Root Letter

√Letter

28.10.2016
07.07.2017

Root Letter je vizuální novela s prvky adventury od Kadokawa Games na PS4, Vita, PC, Android a iOS.

Příběh se odehrává ve městě Matsue, kam hlavní hrdina přijel se záměrem najít svoji kamarádku jménem Fumino Aya, se kterou si dopisoval během svých studií na střední škole a která se už 15 let pohřešuje. Jakmile ale hlavní hrdina najde její dopis věnovaný jemu, který nikdy nebyl odeslán, vydá se vyslýchat její spolužáky, aby zjistil, kde leží pravda. Hratelnost je rozdělená do dvou částí – adventurní, ve které vyslýcháte ostatní postavy a odhalujete jejich lži a simulační, kde pasivně prožíváte scény z minulosti.

Oh boi, na této hře je snad všechno špatně. No, snad kromě kresby, ale ani ta v rámci vizuálních novel nějak nevyčnívá.
Jako jo, mohl bych tady vyjmenovat každičký aspekt hry a vysvětlit proč. Jako třeba že se hra dost opakuje, že je tam několik naprosto zbytečných herních prvků, že je hlavní protagonista docela blb, nebo že se v konverzacích občas používá tzv. Max Mode, jehož nesmyslnost bych mohl klidně rozepsat na celou A4. Nebudu vás tím ale zdržovat, protože to všechno jsou vlastně prkotiny. U vizuální novely je alfou a omegou především příběh. A ten je na tom všem to nejhorší.

Hrdě se může zařadit do skupiny her, které jsou důkazem, že vůbec není těžké se tvářit mysteriózně. První půlka hry proto ještě ujde. Nikdo vám nic neřekne, všichni mlží. Ve druhé půlce jsou však dialogy čím dál plytčí, postavy otravnější a celé to vyvrcholí otřesným finále, po kterém zjistíte, že jste byli okradeni o drahocenný čas. Nechápu motivace postav. Nechápu, proč prostě hl. hrdinovi nevysvětlí, co se před 15 lety stalo. Protagonista by tám týden neoxidoval, nikoho by neotravoval a byl by dávno doma. Nechápu, proč mu někteří kvůli jeho "vyšetřování" vyhrožují smrtí. Chápu, asi to nebyla příjemná vzpomínka, ale jako dělat kolem toho takovou konspiraci? Opravdu slovy nemůžu popsat tu neuvěřitelnou frustraci, která mě při psaní komentu jímá. Proč jsou postavy a jejich pohnutky tak naprosto retardované?! Proč dělají z komára velblouda tak kolosálních rozměrů?! Proč mu neřekli rovnou, že se odstěhovala?
*pláč* Já tomu nerozumím... Nejraději bych tu frustraci vyřval... UÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!!!
Tuhle hru nemůžu doporučit nikomu. Ani fandům vizuálních novel, fakt nikomu. Je to jen ztráta času.

PS: Nevím, jestli je to dáno jen blbým překladem, nebo to tak bylo i v originále, ale mít pro jednu svou blízkou kamarádku přezdívku "Bitch" není úplně dobrý nápad. Ale zase bych přišel o nejlepší konverzaci ze hry:
On: So you must be Bitch!
Ona: What did you say?
On: (For some reason she seems angry. Sometimes I dont understand women at all.)