Shadow Puppeteer

29.09.2014
28.01.2016

Shadow Puppeteer je nezávislá logická hra norských vývojářů, určená spíše pro kooperativní hraní. Nejvíce se hra podobá titulu Contrast. Jednoho dne ukradne Shadow Puppeteer několika bytostem jejich stíny - takto postižený je i náš hrdina, malý chlapec. Chlapcův stín se s touto situací nehodlá smířit a ze zajetí ke svému předobrazu utíká. Společně se potom pokouší o záchranu zbylých stínů.

V roztodivných prostředích musí chlapec a jeho stín společnými silami řešit hádanky založené na hře světla a stínu. Úspěšná kombinace umožňuje zdárný postup za konečnou porážkou Stínového Loutkáře.

V kooperaci možná zábavné, ale na jedné klávesnici dvě postavy občas na zlomení prstů... Stín ještě v pohodě (2D), ale chlapec kamera na přes držku :-)

Manželce se to líbilo, já ale na hře viděl hodně problematických míst. Řekl bych, že hra byla vytvořena s láskou a zápalem, ale ne nutně s dostatečnou úrovní technických dovedností nebo časem věci dopilovat.

Líbilo se

* Námět a grafický styl. Tato hra má duši, není to zase jedna další skákačka.
* Lze hrát v lokální kooperaci.

Nelíbilo se

* Extrémně krátké (3-4 hodiny). Zvažte, zda chcete platit plnou cenu.
* Špatně udělaná perspektiva, která ztěžuje ovládání postav. Postavy jsou v plně 3D světě, ale pohled je více méně stejný jako u 2D skákačky. Což znamená, že se velmi těžko odhaduje hloubka, což je pro skákačku zásadní. Velmi často skončíte mimo, protože nedokážete odhadnout, jak blízko jste k objektu. Toto bylo špatné designové rozhodnutí (to stejné, co pomohlo zabít Trine 3).
* Stínový chlapec se pohybuje pouze ve 2D chozením ve stínech, ale dost často je pro některé objekty stín neurčitý, takže musíte vystřídat dost pokusů a omylů, než zjistíte, kam smíte vstoupit a kam ne. Opět špatně uděláno.
* Technické zpracování je dost slabé. Například v režimu celé obrazovky nepodporuje moje rozlišení 1920x1200. Pokud si zvolím 1920x1080, tak se obraz roztáhne místo aby zachoval poměr stran a přidal černý pruh, takže je všechno kapánek protažené do výšky (a škálování na gpu z nějakého důvodu nefunguje). Nastavení ovladače se neuloží při ukončení hry. Uložené pozice nejsou uložené na disku v adresáři, ale v registrech Windows (!!!).
* Nepřeskočitelné úvodní reklamy (to je jak z roku 1995) s nepříjemným spouštěcím zvukem (zahrát nepříjemný hlasitý zvuk hned ze začátku, než si člověk může přizpůsobit hlasitost, to je jak kopnutí do koulí). Nepřeskočitelné intro (a asi i jakýkoliv jiný filmeček).

Celkové hodnocení: Dobrá

(Komentář byl původně zveřejněn v roce 2016 v angličtině na Steamu).