Reservoir Dogs

25.08.2006

Reservoir Dogs (Gauneři) jsou arkádovou akcí podle stejnojmenného filmu Quentina Tarantina. Dějově hra film kopíruje, a navíc zjistíme, co Gauneři dělali, když zrovna nebyli na filmovém plátně. Staroušek Joe vybere 6 borců, aby vykradli klenotnictví. Jednotliví padouši se navzájem neznají a místo jména má každý jako přezdívku přidělenu jednu z barev. Při přepadení se něco nepovede a postupně se dozvídáme co se stalo s panem Modrým, kam ukryl diamanty pan Růžový, nebo prožijeme masakr v obchodním domě za pana Světlého.

Hra je striktně lineární akcí, která se skládá z jízdního a pěšího módu. Pěší mise, kterých je většina, se dají projít dvěma způsoby, a to buď bez jediného mrtvého, a nebo bez jediného přeživšího. Akce je svižná a kombinuje městskou akci a Maxe Payna včetně jeho bullet time.

@DEU (02.01.2019 15:35): Já se na něj nedávno koukal po hodně dlouhé době a fakt jsem si říkal, že to násilí je mnohdy až znepokojující. V každým dalším filmu působí zabíjení tak trochu nadneseně, někdy i groteskně, ale u Gaunerů je to všechno strašně uvěřitelný. A zdánlivě tolik chladný film je natřískaný emocemi až kam. Já osobně mám z dílny Tarantina nejraději Hanebné Pancharty. Mnoho lidí na mě vždycky civí jako na blázna, ale já si nemohu pomoct :D

Jinak jestli tě ani tvůj oblíbený film nedonutil tuhle hru zapnout, asi to ani nedělej. Nic moc tím nezískáš a jestli přece, tak ti náladu zkazí ten odpornej vizuál bugy.

Kdo by neměl rád Gaunery? No, vlastně znám pár lidí, kteří je nemusí. Zeptám se tedy jinak. Kdo by z Tarantinových fanoušku neměl rád Gaunery? Prvotinu mistra napjatých, ukecaných scén, které povětšinou vrcholí krvavou lázní s příchutí černého humoru, je pro fandy stejně kultovní, jako její nástupce.. Ze všech Tarantinovek na mě působí právě Gauneři zdaleka nejkontroverzněji. Ve filmu je plno syrových, nevybíravě brutálních scén a žádnou z nich dle mého Tarantino už nikdy netrumfnul (otázka zní, zdali o to vůbec někdy usiloval). A hra filmu v tomto ohledu zdárně sekunduje. Jsou tu všichni námi více, či méně milovaní barevní hoši a jsou patřičně drsní. A to je to, co fanoušek filmu chce především … JENŽE ...

Jako první mě zarazilo příšerné ztvárnění hlavních postav. Neslyšet během úvodního intra klasickou Little Green Bag a nevidět jména protagonistů na obrazovce, asi bych hochy nepoznal. Mr. White vypadá jak obtloustlý strýček poďobaného puberťáka Mr. Orange, Mr. Pink mi občas připomínal Samuela Gordona z Posla Smrti a Joe … chudák Joe. Mr. Blond je asi jediný, kdo se sám sobě trochu podobá. Ostatně on jediný propůjčil postavě i svůj hlas. To ale neznamená, že by byl dabing na špatné úrovni. Většina hlasů je velice podobná originálnímu znění. Obzvlášť „ukníkaný“ Mr. Pink a hošík Eddie znějí přesvědčivě. Stejně tak se mi líbila rekonstrukce videí do herního enginu. Ta kopírují předlohu tak zdařile, že by snad i sám Quentin mohl uznale pokývat hlavou.

