Rakuen

10.05.2017
23.03.2023

Rakuen je výpravná hra o malém chlapci, který svůj život tráví v nemocnici. Jednoho dne požádá svoji maminku, aby ho doprovodila do fantastického světa ze své oblíbené knihy pohádek. Chce tam požádat strážce lesa o splnění jednoho přání. Aby mu toto přání bylo vyplněno, chlapec musí splnit sérii zkoušek, které spočívají v pomáhání jiným pacientům v nemocnici, a to tak, že spolupracuje s jejich dvojníky ve svém fantastickém světě.

Hra sklidila vysoká hodnocení od kritiků a vysloužila si ocenění na festivalech nezávislých her. Byla vytvořena pomocí enginu RPG Maker XP, ale hratelností je podobně jako To the Moon bližší adventurám než RPG – například vůbec neobsahuje žádný soubojový systém.

Rakuen jsem rozehrála úplnou náhodou, jelikož jsem měla herní krizi a neměla náladu vůbec na nic. Trochu mě odrazovalo, že hra není s cz překladem, ale jak jsem záhy zjistila, angličtina je zde celkem jednoduchá.

O hře jsem si před rozehráním nic nečetla, a tak mě překvapilo netradiční prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Děj se točí kolem malého chlapce, jenž je hospitalizován v nemocnici a vy, v jeho roli, prozkoumáváte okolí a poznáváte sousední pacienty a lékaře. Během rozhovorů zjišťujete, že každý z těchto lidí něco postrádá, či po něčem touží. Snažíte se jim tedy vyjít vstříc a to tak, že se vydáte na dobrodružství do fantaskního světa z chlapcovi oblíbené knihy Rakuen, kde se znovu setkáte s postavami z nemocnice, jen v trochu jiné podobě.

Tím, jak jsem plnila úkoly jednotlivých lidí, postupně jsem poznávala jejich životní příběhy, které mi nejednou vehnaly slzy do očí. Nečekala jsem, že budu hru takto prožívat. Vlastně to je jedna z mála her, která mě rozplakala.

Ač zde nenarazíte na souboje, hra občas poskytne akčnější pasáže, kdy se musíte v časovém limitu někam dostat, či se vyhnout nepřátelům. Během putování sbíráte do inventáře různé věci a suroviny, které později využijete. Co mě nadchlo, bylo sbírání mincí, za které jsem postupně mohla vybavit dětský volnočasový pokoj, jenž se nacházel v nemocnici.

Ještě teď jsem ze hry naměkko, a to je již dva měsíce po tom, co jsem ji dohrála. Hru doporučuji každému, kdo má rád klidnější adventury a potrpí si na zajímavý příběh.

Pro: Příběh, soundtrack, prostředí