Rock of Ages

31.08.2011
07.09.2011
15.05.2012

Rock of Ages je druhou hrou od ACE Team, tvůrců úspěšného Zeno Clash. Hráč se v její singleplayerové kampani ujímá role balvanu Sisyfa a ze svého hradu na kopci se valí na nepřátelský hrad, který má srovnat se zemí. V cestě mu stojí různé překážky i nepřátelský balvan, který se mu v jeho činění snaží zabránit. Hráč tak postupně prochází pěti rozdílnými historickými dobami skrze jejich umělecký styl (staré Řecko, středověk, renesance, rokoko a styl Francesca Goyi) a stojí proti různým bossům. V multiplayeru pak hráči stojí proti sobě, připravují si svá opevnění a následně se do sebe pustí svými balvany. Dalšími herními módy je pak závod na čas a odpálení se (balvanu) na terč.

Na rozdíl od Zeno Clash byla tato hra vytvořena v Unreal Engine a vychází mimo PC i na XBLA a PSN.

Čekal jsem to mnohem taktičtější, snad i na tahy, ale Rock of Ages je nakonec hlavně a především závod o to, kdo dřív prorazí brány nepřátelského hradu.

Během čekání na nový balvan sice můžete na své polovičce mapy klást rozličné překážky a pasti do cesty toho nepřátelského, ale za prvé nový balvan je postavený za chvíli, za druhé na obranu obvykle není moc peněz, za třetí 90% překážek člověk staví zbytečně, bo se tomu nepřítel prostě vyhne. A v momentě, kdy je balvan hotový, je třeba se mu věnovat, protože nevalit balvan znamená ztrácet drahocenné vteřiny, které vás mohou dělit od vítězství.

Takže to je v podstatě moje první výtka - překážky nemají zásadní vliv na hru. Na druhou stranu i jeden úspěšný obranný val vám může zajistit vítězství. Ale většinou má člověk pocit, že se s tím patlá zbytečně a prostě nějak mi tu chybí nějaké hinty ve smyslu na co jaká přežka dobrá a jak je efektivně kombinovat, protože na dumání nad tím vážně není čas.

Mimochodem, i když balvany mají health a obranné "jednotky" z něj ukusují, neodvedu si představit, že bych měl o balvan já nebo nepřítel přijít. Na jednu sranu menší health = menší damage na nepřátelském hradu, na druhou stranu pokud nedostane balvan fakt hodně na prdel, vyjde to patrně tak jako tak na 3 rány.

Když jsem zjistil, že cesta k cíli vede jednoduše skrz rychlost, hrálo se to většinou skoro samo - až jsem si říkal, jestli je to vůbec zábava. O tu se stará spíš celkově ujetá Monty Pythonovská stylizace a hlavně animačky představující různé postavy dějin jsou vždycky správně ujeté. (Leonardo Da Vinci, Architecto!) Boss fighty jsou ale zase relativně nudné a spíš otázkou času, než čehokoliv jiného.

Z vedlejších modů je celkem fajn projíždění trati na čas, proti tomu likvidace terčů se dá až moc snadno zfixlovat na maximální body.

Pro: humor a styl

Proti: nevyužitý potenciál, bugy

Herní výzva 2018
Kategorie: Lidem vstup zakázán (Hardcore verze)

Nevím, jak jste na tom vy, ale historie má pro člověka docela důležitý význam. Objevilo se v ní nespočet významných lidí, došlo k událostem, které měly vliv na celý svět, došlo k výrobě mnoha významných vynálezů, zemřelo nespočet lidí během konfliktů a mnoho věcí si prošlo výraznými změnami. Někdy jsou dějiny super i v tom, že se v nich můžeme poučit z chyb minulých. A někdy jsou dobré natolik, že může vzniknout hra, která historii bere z humorného hlediska. Toť Rock of Ages aneb Šílená výprava se šťastným balvanem.

