Shelter

28.08.2013

V této osobité nezávislé hříčce s atypickým grafickým hávem se zhostíte "kožichu" jezevčice starající se o svých pět malých huňatých mláďátek majíce za úkol v nebezpečné, nekompromisní Matce přírodě své potomky a sebe za každou cenu ochránit, kupříkladu před okřídleným predátorem sokolem či nájezdem hladových vlků, ale i neživými zabijáky jako požár lesa či rozbouřená řeka, dále smečce obstarat krmení či najít odpovídající úkryt a ubránit jej.

Zkrátka ve stálém stavu nebezpečí budete muset udělat vše proto, abyste tak zvýšili šance na přežití vás i vaší chundelaté čtyřnohé rodiny.

Při zhlédnutí intra, tedy jmen autorů, jsem si říkal, že Daniel Gustafsson má těžký úkol. A to vytvořit level design, který by nenudil při tak malém počtu situací, které mohou nastat – nepočítám-li pouze variaci na různé jezevcovo ulovení.

Úkol se však zdařil, a spolu s netradičním vizuálním pojetím a hudbou celek nazvaný Shelter patří ke hrám, respektive experimentům, povedeného rázu. Pokud se oddálím od samotného tématu, které je samo o sobě dostatečně zajímavé k vyzkoušení, tak zbývá poměrně krátká a lineární cesta (pětice úrovní okolo 15 minut). Ta je však naplněna řadou zajímavých situací, a nejde tak pouze o sběr potravy po pětici (či méně) mláďat a skrývání se v houštině před létajícími dravci. Výsledný dojem trochu kazí neodvratitelné zakončení, avšak i to je v konečném důsledku ideální tečkou.

Se vší pravděpodobností se Shelter nestane hitem, a většina hráčů zůstane u jednoho dokončení. Stejně jako atmosférou podobné Ruins si však několikadenní putování jezevčice najde své příznivce.

Pro: design, hudba i grafické provedení

Proti: -

Shelter vám nabízí unikátní možnost, pro někoho možná dostatečně nedoceněnou, a to, stát se maminkou. Ne maminkou klasického, obyčejného, běžného človíčka, ale matkou jezevčí. A samozřejmě bez všemožných průvodních aktivit, jako je třeba porod. To jen aby bylo jasno.
Být matkou není žádný med, to by nám naše drahé polovičky mohly potvrdit. My chlapi to máme těžké, nesnadno se dokážeme identifikovat s pocity starání se o děti. A právě pro nás je tu Shelter. Simulátor jezevce starajícího se o 5 svých mláďat.
Ale no tak, snad mě neberete doslova. Jasné, každý to dnes bereme jinak, i muži se starají o děti a stejně tak Shelter není zážitkem pouze pro muže.
Ale k věci. Jakožto odvážná jezevčí maminka se staráte o svých pět výrostků. Provádíte je krajinou, krmíte je, ukazujete jim tu správnou cestu a v určité momenty se staráte o to, aby nebyli viděni dravou zvěří.
Hra jako taková vám příliš času nezabere, ale působí roztomile. Už ta premisa působí neotřele. Potíží však je, že jsem v jednom krátkém souvětí popsal vlastně celou hru. Ano, dnes máme walking simulatory, ale...
Prostě a jednoduše krom těch pár věcí, které jsem uvedl, se od hry příliš mnoha navíc nedočkáte. Postupujete s drobotinou stále dál, staráte se, aby vám nikde nezařvali a procházíte touto survival záležitostí.
Audiovizuální stránka je zajímavá. Možná leckoho dovede grafika odlákat, avšak má svoje kouzlo. Hudba mě pak místy připomínala tvorbu Matta Uelmena, což rozhodně beru jako plus.
Nakonec však půjde o dílko, které si projdete, možná vás chytne, avšak podruhé už vám nemá co nabídnout. Poprvé budete s jezevčí rodinkou soucítit, ale podruhé už s vámi případná ztráta nikterak nehne. A to moc pozitivní není.

