Resistance: Burning Skies

Resistance: America Saigo no Teikō

29.05.2012

August 1951: the attack on North America begins.

Velkohubá prohlášení, že hasiči jsou ti skuteční hrdinové, patří bez ohledu na partaj k neměnným evergreenům americké politiky. Málokterý z lidem volených mluvků by však místo honby za levnými body dobrovolně stanul proti skutečnému nebezpečí jako požárník Tom Riley, který věci nedělá protože se maj, ale protože jsou správný. Krátce po příjezdu k požáru uhelné elektrárny na newyorském Staten Island 14. srpna Tomovi rychle dojde, že je nehoda součástí něčeho daleko většího. Přes vládní bagatelizaci událostí v Evropě invaze Chiméry do USA právě začala...

Burning Skies (2012) sice vyšlo až po Resistance 3 (2011), chronologicky však náleží mezi úvodní (2006) a druhý díl (2008) hlavní série. I v první handheldové FPS využívající analogových páček je invaze biomechanických zrůd pojata ve velkém a nepřijdete tak ani o bossovské monstrozity. Osm střelných zbraní doplňuje sekera na blízká setkání třetího druhu při využití dotykové obrazovky rovněž nezbytné pro sekundární mód střelby a vrhání granátů. Dvojpoklep na spodní touchpad vyvolá sprint. Kompetetivní multiplayer o třech módech může na šesti mapách hrát až osm lidí.

Ha, jsem to hrál kdysi na Vitě a jako absolutní amatér jsem hraním trpěl a nebyl schopný nepřátele dávat na easy, takže jsem tomu hodil 30%. Teď jsem si Vitu znovu koupil (tehdy jsem ji ze vzteku roztřískal :-)) a už to dávám v klidu na normal a celkem mě to baví. Teď mám dilema, kolik tomu hodit, bo 30 je málo a musím uznat, že mě to teď i celkem baví, když už s těmi páčkami hrát umím.

Ale musel bych překopat i celé vlastní statistiky a záznamy, kdybych navýšil hodnocení a pořád vzhledem k omezení na hardware kapesní konzole to je takové ořezané, tak nevím kolik tomu střelit :-))

• Vita 80
Moje první seznámení s Vitou. Zdejší nízké hodnocení je docela zavádějící, protože se nejedná vůbec o špatnou hru. Naopak.

Škoda, že Vita nebyla více využívaná na hry ve stejném žánru. Ovládání je totiž naprosto pohodové a intuitivní. Nedostatek trigerů nahrazuje dotykáč a jedna páčka navíc posunuje hratelnost, oproti PSP, úplně na novou úroveň. Stačila jen chvilka, a už jsem nemusel přivírat oči nad nemohoucností něco zaměřit kurzorem. Ani není potřeba auto aim (který v nastavení snad ani není). Hra mě vtáhla a opravdu hodně bavila. Házení granátu, střílení sekundárním módem zbraně pomocí dotykáče? Pro mě novinka a vůbec to není špatné.

Jasně, ze začátku jsem musel trochu zkousnout fakt, že když do nepřátel vystřelíte víc nábojů, než kolik potřebují, rozprsknou se na neviditelné maso. Jen malá piha na kráse. Furt mě to bavilo. Pak přišlo vylepšování zbraní. Trochu zbytečná věc, zvlášť, když zjistíte, že ke konci hry vám stačí už jen kulomet s napalmem. Zbraně bohužel nejsou moc vyvážené. K útočné pušce mi stačil Auger a všechny ostatní zbraně už jsou jenom taková výplň.

Důležité ale je, že hra odsýpá. Až na pár těžších pasáží jsem rychle postupoval vpřed a kombinoval střelné zbraně se sekyrou, kterou aktivujete dotykáčem. Má to ten správný drive. Nečekají vás tu velkolepé bitvy jako ve druhém díle, ale akce je zvládnutá skvěle. Pocit ze střelby funguje a chiméra si opravdu nezaslouží žít. Resistance: Burning Sky vám Vitu rozhodně nezošklivý. Naopak.

Člověk by řekl, že když v každém dalším díle dáte chiméře na prdel. Rozstřílíte jim několik bossů. Zničíte strategické budovy apod., bude příště slabší. Opak je pravdou. Lidstvo je čím dál tím víc v řiti a vy oddalujete skoro bezvýchodnou situaci. Uvidíme

Pro: perfektní ovládání, dynamická a odsýpající hratelnost, sekera

Proti: nevyvážené zbraně, jejich vylepšování je zbytečnost, nepřátelé mají tendence podivně praskat