují draky jako holuby a pevnosti strachu mažou ze země jako slimáky :-D Ale to už je taková malá vychytávka, kterou si můžeš dovolit jen v případě, že si ve hře uděláš kredit a nejsi odkázán na vojenskou pokladnu :-D
@hanak_v_exilu (22.07.2020 19:14): No, to já jako milovník letectva jsem hned, jak se objevily vrtulníky, do nich šel. A nelitoval jsem. Ale v dalších hrách jsem objevil mobilní pěchotu a zjistil, že nad ni není. 6 jednotek mobilní pěchoty a 6 destruktorů a máš vyhráno. Jen se k těm destruktorům a mobilním pěchotám musí člověk prokousat :-D No, zatím mi ta anglická verze přijde hodně podobná té české, jen ti orkové jsou nějací mocnější. Jak seknou, tak to pěchota vždy odskáče, ať je jak chce zakopaná. Je potřeba střílet je už zdálky, nesmí se přiblížit. Pak je s pěchotou konec. Ještě že je tam tolik možností na ukládání.
@malyLibor (22.07.2020 19:02): No, je to lehčí, kratší, menší výzva. Američani jsou zhýčkaní a českou klasiku by asi nedali. :-D Já jsem to dohrál jenom jednou, ale kdybych to hrál znovu, tak půjdu zase do české, ale do jiných jednotek. Třeba se zaměřím na pěchotu a letecké, na které jsem se původně úplně vykašlal.
@hanak_v_exilu (22.07.2020 14:39): No, českou verzi jsem dohrál mnohokrát. Poprvé úplně bez patche, přímo z CD, které jsem v 98 dostal k Vánocům. Hrál jsem to rok a půl, skoro dva roky. Ale dohrál :-D Dnes jsem si nainstaloval tu anglickou. Hned na začátku mne dostalo, že si nemohu vzít úvěr a jít do mínusu. Ale zase dostávám nějaké bonusy za výzkum. Tak uvidíme. A je tu 10 savů na misi. To taky není špatný bonus :-D Uvidíme, jak to půjde. Každopádně úvodní mise byla mnohem jednodušší než u české verze, protože hned na začátku máš krom JA ještě lehkou pěchotu (pro otravu) a rangery (skvělí na průzkum), takže úvodní misi jsem dohrál za chvilku. Teď se peru v The First Victory. Baví mne to :-D Jen musím holt víc přemýšlet co koupit a co zkoumat. Jo, a další zajímavost je, že můžeš nakoupit hned 24 jednotek (když na ně máš), ale v boji z nich můžeš použít v této misi jen 9 :-) No nic, jdu pokračovat v mordování orků a vlčků :-)
@malyLibor (22.07.2020 14:30): Anglická je lehčí - je tam více zdrojů a víc možností uložení. A prý je tam méně misí. Za mě bych určitě šel do české. První mapy jsou docela těžké, ale někde za pouští se to začne lámat a zbytkem jsem prošel v pohodě, stačí jenom vhodně vylepšovat jdnotky.
A teď se dostávám k tomu, co mne sem dnes přivedlo. Pánové (a pokud je zde i nějaká žena, tak i dámy samozřejmě), hráli jste někdy někdo tu anglickou verzi? Liší se nějak od té české? Na první pohled vidím, že jsou tam jen dvě obtížnosti. A trochu jiné intro. No, uvidíme, vyzkouším.
@styeer (05.05.2020 18:58): A naprosto s tebou souhlasím. Ta první mise je prostě masakr. Já tuto hru dostal k Vánocům 1998 na CD. Rád jsem tehdy hrál hry jako Wolfenstein, Doom a pod, a tak jsem ji hned strčil do stroje... a po probdělé noci, kdy jsem byl snad 100x rozsekán těmi orky nebo sežrán těmi pitomými vlky jsem zase CD strčil do obalu a dal na poličku. Tam leželo několik let. Snad každý měsíc jsem ho sundal, strčil do noťase a zkusil hrát a vždy to skončilo stejně. Jakmile jsem rozstřilel první dva tři čtyři nepřátele, sesypali se na mne a rozsekali mne. Až někdy v roce 2001 jsem se vzbudil uprostřed noci a napadlo mne, že na obale píší, že je to nejlepší slovensko-česká strategie. Strategie, ne střílečka. Tak jsem vzal CD, strčil ho do mechaniky... a jakmile jsem se ocitnul na mapě, tak jsem začal utíkat od nepřátel pryč. A ejhle, narazil jsem na lehkou pěchotu. A pak na další. Do večera toho dne jsem se probojoval na základnu. O ukrytém komandu jsem se dozvěděl až po několika letech, žádné cheety ani jiné vychytávky jsem tehdy neznal, hru jsem po roce a půl dohrál naprosto čistě, s penězi, které byly k dispozici, se čtyřmi savy v každé misi. Po každé misi jsem si hru uložil a také jsem si ukládal začátek každého levelu... No, byla to tehdy veselá doba :-D Dodnes si pamatuji, kolik týdnů jsem strávil u Oka bouřky a ať jsem dělal co jsem dělal, s tamy, piraněmi a komandy jsem se duchům a nemrtvým nedokázal ubránit.... Tehdy jsem teprve pochopil důležitost výzkumu. Pro mne je tato hra prostě dodnes nejlepší tahová strategie všech dob. A s AOE nejlepší hrou vůbec.
@styeer (05.05.2020 18:56): Musím říct, že přeci jen tam jedna chyba je. Maličká, ale někomu jako já, kdo nesnáší dnešní všudypřítomný hlukový smog, je to chvilkama nepříjemné. Ale jen chvilkama. Jakmile se zaberu do hry, tak si ani nevšimnu, že nejde nijak nastavit ta protivná hudba a že to tam furt hučí. Ale co už. I tak moc děkuji tomu, kdo si dal tu práci a hru pro nás běžné uživatele upravil tak, abychom ji mohli hrát i na moderních strojích, protože můj prastarý notebook, kde jsem hrál hru z původního CD v původní verzi, jen s patchem opravujícím zamrzání někde ve třetím levelu, se definitivně odebral do křemíkového nebe a jeho tělo leží v kufříku v komoře jen z nostalgie :-D
s patchem 1.07 je to stejná obtížnost jako s původní hrou, jen s rozřazením se musí použít patch 1.06 a také při patchi 1.06 je problém s tím, že i orkové se sekerama můžou sejmout v klidu i UDESA, což v původní hře a v patchi 1.07 nemůžou
Jojo, jak přijde poušť a mri, tam je to drsné. Naopak s nástupem mobilní pěchoty se hra dost zjednodušuje.