Pro: audiovizuální stránka, roztomilé dětičky, originalita

Proti: krátkost, nulová znovuhratelnost

Herní výzva 2018: "Lidem vstup zakázán"

Už jako dítě jsem měl rád ty dobrodružné pohádky se zvířecím hrdinou ve střetu s krutou přírodou a světem lidí. A opravdu Shelter mi už od začátku tyto příběhy s jednoduchými, a přitom velkými pravdami připomínal.

Grafická stylizace je totiž hodně podobná kresbám výtvarníků těchto dětských knížek. To se mi hodně líbilo a po celé hraní jsem měl pocit že, aspoň v rámci 3D, hraji hru s unikátní grafikou. Tu a tam překvapil i nečekaný detail, za všechno zmíním třeba trošku jinak stylizovanou noční oblohu.

Unikátní je nejen vizuální stránka, ale také herní hrdina. Hrajete totiž za jezevčici. V samotném ovládaní zas tak moc nového není. Jednak ji vidíte z pohledu třetí osobu, druhak se ovládá úplně stejně jako postavy v jiných hrách. Takže v tomhle ohledu to klidně mohlo být auto nebo člověk.

Ale vaše jezevčice není sama. Kolem vás je 5 jezevčat.Svým rodičovským instinktem, empatií, inteligencí, v nejhorším případě metodou pokus omyl brzy zjistíte, že ty jezevčata kolem vás nejsou jenom na okrasu, ale jsou na vás závislá a bylo by záhodno je ochránit před nebezpečím.

Bohužel samotná náplň hry už mohla být zajímavější. Ve hře totiž opravdu lovíte, sbíráte plody či se vyhýbate nebezpečí. Vše je však řešeno jen pohybem a kliknutím ve velmi lineárním prostředí. To co děláte prvních 5 minut budete dělat do konce hry. Ve své podstatě je tak Shelter spíše walking simulátorem než hrou jak hry chápu já.

Umím si představit opravdový simulátor jezevce, který by třeba i v lineární podobě dokázal více přiblížit zkušenost čtyřnohého tvora a udělat ze hry survival s prvky hororu, akce a stealthu. Stejně tak si umím představit delší adventurní hru kdy by jednotlivé úkony tady zvládnuté kliknutím vyžadovaly um a mohl by se trochu rozvinout nějaký příběh.

Nicméně i díky kratičké herní době musím říct, že šlo i v této podobě o zajímavou zkušenost.

Pro: Grafická stylizace, zvířecí hrdinka, vyznění

Proti: Chudá a stereotypní herní náplň

Hrať za jazveca, chrániť svoje mláďatá pred nebezpečenstvami prírody a loviť im potravu. To je Shelter, ktorý je rozhodne nevšedným zážitkom. Myšlienka hry ma zaujala a bol som jedným z prvých, ktorý si Sheltera kúpili.

Dobrodružstvo rodinky jazvecov však trvá len necelé dve hodiny a aj na tak krátkej hernej dobe sa herné situácie a riešenia problémov opakujú. Príliš priamočiary postup a veľmi uzavreté lokácie dobrému pocitu tiež nepomohli. Graficky to je zaujímavé, ale nie práve najkrajšie.

Celkovo sa jedná o originálne zvieracie putovanie, ktoré však dopláca na opakovanie herných postupov, krátku hernú dobu a malé lokácie. Rozhodne zaujímavý koncept, ktorý by si zaslúžil lepšie prevedenie.

Pro: Originálne, atmosféra funguje, príroda

Proti: Opakujúce sa herné postupy, krátka herná doba

Ze Shelter jsem rozpolceny.

Na jednu stranu je to, myslim, skvele zachyceni zivota jezevce s mladaty, avsak tim je to odsouzeno take k dosti velke repetitivnosti. Take me dosti prekvapilo, jak stresujici hra to je, narozdil od toho, jak videa nebo hudba pusobi. Neznam snad jinou hru u ktere bych byl tak emocne investovan v parte neposednych potvor. Nekdy byla mapa trochu zmatecna, coz me potom ve spojeni se stresem starosti o mladata znacne frustrovalo.

Pro: libeznost, tema

Proti: zmatek