Puzzle Dimension

21.06.2010
28.06.2011

Puzzle Dimension je oddechová logická hra, která se může chlubit až elegantně jednoduchým nápadem a zároveň svou neotřelostí. Úkolem hráče je řídit kuličku na platformách volně umístěných v prostoru tak, aby posbíral všechny slunečnice v dané úrovni a dopravil kuličku k bráně do dalšího levelu.

Nejde však o obyčejnou skákačku – pohyb na dlaždicích musíte předem promyslet. Dlaždic je několik druhů a každý typ má své specifické vlastnosti – jedny dlaždice se pod vámi rozpadají, další jsou pokryty ledem a koule na nich klouže a zastaví se až na další normální dlaždici, jiné jsou pokryty pískem a nelze se od nich odrazit, ale pouze odvalit a podobně.

Hra umně využívá všechny tři dimenze – úrovně mohou být několika úrovňové, nebo oboustranné, kdy se s koulí převalíte na rub dlaždic, což přidává nejen na efektnosti, ale i na zajímavosti puzzlů.

Zajímavá logická hra, která vyžaduje dobrou orientaci ve 3D prostoru, protože gravitace se mění spolu s tím, jak se koule posouvá po plošinkách.

Hra hezky vypadá i zní, obtížnost pozvolna stoupá skrz stovku úrovní, což teda neznamená, že by nedocházelo k situacím, kde bych hodiny netvrdnul na jednom levelu, abych pak několik dalších prolítnul na první pokus. Vždycky máte dost času si cestu skrz jednotlivé levely promyslet a u těch nejtěžších je to prakticky nutnost, jinak snadno zjistíte, že jste na samotném začátku složité kombinace udělali chybu a celé vaše snažení bylo tudíž k hovnu. Stejně tak jsou tu ale úrovně s více řešeními, nebo úrovně, po kterých se lze (velmi) relativně bez rizika pohybovat sem a tam.

Ke hře bych měl jen asi dvě výtky: Mezi novými prvky, které na vás sem tam vyplivne, jsou tzv. neviditelné plošinky - ty jsou vidět buď jen když jste blízko, nebo když jste daleko. Což s sebou často nese "leap of faith" momenty a vůbec nemožnost si předem naplánovat postup, což v mých očích hru značně degraduje.

Druhou věcí je absence nějaké rewind funkce - stačí někde něco blbě zmáčknout a celou úroveň si můžete hodit od začátku, což dovede nasrat.

Puzzle dimension je celkem solidní logická hra, ale musím říct, že z orientace ve 3D prostoru mě u složitějších levelů vždycky začne bolet hlava, takže v pozdějších částech jsem si dovolil jen pár úrovní denně :) (No a mohlo by to být kratší - nové prvky se vypatlají někde kolem půlky a pár levelů před koncem jsem prostě odešel hrát něco jiného :))

Pro: grafika, solidní mechanismy

Proti: mizející plošinky, nemožnost vrátit poslední krok(y), občas z toho už docela bolí hlava.