Shelter 2

09.03.2015
12.04.2018

Shelter 2 je pokračovanie indie hry Shelter. V ňom ste sa zhostili samice jazveca, tentokrát sa ocitnete v koži samice rysa. Hra obsahuje prepracovanejšie herné mechaniky ako jej predchodca a totiž staminu, rôzne typy pohybov, skokov, možností ako uloviť svoju korisť, rozšírenejšie možnosti komunikácie s mláďatami a tak podobne. Prostredia sú taktiež rozsiahlejšie a ponúkajú viac slobody. Počasie je premenlivé a menia sa aj ročné obdobia.

Hlavná herná náplň ostala zachovaná a tak sa budete znovu starať o svoje mláďatá, aby prežili všetky nástrahy divočiny.

Sklamanie. Prvý Shelter mal svieži a originálny nápad a síce bol veľmi krátky a aj na tak krátkej hernej dobe sa opakoval, bol to zaujímavý herný zážitok. Preto som sa pustil aj do dvojky.

Začiatok hry, kde samica rysa beží cez tmavý les plný vlkov ma na hru správne navnadil a podobných momentov som očakával viac. Potom však prichádza už známe staranie sa o mláďatá ako v prvom Shelterovi. Úrovne sú tentokrát rozsiahlejšie, ale o nič iné ako o lovenie a prechádzanie do nových častí lesa v rôznych ročných obdobiach sa nejedná. Po hodine hrania som sa začal už nesmierne nudiť, jednotka aspoň ponúkala zaujímavejšie momenty ako preplávanie rieky, požiar, orol a iné. Shelter 2 tieto momenty nemá a celý gameplay je založený len na lovení a behaní.

Graficky to vypadá lepšie ako jednotka, lovenie je tiež zaujímavejšie a rýchlejšie, páčila sa mi otvorenosť sveta, ale chýbajú zaujímavejšie momenty, ktorých mal prvý Shelter dosť a keď si s ním pokračovanie porovnám, bavil som sa menej. Úvod a koniec zaujímavé, všetko medzitým začne po chvíli hrania nepekne nudiť.

Pro: Úvod a záver, otvorenejšie úrovne

Proti: Po pár minútach hrania to už začína nudiť, po hodine hrania už sa to takmer nedá vydržať, oproti jednotke žiadne zaujímavé momenty, na tak krátkej hernej dobe hrozne stereotypná hrateľnosť, občas zlá kamera

Celkem neobvyklý survival, ve kterém jste matka rys, která se musí postarat o svá koťata. Hlavním cílem hry je vychovat kočky k samostatnosti. Nakrmit je, ochránit je před nebezpečím a ... to je tak všechno.

Hra je poměrně krátká, respektive její první projití vám zabere cca 90-120 minut. Ono je to svým způsobem tak akorát, protože hra toho opravdu moc nenabízí. Můžete lovit, můžete objevovat krajinu, starat se o své mladé, utíkat před vlky. Popřípadě hledat věci do achievementů. Teď jsem vyjmenoval všechno, co se dá dělat.

Ano, jedná se o příjemný relax, jelikož zde máme velmi uklidňující hudbu, která se mění s prostředím, napětím a situacemi. Navíc vizuál je vskutku originální a kouzelný. Mě osobně se hodně líbil, ale věřím, že nemusí sednout všem. Jeho nevýhoda je v tom, že prostředí dělá lehce nepřehledné a splývající, otázka, jestli to nebylo zamýšleno schválně...

Na své si mohou přijít i lidé, kteří se vyžívají v tvoření dlouhého rodokmenu, velkých rodin atp. Tohle hra nabízí, neboť když jí dohrajete, můžete hrát za potomky, které se vám povedlo zachránit a dovézt k dospělosti.

Je příjemné hru pustit, když si chcete odpočinout a jen si tak pobíhat s velkou kočkou. Otázka je, jak dlouho vás to bude bavit. Možná, když jste lovci achievementů, tak těch 10-15 hodin se v tom utopit dá. Ostatní hráči zvládnou nejspíš jen jedno projití a za mě osobně se na dnešní poměry jedná o malou dávku herního zážitku, ale zase je to originální zážitek, lhal bych, kdybych tvrdil opak...
Ke této hře se zajímavým námětem jsem přišel jako slepý k houslím, neznaje první díl, díky Humble Bundle. A hned od samého začátku bylo zřejmé, že tato hra bude odlišná…

A tak jsem hrál, staral se o své malé rysy a nosil jim jídlo. Prvních 20 minut fajn. Jenže ono to beze změn a bez cíle pokračovalo dalších 30 minut. Inu vydal jsem se hledat na internety, co mi uniká. Titulky ve vyhledávači hlásaly: “Am I missing something?” a potom zase “What did I just play?” No dobře, nejsem jediný! Rady a tipy, jak hru hrát, v zásadě nic nového neporadily. Takže to asi hraju správně.

Znovu jsem se vnořil do života rysů. Vyrazil jsem kupředu s bandou malých lenochů za ocasem. Šel jsem a šel jsem a konečně se začaly dít věci. Potkal jsem nová a větší zvířata k snědku. Narazil jsem i na zvířata, která chtěla sníst mě a moje potomstvo - a že se jim to z části podařilo. Život šel dál, čas plynul. Hra konečně dostala trochu spád. Pokračoval jsem v toulkách a relativně brzo moji malí rysové řekli “čau” a odkráčeli po svých. A tak jsem osamocen bez dětí dokončil jakýsi koloběh života, abych se po velmi uměleckém závěru dočkal titulků. No vida! Netrvalo to ani tak dlouho, přesně 105 minut. Bylo to zajímavé, ale bylo toho tak akorát dost.

Pro: Fajn nápad, hudba, výtvarně zajímavé, umělecká jednohubka

Proti: Nedotažený nápad, nezáživné a opakující se, trochu zmatené, “bez cíle”, nedostatečně vysvětlené herní mechanizmy