Reigns: Her Majesty

06.12.2017
07.12.2017

Druhý díl kartičkové hry na krále Reigns. Tentokrát se hra odehrává v matriarchální společnosti, takže vládnete rukou královny. To poskytuje nové úskalí i příležitosti. Opět o království rozhodujete pomocí posouvání karet nalevo či napravo, podle toho, jak na situaci popsanou na kartě chcete odpovědět.

Stále jako v předchozí hře zůstávají čtyři ukazatele označující nejdůležitější hybatele naším královstvím: církev, poddaní, armáda a ekonomika. Všechny tyto ukazatele musí být v rovnováze, protože pokud například budete mít špatné vztahy s církví, mohou vás nařknout z kacířství. Naopak když budete mít vztahy až moc dobré, je taky možné, že se z vašeho království velmi rychle stane teokracie.

Nově přibyl do hry i malý inventář, do kterého získáváte užitečné, i méně užitečné předměty, které můžou usnadnit prodloužit vaši vládu, nebo ji naopak zkrátit. Pokud je vaše vláda násilně ukončena, váš trůn i váš majetek zdědí korunní princezna.

Hra postavená na jednoduchém konceptu: volíte jednu ze dvou nabízených reakcí na nastalou situaci. Na konceptu, který alespoň na mě skvěle fungoval. Jednoduché swaypování má své kouzlo a dokáže zabavit jak na 5 minut, tak na hodinu. Minimálně z počátku, kdy jsem objevoval nové a nové postavy, příběhy a způsoby smrtí, se dostavil pocit známý z 4X strategií - ještě jedna smrt a dám si pauzu.
Zkušený hráč však ve chvíli kdy uslyší "Z počátku" rychle zbystří. Brzo totiž příval nových aktivit ustane, až posléze takřka zcela vyschne a k dalším možnostem jsem prokousával jen za cenu únavného hraní některých situací stále dokola. Občas se sice ještě dostavil moment, kdy jsem z náznaků pochopil, co po mě hra chce, a zahřál mé hráčské srdíčko, avšak dostavoval se příliš vzácně a u hry snad nikoho kromě chronických dohrávačů neudrží. A nepomůže ani „tajemný“ příběh v pozadí.
Přesto jsem s hrou celkově spokojený, a myslím, že vývojáři si mé peníze poctivě zasloužili. Konečně jsem díky téhle hře taky pochopil proč lidi tak fascinuje Tinder.

A konečný verdikt? Swajp doprava nebo doleva?

Já bych na vašem místě tenhle hře přece jen nakonec dal šanci.
Pokračování Reigns je o něco lepší než předchozí díl právě kvůli inventáři, díky němuž jsem nejednou prodloužila vládu o pár let. Opět jsem ale nesplnila všechny úkoly, protože jsem dokončila příběh hry dříve, než jsem splnila zbytek seznamu, což donutí hráče restartovat hru. Pecka. A zase od začátku se mi všechno plnit nechce.

Hra na chvíli zabaví, ale příběh neoslní a samotný gameplay pokulhává hlavně kvůli tomu, jak nahodilé karty jsou. Po čase už jsem sice věděla na co jak odpovědět, abych udržovala vše v rovnováze, ale i tak po nějaké době se to prostě vyvažovat nedá. Můj rekord byl 57 let a poslední roky této vlády jsem klikala opravdu rychle, protože mi celé království umíralo na mor.

Stále mi přijde celý nápad hry vláda pomocí karet super, ale pořád tomu něco chybí. Pořád jsem u hry v kuse vydržela tak 15 minut a pak jsem musela jít dělat něco jiného, protože mě to už prostě nebavilo. Zkrátka tam chybí něco, co by člověka vtáhlo do hry. Jenže to je trochu neslučitelné s tím, že každou chvíli začíná vládu od znova a místo nových výzev se objevují ty, co se opakují už několik století.