SCAR: Squadra Corse Alfa Romeo

27.05.2005
17.06.2005
14.03.2006
04.06.2013

SCAR je arkádový závodní simulátor využívající licenci na vozy Alfa Romeo. Díky tomu ve hře najdeme několik desítek kousků od nejstarších, až po nejnovější.

Vesměs obyčejné závody na okruzích a v ulicích měst zpestřují hlavně originální RPG prvky, které se v závodní hře objevily poprvé. V závodech získáváte zkušenosti a poté si můžete "vylepšovat" svého jezdce v několika kategoriích: Heart - zvyšuje vaši odolnost proti stresovým situacím, Vision - prodlužuje "Tiger efekt" (zpomalení času), Intimidation - zvyšuje možnost vystresování soupeře (aby udělal na trati chybu), Handling, Focus - snižuje možnost poškození řidiče i auta a dalších...

SCAR jsem dohrál poměrně nedávno, proto mám zážitky z Alf v čerstvé paměti.

Všude omílaný RPG systém jsem moc nevyužíval, když jsem vyhrál nějaký závod, body jsem mohl použít na vylepšení jedné z mnoha vlastností mého řidiče či auta. Samotné závodění bylo lepší, než mezi závody přemýšlet, jestli investujete body do odolnosti řidiče vůči stresu, či do nových řidičských rukavic :-) Pro mě byly všechny okruhy hezké, nejvíc jsem si užíval městských kvůli možnosti projíždět zatáčky smykem, či s odhozením zadní části. Po závodu bylo možné shlédnout opakování jízdy, které se nedalo nikam uložit. Líbil se mi výběr vozidel, mými oblíbenými byli paradoxně všechny kromě 8C Competizione, kvůli brutálnímu výkonu v kombinaci s pohonem zadních kol. Krásné byly speciály s nádherným zvukem motorů 155 V6 Ti a 75 turbo Evoluzione, které jezdili naštěstí po technických tratích. Zajímaví byly staříci Alfasud a Giulia Super ze sedmdesátých let a kráska s nestabilním podvozkem SZ z devadesátých let. Ve hře bylo taky jedno auto s naftovým pohonem, a to GT Racing MJTD, které mělo skutečně jiný zvuk než benzínové.
Kladem hry byla možnost ovládání z klávesnice, vůbec jsem si na volant ani nevzpoměl. Obtížnost byla tak akorát, kromě závěrečných závodů s 8C Competizione ve Valencii. I když jsem trať dokonale znal, protivníci mě teda pořádně vytrápili.

SCAR je pro mně velice hezkou závodní hrou u níž jsem se skvěle bavil, s parádním výběrem aut, ale zbytečným systémem RPG.

Pro: zábava, výběr aut, krásné tratě, ovládání z klávesnice, jízdní vlastnosti aut

Proti: zbytečný systém vylepšování vlastností řidiče

Naprosto debilní a zbytečná hra, kterou jsem koupil s nějakým časopisem. Vůbec mě to nechytlo, bylo to hnusné a nedalo se to hrát. Možná kdybych tomu dal druhou šanci, trochu by to moje hodnocení zvedlo. Jenže druhá šance nebude a tak hodnocení zůstane tak jak je.

Pro: ?

Proti: !