Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

P.T.

Silent Hills P.T.

12.08.2014
86
11 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
freeware
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Watch out. The gap in the door...
it's a separate reality.

The only me is me.
Are you sure the only you is you?


Žalář duše mívá mnoho podob. Chodba rodinného domu na předměstí znepokojivě tiché metropole vyvolává vzpomínky vzbuzující výčitky. Stále stejná a přesto s každým průchodem jiná chodba stupňuje muka obraznosti skrze náznaky vytěsňované přímou obžalobou. Co bude za dalším rohem? Vyrovnání s tragédií pohrouženou v symbolech vyžaduje absolvovat krutou cestu do hlubin vlastního nitra. Najdete však vůbec sílu opustit stěny tohoto prokletého místa? Silent Hill již více není jenom zapadákovem kdesi v rezavém pásu severovýchodu Spojených států, jeho kousek je v každém z nás...

V roce 2014 měla značka Silent Hill nakročeno na doposud nejvýraznější změnu, kterou v rebootu Silent Hills představovala změna perspektivy, nakládání s atmosférou i celkové hratelnosti. Lze se jen rozhlížet a porůznu zoomovat na důležité věci, zatímco před těkavým nepřítelem není obrany. Nadějný projekt herního designéra Hidea Kojimy a filmového režiséra Guillerma Del Tora zrušil vydavatel Konami, a tak vše zůstalo u „hratelného teaseru“ zhruba na půl hodiny. Odkazem P.T. se v následujících letech alespoň inspirovaly malé i velké horory jako Layers of Fear (2016) či Resident Evil 7: Biohazard (2017).


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PS4 95
P.T. jsem poprvé spatřil na videích a nemohl jsem uvěřit, že se jedná o hru. Grafické zpracování chodby, vleklá chůze a realisticky vypadající obličeje strašidel, které působily děsivě i bez onoho efektu „tísnivého údolí“, to vše na obrázcích i v pohybu působilo dojmem filmu. Nikdy dřív, ani poté, jsem si neřekl „vždyť tohle nemůže být hra!“.

Na hru jsem však zapomněl a až nějakou dobu po zakoupení PS4 mě vlastně trklo, že bych si ji mohl zahrát, protože konzoli už vlastním. Musím se přiznat – nedohrál jsem ji napoprvé, neměl jsem na to a je to poprvé, co nade mnou nějaký horror vyhrál. I když si lze připustit, že se mohlo jednat o uměle navozený pocit v závislosti na tom, co se okolo hry dělo a říkalo, přecijen jsem nakonec zvolil metodu sledování něčího let’s playe, než jsem sebral odvahu se k titulu vrátit.

Na to, že se jedná o pouhý „teaser“ působí titul uceleně. Má uspokojivý konec, na tak malé ploše i ohromné množství prostoru k teoretizování, a hlavně je to nejlepší horror za dost dlouhou dobu. Zajímalo by mě, jak by si vedla dlouhá hra na podobný způsob, protože už během hraní tohoto kratičkého titulu jsem cítil nepříjemnou atmosféru a chtěl jsem, ať už je konec. Nutno říct, nejedná se jen o onu lekačku samotnou, která je náhodná a může nastat snad kdykoliv, ale hlavně na hráče působí ty teorie o tom, že hra se přizpůsobuje i tomu co říkáte do mikrofonu v gamepadu, nebo že duch na vás může vyletět i když jste v menu apod… kde je pravda nevím, výsledkem však zůstává, že v jedné chodbě vzniknul zážitek, při kterém jsem si nikdy nebyl jistý ničím a bál jsem se toho, že zrovna mě potká něco, co jiní hráči ještě neobjevili. Jakákoliv absence ukazatelů a zejména progressu, kdy nikdy nevíte, jestli v té časové smyčce znovu absolvujete to samé, nebo jestli jste po úmrtí znovu na začátku… anebo… něco úplně jiného. A právě toho jsem se setsakramentsky bál. Nejstarším a nejsilnějším druhem strachu je strach z neznáma. A zde jsem si poprvé říkal, že kdyby něco takového bylo ve VR, tak věřím, že lidé u hraní regulérně umírají na vyděšení.

Jo, a taky nesmím zapomenout na to, že hra neustále k hráči promlouvá a je to až mrazivě vlezlé.

„Look behind you. I said, look behind you.“
„You can't trust the tap water.“

A zřejmě má nejoblíbenější.

„Watch out. The gap in the door... it's a separate reality.
The only me is me. Are you sure the only you is you?“

V závislosti na celkovém dění okolo osoby Hidea Kojimy se dá i předpokládat, že se žádný Silent Hills nikdy neplánoval a tento teaser posloužil čistě jen jako ukázka toho, co je Kojima schopen vytvořit. A věřím, že veškeré nápady, které měl pro (zřejmě fiktivní) Silent Hills uvidíme v jeho nadcházejícím titulu Death Stranding. Ba co víc, P.T. by klidně mohlo být prologem této hry. Vše již brzy uvidíme.

Pro: Vlezlost hororových prvků, nepříjemná tíseň

+20