Sly Raccoon

Sly Cooper and the Thievius Raccoonus

23.09.2002
09.11.2010
18.04.2014

První z řady her s protřelým mývalím zlodějíčkem Slyem Cooperem v hlavní roli, Sly Raccoon (Sly Cooper and the Thievius Raccoonus v USA) je 3D skákačkou ze staré školy, která vedle akčních pasáží a skákání po pečlivě navržených plošinkách obsahuje i stealth momenty, kdy se hlavní hrdina musí nepozorovaně proplížit na určité místo.

Zlodějíček Sly Cooper je nejmladším z generace mistrovských zlodějů. Společně s technickým mágem želvákem Bentleyem a geniálním řidičem hrochem Murrayem se vydává pomstít otcovu smrt a získat nazpět Thievius Raccoonus – vzácnou knihu zlodějů, která se v rodu Cooperů předává z generace na generaci. Jednotlivých částí knihy se zmocnili členové takzvané "Fiendish Five", kteří mají na svědomí i předčasný konec Slyova otce. Aby toho nebylo málo, trojici hrdinů je neustále v patách agentka Carmelita Fox, která chce poslat Slye za mříže.

Každý z členů Fiendish Five má na starosti jednu lokaci, takže na hráče čekají úrovně ve voodoo bažinách na Haiti, horských masivech, nebo v gangsterském kasínu. Sly s každou nalezenou stránkou knihy získává nové schopnosti, které mu pomohou vypořádat se s nástrahami, jež na něj pětice padouchů nachystala.

Původní PS2 hra vyšla v souhrnné edici prvních tří her se Sly Cooperem v The Sly Collection na PS3 v roce 2010 a PS Vita v roce 2014.

• Vita 85
Jako malý jsem se z těchto playstation platformovek dostal pouze k Jake and Dexterovi či Ratchetovi, nikdy jsem tyhle tituly nehrál dlouho a vždy letěli do kouta. Takže nevím jestli jsem dostal zatmění mozku nebo co, ale tento rok jsem se rozhodl si zahrát Slye. O Slyovi jsem jako malý slyšel a i když mi přišel více cool jak ostatní hrdinové (Jake, Ratchet), tak jsem odehrál pouze jen hodinku čtvrtého dílu na PS Vitě. No, rozhodl jsem se to změnit a pustil jsem se do toho.

No a musím říct že jsem opravdu nečekal že mě to teda takhle chytne. Hlavní hrdina Sly, který se svými dvěma kámoši krade bohatým a dává chudým, se rozhodne jít po stopě ukradených stránek z knihy která mapuje předky celé Slyovi rodiny. Ty stránky totiž rozkradla skupina pěti zločinců co si říkají "Fiendish Five". No a na vás je tyto hromotluky dopadnout a stránky získat zpátky, no a nebude to vůbec jednoduchý.

Jo, ta obtížnost, už asi chápu proč jako malý jsem tento typ her nezvládal, jednoduše hry obtížnější na postřeh a soustředění v tu dobu nebyli můj silný šálek. A že zrovna v Slyovi si toho postřehu a nasrání užijete opravdu hodně. Každý level je tu totiž situován do větší lokace ve které vždy musíte plnit mise za účelem získání klíčů, díky kterým pak postoupíte dál. Tady asi za mě tkví ten největší plus který tato hra má a tím je různorodost daných misí. Jednou tu máte boss fight v podobě rhytm game, poté tu závodíte v autech (tahle minihra mě stála hodně nervů, dokonce jednu část za mě musel odjet kámoš :D), poté klasické platformování a aby jste se nenudili tak vás tu čeká i lítání jetpackem či jízda a střílení ze skůtru, je toho fakt moc. Právě i díky tomuto různorodému střídání je i obtížnost místy větší, protože tvůrci na vás vše hrnou pod tlakem a jednoduše chvíli trvá si v tom udělat pořádek. I tak ale vyšší obtížnost beru rozhodně jako plus a místy jsem se nemohl od hry odtrhnout dokud něco nesplním.

Krom samotné hratelnosti která baví musím pochválit skvěle vtipné filmečky, soundtrack a hlavní hrdiny. Jedná se prostě o dost kvalitně odvedenou platformovku se stylovou atmosférou a vkusným humorem, který naštěstí necílí až tak úplně na menší děti.

No upřímně nechápu kde se stala chyba že tento titul -minimálně u nás- tolik zapadl a teď po něm neštěkne ani pes, za mě rozhodně skvělá pecka.

Pro: Postavy, humor, atmosféra, různorodost, soundtrack,obtížnost

Proti: Místy frustrující či problémy s kamerou