Qbeh-1: The Atlas Cube

logická > nezařazeno *
15.05.2014 PC
Liquid Flower
Qbeh-1: The Atlas Cube je logická hra viděná z pohledu první osoby. Vaším úkolem je nejprve najít a posbírat barevně odlišené kostky a následně je umístit tak, abyste po nich přeskákali přes překážku nebo chybějící podlahu. Kostky nelze umístit libovolně do prostoru, ale pouze na určená místa. Různě barevné kostky mají různé vlastnosti. Obyčejnou červenou kostku později doplní fialová (antigravitační), zelená (levitující v prostoru) a modrá (klíč/energie). Po náročnější pasáži v úrovni se nachází checkpoint.

Hra svým stylem připomíná podobnou logickou hru Q.U.B.E.: Quick Understanding of Block Extrusion, ale je méně akční. Obsahuje "kampaň", kde názvy levelů dávají prostor fantazii a dovolují hráči přemýšlet o "příběhu" celé hry. K dispozici je také editor levelů a několik desítek uživateli vytvořených úrovní (přes Steam workshop).

Kwoky: Mně to tak vyhovovalo, pár hodin mi zabraly, ale většinou byla vždy nějaká malá nápověda, kde asi tak hledat, či byly vidět z jiného…

Je milé, když se mezi záplavou zběsilých stříleček, závodů a hororů objeví hra, která dokáže zpomalit běh času, ale neuspí. A když se to povede malému nezávislému studiu, je to malý zázrak.

Qbeh je svět složený pouze z kostek. Na Youtube jsem dokonce viděl, že to detekovali jako Minecraft :) A z kostek jsou zde poskládané zajímavé, až bych skoro řekl snové, světy, ve kterých musíte posbírat dostatek kostek a pak z nich poskládat cestu dál. Někdy to chce nápad, jindy i šikovné ruce, někdy stačí si prostě jen všimnout. Nikdy ale po vás hra nechce někam doběhnout v časovém limitu, takže tempo je zcela na vás.

Leveldesign je dělaný opravdu s citem, úrovně jsou sice "pořád stejné", ale nikdy jsem neměl pocit, že bych stejnou hádanku už řešil. Postupné přidávání dalších druhů kostek umožnilo autorům postavit každý svět trochu jinak, ale nikdy se mi nestalo, že bych byl úplně v koncích. Stačilo jen chvilku pobíhat kolem a pak se dostavil moment "Ahá, takhle to je, já jsem ocas" :)

Grafický styl mi maximálně sedl, zvlášť místa, kde jsou kostky nakřivo a různě rozházené, vypadají parádně. A hudba? Lahůdka zabalená v dárkovém balení. Při hraní neruší, takže můžete v klidu přemýšlet, a dotváří pohlcující atmosféru.

V každém levelu je ještě tajná lokace, ke které je většinou velmi těžké se dostat. To je pro mě asi hlavní zápor hry, protože hledání těchto bonusů bylo zdlouhavé a frustrující. A k záporům bych přidal také občas trochu problematické skákání. Jinak jsem ale nadšený a doufám, že studio Liquid Flower maká na nějakém dalším podobném zážitku.

Pro: Skvěle poskládané levely, grafika a hudba, dostatek levelů, kostky lze zajímavě kombinovat

Proti: Až příliš dobře ukryté secrety, skákací pasáže mi občas pily krev