A jak se to hraje? Velice, velice průměrně. Nicméně se i zde najde několik skvělých nápadů. Už v samém tutoriálu se mi líbil paintball s ostatními gangstery. Je to lepší než střílet na terče. Taktéž mě náramně bavil systém donucování civilistů. Nejprve na někoho zařvete říznou „badass“ hlášku, pak na něj namíříte zbraň a pomocí příslušného tlačítka a pohybů myši přesouváte cíl tam, kam potřebujete. Tím místem bývá většinou vypínač nebo zámek dveří.
Ale ani poldové nejsou úplně tupí. Jen tak se vám nevzdají – k tomu je musíte donutit násilím na civilistech. A když fízlák zahodí zbraň, máte vyhráno jen z poloviny. Asi třikrát se mi stala ta nejpotupnější věc v dějinách hraní. Mířím si to na toho bastarda, zatímco držím v kravatě nějakýho hlavouna z banky. Chci využít výhodné situace a policajta odkráglovat, když tu slyším nepříjemné „cvak“. Ano přátelé, měl jsem vybitou zbraň. Policista nelení, skáče po své odhozené pistoli a já dostávám spršku kulek do ksichtu. Stejně tak vás policajti a později i zásahovka nenechají jen tak utéct do skrýše. Vcelku chytře a systematicky začnou prohledávat okolí. Na hru bez větších ambicí a z roku 2006 dobrý.

Nejvíce mě ale bavily automobilové honičky. Jízdní model je tak jednoduchý, jak jen může být, ale i tak je to zábava. Co už naštve o poznání víc je doskakování aut. Když jedete na plný plyn, nezřídka se vám stane, že to napálíte do auta, které se před vámi objeví jako blesk z čistého nebe. A to je řekl bych dost zásadní problém.

Velikým plusem je naopak přítomnost kompletního soundtracku. Tyhle fláky totiž vždycky potěší. Postavy navíc zdařile hláškují a každá si může užít svůj moment slávy během hyzdění nebohých civilistů. Ano, v roli Mr. Blonda si můžete pohrát i s něčím uchem.

Samotná myšlenka hry se mi moc líbí. Snaží se hráči ukázat to, co ve filmu vidět nebylo. Někdy jde ale těžce za hranu uvěřitelnosti, protože taková jatka policajtů, kterými si postupně projdete, do konceptu filmu příliš nezapadají. V případě Mr. Blue je zde dokonce patrný jakýsi náznak superhrdinství/superpadoušství. Ten totiž musí, s doutníkem v tlamě, čelit té největší, a po četných restartech musím zmínit že i nejobtížnější hordě nepřátel. Poté svůj život zakončí ne méně drsňáckým způsobem. Z celého příběhu mě ale asi bavil nejvíc ten, kde se rozebírá postava Mr. Browna. Automobilová honička v jeho kůži byl parádní zážitek, protože není nad to řídit s dírou v hlavě po vydatném headshotu.

Hra dokončena v rámci herní výzvy 2019 – 5. Adaptace (hardcore)

Pro: Věrnost předloze, soundtrack, honičky v autech, donucování civilistů

Proti: Grafika, hnusné postavy, bugy, často stereotypní střílečka

Už je to nějakou dobu, kdy jsem poprvé okusil herní Gaunery. V té době jsem ještě ani neviděl film, ale věděl jsem, že je se jedná o hru podle známého filmu.

Když jsem poprvé okusil překvapila mě úžasná hudba a neskrývaná násilnost, která se opravdu snaží sekundovat filmu (který jsem viděl o něco později). Některé scény se přímo vyžívají v brutalitě a tak je to po celou dobu hraní, a tak Vás postupem času ani už nějak nevyvede z míry nějaké násilné chování k civilistovi, nebo jiné postavě. Osobně jsem hru nijak nezbožňoval, ale bavila mě. Bavila mě proto, že se jednalo o fajn akční gangsterku, která se občas mýsila s automobilovými honičkami, které s perfektním soundtrackem byly opravdu zábavné.

Herní Gauneři jsou asi první herní předělávkou filmu, která mě jakžtakž bavila.

Pro: soundtrack, náplň misí, honičky,

Proti: místy obtížnost,

Reservoir Dogs je obyčejná TPS která se snaží být originální dvěma možnými styly hry. Můžete všechny zabít nebo takay projít misi bez jedninného zabitého člověka (což je velmi obtížné a téměř nemožné).

Po stránce hratelnosti hra z žánru 3rd person akce nějak nevybočuje, navíc obsahuje nějáké ty mise kde si zajezdíte v autě. Grafika docela ujde (myslím že se dá celkem v pohodě srovnat s max paynem). Jinak je ale Reservoir Dogs obyčejnou akcí která nic nového nepřináší, naštěstí se ale docela dobře hraje

Pro: setkáte se s charaktery z filmu, docela dobrá hratelnost, možnost nezabíjet

Proti: obyčejná akce na kterou měsíc po dohrání zapomenete