Railways

Railways!, Railways - Train Simulator

07.04.2020
07.07.2022

V Railways máte za úkol přepravit dostatečné množství pasažérů v dané úrovni a přitom zajistit, aby se vlaky nesrazily. Celý koncept je extrémně jednoduchý a představuje rychlou mobilní hru pro krátké chvíle. Na obrazovce vidíte několik kolejí, po kterých jezdí různě barevné vlaky. Tažením vlaky převádíte mezi kolejemi tak, aby vždy posbíraly pasažéry stejné barvy, jako je vlak. Pokud vlak dojede ke konci obrazovky, nic se neděje, za chvíli se opět objeví na druhé straně koleje a jede znovu. Při přepojování na jinou kolej musíte dávat pozor, aby se vlak nestřetl s jiným vlakem, co je zrovna v cestě, případně tyto jiné vlaky zastavit. Vlaky mají setrvačnost pohybu, proto zastavit či opět rozjet vlak chvíli trvá. V pokročilejších úrovních budou v prostředí překážky, například přejezd přes silnici, kde jezdí vámi neovlivnitelná auta, nebo podjezdy, kde na chvíli ztratíte vlak z dohledu.

• Android 80
Jedna z mála her, co mě na mobilu vážně nadchla. Mobilní hry se buď blbě ovládají (protože prsty), nebo člověk švidrá na malé objekty na malé obrazovce. U Railways ani jedno neplatí. Na mobilu vidíte celou herní plochu, obrazovka se nikam neposunuje ani nezoomuje, ale i na menších mobilech je velikost zcela dostatečná. Všechny objekty na obrazovce jsou příjemně veliké. Prstem přepojujete vlaky mezi kolejemi, což je poměrně přesná interakce. Hraje vám přitom veselá hudba, která mi připomněla (spolu s hektickým stylem hraní) Overcooked!. Obtížnost je výborně vybalancovaná, tzn. vyšší než je obvyklé, a donutí vás to několikrát opakovat každou úroveň, ale máte pak příjemný pocit uspokojení z vlastních schopností, až se vám podaří odnavigovat vlaky v úrovni bez zaškobrtnutí a o vlásek odvrátíte několik hrozících srážek. Asi i díky dobře nastavené obtížnosti mi přišla hra opravdu hodně zábavná. Přijde mi, že autorům se podařilo krásně vystihnout esenci mobilní hratelnosti, tak jak by měla vypadat. Railways mohu vřele doporučit.

Celkové hodnocení: Výborná