Jinak teď jsem četl článek (který je tady v odkazech) s autorem a ten tam říká, že měli připraveno i hru za other side. Škoda, že se to nestihlo a že to dopadlo takto. Hrát za orky by byla paráda :-)
OK, takže pokiaľ chcem čo najväčší HC zážitok, mal by som si zohnať najlepšie pôvodnú, CZ neopatchovanú verziu...idem hľadať :-)
@strejdafido (06.05.2020 22:25): Obtížnost postupně klesala. Nejtěžší byla poušť. Pak přišla ofenziva kterou jsem vždycky proseděl zakopaný a pak pomlátil zbytky. Následující mapa je taky dost tuhá, protože se během ní musí přezbrojit. Pak přijde dělostřelectvo s obrovským dostřelem a tanky které jsou extra odolné. Zhruba v ten čas Other Side přestala zvládat. Úplný konec je už procházka.
@hanak_v_exilu (06.05.2020 21:44): Jojo, dělal jsem to taky tak. Hummer se něco najezdil po mapě, než objevil nepřítele (a přežil to setkání) pak následoval save a bitva. Potom čekání, jestli se něco nebude dít, pak došlo k přesunu a zase průuzkum a save. Nechápu, jak to vůbec šlo dohrát :-)

@Malignus (06.05.2020 21:47): Takhle pěkně bych už to neposkládal, za krvavou pouští už se ztrácím :-) Odkdy se vlastně přestalo bránit a začalo se útočit na nepřátelské pozice? Nějak to tam ten šéfík říkal, že bude třeba dobývat zpět obsazené území, které orkové jen urputně brání.
@strejdafido (06.05.2020 21:18): Jj, byl jsem na tom stejně. Obzvášť ve vleklých misích jako záchrana pilota nebo celá mapa V oku bouřky. Ty první mapy byly super, ale ke konci už docházel dech.

1. Hluboko v ztraceném teritoriu
8. Prokleté pláně Shammary
9. Amulet naděje
10. Armageddon

Pamatuju si je všechny. :-D
@strejdafido (06.05.2020 21:18): Dohrál jsem to s těma 4 možnostma uložení a šlo to. Fíglem bylo odkládat ten první save co nejvíc to šlo, až těsně před kontaktem s nepřítelem. Někdy to byla zkouška nervů, ale mělo to svoje kouzlo.
@Malignus (06.05.2020 19:42): Přesně takhle to bylo. Ty 4 savy byly ve velkých mapách silně nedostačující, kolikrát se mi stalo, že jsem chtělu dělat ještě krok a uložit, pak jsem ale udělal ještě jeden krok a ještě jeden, když se nic nedělo, a najednou šípomety šup šup a bylo po parádě. Pěchota to neměla lehké :-) Ne že by tedy obrněnci byli na tom o něco lépe...
@7c (06.05.2020 15:08): V původní verzi bylo možné na každou obtížnost uložit jen 4x, V tom souboru z uložto je i oskenovaný originální manuál, kde se to píše.
Jinak ten týpek z odkazu hraje určitě nějakou dost zjednodušenou verzi. Má víc savů, na začátku má navíc rangery a lehkou pěchotu - ti tam nebyli ani na lehkou obtížnost.
Takže počet savov je obmedzený okrem verzie patchu ešte obtiažnosťou akou hrajem? Pýtam sa aby som v tom mal jasno...challenge v podobe ťažšej/najťažšej obtiažnosti mi nevadí, aspoň to predĺži hernú dobu (a že som sa tak kopu hier nahral), problémom je že stratégie nikdy neboli moja šálka kávy :-)

