SGC 3D Simulator

2009

freeware

SGC 3D Simulator není ani tak hra, jako spíš hříčka na motivy známého sci-fi seriálu Stargate SG-1, jenž je u nás známý pod názvem Hvězdná brána. Hráč se vtělí do kůže technika Waltera Harrimana, který v seriálu řídí místnost s bránou. Můžete posílat SG týmy na různé planety a občas k vám zavítá nějaký (ne)zvaný host. Dále je tu možnost vysílat UAV či klasické sondy, otevírat a zavírat Iris, nebo třeba kompletně uzavřít celou místnost s bránou či provést kompletní diagnostiku. Pro znalce a fandy seriálu je tato hříčka zajímavým zpestřením, ostatní ji nejspíš tolik nedocení.

První verze hry vyšla někdy během roku 2009, druhá v roce 2010. Na hře pracoval fanouškovský tým Mach Creation, který momentálně usilovně maká na střílečce Stargate - The New Enemy.

Jelikož jsem veliký milovník Hvězdné brány, tak tato hříčka pro mě byla jakýmsi zjevením. Zpočátku bylo pár hříček ve flashi, které moc velkých kvalit nedosahovaly. Poté se začala chystat Stargate Alliance, kterou ale bohužel zrušili, ač hra vypadala opravdu skvěle a nechápu, proč nevypustili alespoň to demo, co měli tvůrci na E3. Vzniklo pár modifikací pro CS a pro HL2, hromada velmi nadějných fan projektů buďto skončila a nebo ještě nejsou hotové (př.: tu a nebo tu). Poté se ještě chystalo Stargate Worlds, které bylo zrušeno a nakonec byla vydána pochybná a ještě k tomu placená hra s názvem Stargate Resistance.

Naštěstí jsem jednou úplně nahodou objevil stránku skupiny Mach Creation a spolu s tím i jejich hříčku. První verze byla graficky slabší, ale zase měla o mnoho více možnosti, než ty flashové rychlokvašky. Moc se mi líbilo vytáčení jiné planety. Bohužel hra obsahovala jeden bug a to ten, že se občas někde zasekla nějaká postava a točila se na místě. Pozorovat točícího se Teal'ca po desát už byla fakt otrava :). Nedávno vyšla nová verze, která obsahuje lepší grafiku a odstraňuje většinu bugů. Zde se mi ale zase nelíbí dvě věci. Za prvé: chybí monitor, kde šel nastavovat úhel kamery v místnosti s bránou. Já si ji vždy nastavil tak, aby zabírala přímo výchozí lock/zámek a vypadalo to opravdu efektně. Za druhé se mi nelíbí rychlost vytáčení. Vnitřní kruh se otáčí moc rychle a vypadá to divně. Škoda, nebýt těchto dvou neduhů šel bych na devadesát. Jak už jsem psal v popisu, obyčejným lidem to asi nic neřekne, ale zarytým fandům se tato hříčka určitě bude líbit. Už se těším na The New Enemy 85%

Pro: jediná slušná hra na motivy Stargate

Proti: fandům to nejspíš nic neřekne, z neznámeho důvodu mi ve hře nefungují fonty, nějaké drobné nedostatky

Kde jsou ty časy, kdy jsem sedl k televizi a čekal. až začne další díl mého oblíbeného seriálu Hvězdná brána. Teď už sleduji jen sportovní přenosy a seriál či film si pustím kdy chci a nemusím se ohlížet na televizní program.

SGC 3D Simulator je skvělý počin od francouzských vývojářů Mach Creation, inspirovaný právě Hvězdnou bránou, v němž mi bylo umožněno zadávat symboly různých planet, vysílat sondy a následně i týmy průzkumníků, nebo chránit základnu pomocí Iris či uzavřením celého prostoru s bránou.

Bohužel se činnosti hodně opakují a později už to není taková zábava, jako na začátku. Stále čekám, kdy vyjde nějaká pořádná akce ze světa StarGate, ale filmové studio MGM ne a ne zkrachovat nebo alespoň prodat licenci, podobně, jako je tomu u herních Bondovek.

Pro: vyzkoušet si ovládání brány a vše s tím spojené má něco do sebe

Proti: po čase to ale omrzí