Spec Ops: Ranger Assault

Spec Ops: Rangers Lead the Way

20.04.1998

Spec Ops (v USA známé s podtitulem Rangers Lead the Way) byly jednou z prvních novodobých taktických akcí a mimo jiné i jednou z prvních vlaštovek vyžadujících tehdy nadstandardní věc - 3D kartu.

Ve hře ovládáte dvoučlenný tým rangerů a v celkem pěti rozsáhlých misích (ještě dělených na podmise) plníte všechny možné diverzní a sabotážní úkoly. Podíváte se do Ruska, Severní Koreje, Kolumbie, Hondurasu a Afghánistánu, takže o pestrost prostředí není nouze. Spolupráce je polovina úspěchu. Abyste se dokázali probojovat přes početnou přesilu, musíte využívat oba dva vojáky, co máte k dispozici. Jednoho ovládáte sami, druhého můžete korigovat několika příkazy a v případě potřeby se do něj přepnout.

Celá hra se nese ve válečném stylu. Vojenská hudba v menu, meziúrovňové animace ze sestříhaných televizních záběrů a časový limit na dokončení mise dotvářejí atmosféru zvláštních operací. Ovládání je arkádové a není možnost si ho předefinovat.

podle mě je ten jediný komentář uplně mimo mísu a autor by si měl dojít na detox nebo alespon poslouchat mámu. minimálně ubrat s chlastem.

Výtečná taktická hra, při které při dostatečném množství oleje nikdy nespálíte hranolky. Mise jsou od sebe tak akorát, abyste je s přehledem na střední ohen restovaly do zlatova a zážitek z chutových vjemu na sebe nenechá tak dlouho čekat stejně jako stříbrnná hvězda nebo medaile za chrabrost, když střílíte na všechny strany, abyste se z toho pekla nějak dostali........... S partákem si 5 krátkejch epizod krejete záda, za nimaž většinou kladete mini nebo miny, podle toho, kolík plastické trhaviny obsahují, aby to to tou nejsnažší cestou vyhodilo do povětří, což je u rangers většinou ideální nápln každé mise. K onomu ostatnímu vám pomáhá široké spektrum výzbroje, které k volbě spec jednotky neodmyslitelně patří, protože vše je optimalizované pomínkám střetu, abyste minimalizovaly ztráty do 50 procent týmu. Loading a briefing jsou kapitoly samy pro sebe, podkreslené sqelými sekvencemi obrazu, jak to všechno začalo s časovou osou, do které jste se náhodou jako člen elitního komanda připletli, abyste ji po krátkém shrnutí zakončily a splnili tak vám svěřený úkol, kde se jen stačí držet plánu, který je většinou časově omezený (jinak by to byla celkem nuda běhat jen tak po lese s nočním vidění). Zničitelnost prostředí je taky dobrá - třeba jsem si nevěděl rady s obrněnými vozidly, ke kterým se s mínou nedostanete, a pak mě potěšilo, že to jde opakovanými zásahy z M203ky; grafika mohla být lepší, ale v té době mě každej padající strom doslova přišpendlil do židle. Ovládání je jednoduché a máte i na výběr mezi rychle-volitelnými klávesami, nestačí jen mačkat mezerník, což ocenuju, ale musíte být s náloží poctivě blízko (nebo daleko), jinak to prostě nefunguje.

Je to opět jedna z těch her, kterou jsem tehdá obešel, protože esistovaly snažší zpusoby jak se vysmažit s partou jednodušších, především do strogu a nějaká ta taktika nebo sled událostí nám byly putna a taky jsme ještě neměli friták... Jo a tahle hra vypadá pod grafárnou náhodou moc dobře, bez ní to ani nezkoušejte (vy, co máte pomalejší komp)! A naučte se psát komentáře, a potom hodnotte hry. Sice jsem to po sobě ani nečetl, ale myslím si, že to hravě zvládnete za mě!