Tu týpek hraje prvú misiu a hneď na štarte má k dispozícii až 10 savov. Nie je však ukázané na akej obtiažnosti, ani akú verziu hry hrá. Písal som mu správu, uvidím čo mi odpovie...
@styeer (05.05.2020 18:58): Jejda, první průchod touto misí byl za trest :-) Ale pak se člověk rozkoukal a bylo to lepší. Největší "zhovadilost" ale byla v komentáři zmiňovaná ona mise se záchranou pilota, člověk se crcá hodinu s jednotkami přes mapu a pak pilota během chvilky zabijí orkové. Samozřejmě nešel použít load, jelikož mise skončila, paráda.
@Ferdish (05.05.2020 11:45): Normálně na uložto - když zadáš spellcross, tak hned ten první odkaz co má 1.4GB. Běží to parádně bez jakýchkoli problémů na windows 10. Včetně videí atd. Jsou tam i další verze, nezkoušel jsem. Akorát nevím, jaký to má patch. Jsou tam jen základní 4 savy jako v základní hře. Po stažení pustíš jen exe soubor a vše běží jak má (ono se to samo pouští přes dosbox).
To video kdyžtak pošli, jestli je na to nějaký patch, to by bylo super.
@styeer (komentář): Môžem sa opýtať odkiaľ si hru zohnal a na akom OS si ju hral? Vzhľadom na rok vzniku (1997) by hra teoreticky mala bežať aj pod DOSom, takže by mohol stačiť emulátor, alebo nie? BTW čo som pozeral nejaké gameplaye na YT, možnosť hromadného presunu jednotiek je tam tiež (možno to ale pridáva niektorý z patchov).
@strejdafido (23.07.2019 16:48): To já si dal zlatý střed. Ta nejjednodušší by byla moc snadná a ta nejtěžší mne rozčiluje právě tím, jak se jednotky pořád rozutíkávají na všechny strany jako kuřata. Ale baví mne to. Jen ten patch 7 už tu hru příliš zjednodušil. Ani není potřeba jít do minusu, peněz je spousta na výzkum i nákup.... pamatuju si, když jsem to hrál poprvé, jak jsem musel bojovat s nevylepšenými jednotkami, protože nebyly prachy na vylepšení, a vylepšovat je jednu po druhé, jak jsem dobýval další a další území... ale zase teď to je lepší grafika, nezakusuje se to, baví mne to. sem zvědav, jestli se mi to podaří dohrát, než nastoupím v srpnu do práce :-D
@strejdafido (16.07.2019 17:38): Jojo, v roce 1999 :-D Super hra. A jak jsem tady na ni narazil, stáhl jsem si ji dle doporučení a pařím ji na novém notebooku s W10... bez problémů. Právě jsem postoupil do dalšího levelu - V oku bouřky, a vylepšuju o duši :-D
@malyLibor (16.07.2019 02:50): Jo tahle hra je klasika všech tahovek! Moc a moc mě bavila, byla pekelně těžká (na normální obtížnost) a dlouhá, skoro až moc. Na svou dobu parádní grafika, videa + perfektní soundtrack... asi bych si to měl zase někdy zahrát. A jestli jsi to pařil před 20ti lety, to už by jsi pomalu mohl být velkýLibor :-)
@Red (23.02.2017 20:59): Chlape, moc díky za doporučení, a pokud to čte ten, kdo to dal na ulozto, tak jemu ještě více díků. Já mám originál CDčko, ale ten prastarý notebook, který ho dokáže přehrát, už dosluhuje. A díky vám si mohu zahrát svou milovanou hru i na novém. Zdá se, že si prodloužím dovolenou a budu pařit jako před dvaceti lety. Díky, díky moc.
Tak mě napadlo, že by mohli vývojáři udělat když už né pokračování, tak aspoň HD remake beze změn v původním systému.
Tak na poslední 2 mise jsem už měl plně vybaveno a jen si to užíval. Poslední mise byla úplně procházka růžovým sadem, takové rozloučení... A to outro...člověku je až líto že to už dohrá když není pokračování:(
Díky nefunkčnímu internetu přes svátky jsem se Spellcrossem řádně pohnul:) Včera jsem získal meč a jdu do armageddonu.. Mám i upgradovaný jednotky, jediný na co mi zbývá je dát destruktorům terminátory, ale ten čas 5 kol a 150 za kus je dost krutej, měl jsem to dát ještě před tou mapou. Asi to zkusím dát bez toho.
@Red (25.03.2017 17:02): Tenhle problém řeší patch 1.06, ale po aplikaci tohoto patche a rozřazení do příslušné formace doporučuji pak přehrát patchem 1.07 protože u 1.06 ti i zavřeného UDESE zabije i obyčejný ork se sekerou ... a mění se radikálně i ekonomika