Na první pohled to může působit naprosto bizarně. Vytvořit hru, kde spojíte historii s balvanem? To je hloupost! Ale ve výsledku byl nakonec vytvořen hodně zábavný titul, který může zaujmout hlavně hratelností.

Příběh začíná se Sisyphusem, jehož cílem je dotlačit kámen na vrch kopce. Jenže na scéně se objeví Chronos a ten mu tuto práci ztíží. Dělá to tak dlouho, dokud si nakonec neřekne, že celá tato práce je totálně na nic. Napadne ho však nápad. Zkusí utéct. To se mu nakonec podaří díky balvanu, což bych úplně za spoiler nepovažoval. On sám se však potom musí vydat po cestě napříč celým světem a postupně procházet různými místy, kde se utkáte s významnými osobnostmi světových dějin. Postupně je porážíte, abyste mohli dojít na samotný závěr.

Jakým způsobem hrajete? Jsou dvě odlišné strany, které musí využít jejich balvan ke zničení nepřátelské brány a následnému převálcování samotného nepřítele. Každá strana má svůj vlastní balvan a bránu, přičemž pokud chce, může si každá koupit ve speciálním menu jeden z několika unikátních balvanů. Ať už to je ohnivý, s křídly nebo s rádoby brněním, každý z nich dokáže velmi ovlivnit hru. Je ovšem také důležité zmínit, že každý z nich zároveň může být poškozen, v některých případech dokonce kompletně zničen. Proto se musíte co nejvíce vyhýbat překážkám, zátarasům, zvířatům a různým budovám, dělům, vzducholodím a dalším nástrahám.

Vy sami, pokud tedy se svým balvanem nejezdíte na dráze, se snažíte znepříjemnit protivníkovi cestu tím, že stavíte překážky. Valnou většinu jsem tady zmínil, takže stačí jenom dodat, že na začátku začínáte se začátečnickou výbavou. Postupem času se vám však další mechanismy budou odemykat, takže nemusíte zoufat. Jen si budete muset lépe spravovat vaši finanční kapsu, protože vás pokročilejší záležitosti budou stát mnohem více peněz.

Hra podle mého názoru není vůbec špatná, ať už po stránce hratelnosti či příběhu, který si z historie dělá velmi dobře legraci (a dokáže mnohé informace skvěle podat humornou formou). Už od doby, kdy se prezentovala poprvé, bylo jasné, že se nebude jednat o něco průlomového, ale bude to spíše zábavná hříčka, co bude ideální na odreagování. A z tohoto hlediska to funguje dobře. Pokud jste navíc fanoušky historie, je tento počin určený přesně pro vás.

Nehraje se to vůbec špatně, přičemž za zmínku určitě stojí, že pro multiplayerově zaměřené hráče zde poté jsou ještě různé aktivity pro více hráčů a samostatné výzvy na plnění. Z tohoto hlediska si hra zaslouží palec nahoru. Je ovšem trochu škoda, že příběh dohrajete docela rychle. A ještě ke všemu není vůbec těžký (je naopak místy strašně jednoduchý, což se potvrzuje hlavně ke konci, kde to autoři nějak nedomysleli s UI či co).

Pro: Dobrá hratelnost, Informace prostřednictvím humorné formy, Bonusové aktivity, Příběh, který je povedený...

Proti: …,ale ne moc dlouhý, lehká obtížnost (hlavně ke konci)

Jedna z tých hier, ktoré sa neberú vážne a buď ich niekto chápe a miluje alebo nenavidí za ich ležérnosť. Rock of Ages je vcelku originálna hra s perfektnými cinematic videami medzi jednotlivými levelmi. Tzv. "troll faces" zmiešané s historickými osobnosťami či mytológiou je fakt neprehliadnuteľný zážitok a nič by Vám nemalo brániť si túto hru zaobstarať.

Pro: - originalita, humor

Proti: - v podstate len malé nedorobenosti, stalo sa, že som trebárs prepadol cez textúru v poslednom leveli, ale to je len maličkosť