Port Royale 2

30.04.2004

Pokračování hry Port Royale: Gold, Power and Pirates je zasazené do období 16. a 17. století na území Karibiku. Jde o 2D strategii, která kombinuje obchodní simulátor, realtime bitvy a budovatelskou strategii.

Port Royale 2 nemá žádnou příběhovou kampaň. Přesně v duchu sandboxových her jste vrženi na obrovské vodní plochy Karibiku a to, jak vybudujete svou kariéru, už je jen na vás. Stěžejním problémem ale každopádně bude sehnání potřebného kapitálu. Možností, jak si ho obstarat, máte několik. Například se můžete stát poctivým obchodníkem a budovat své impérium pomocí dobrých vztahů s jednotlivými městy, kde za povolení smíte postavit vlastní budovy. V případě, že se vám bude hodně dařit, můžete založit dokonce město vlastní. Jestliže však holdujete spíš dělům a ostrým kordům, můžete nastoupit dráhu bukanýra s tzv. Letter of Marque, který vám dovoluje útočit na lodě celkem až čtyř koloniálních mocností (od nejsilnějších po nejslabší jde o Španěly, Angličany, Francouze a Holanďany). Poslední, neméně zajímavou, je dráha piráta, který je ve křížku s úplně všemi. Samozřejmostí je údržba flotily, do které můžete přibrat jak malé Pinasy, tak i velké řadové lodě. Počet plavidel ve vašem vlastnictví je ale omezen vaším levelem. Na tom nejvyšším veškeré limity jak na velikost flotily, tak na počet povolení stavět ve městech mizí. Pro přilepšenou může hráč plnit různé menší mise, stejně jako je možné hledat známé piráty a zneškodňovat je, což vám vynese plusové body u každé ze čtyř mocností.

Dobrý den, mám prosbu která se sice týká Port Royale v CZ verzi, ne dvojky, ale ten jsem zde nenašel. Mám Win 11 a hra se sice spustí, ale je černá obrazovka a vidím pouze herní kurzor (meč) s kterým pohybuji myší a hudbu ze hry ale nic víc. Zkoušel jsem kompatibilitu ve všech možných verzích (počínaje Win 95/98 atd...) ale stejný výsledek. Prosím o radu jestli je nějaké řešení, nebo mám smolu a hru pod Win 11 nespustím. Děkuji.

V této strategii, zaměřené především na obchodování pomocí převážení zboží z jednoho přístavního města do druhého, popřípadě na přepadávání těchto obchodních lodí a následné zpeněžení získané kořisti, jsem se rozhodl stát se poctivým kapitánem a ne pirátem či bukanýrem.

I když mě ta druhá možnost do jisté míry také lákala, likvidace těchto zloduchů ukojila mé choutky dostatečně. Bohužel lodní bitvy lze provádět jen s jedním plavidlem, a tak je třeba větší a dostatečně vyzbrojené galeony s početnou posádkou.

Určitě se nejedná o špatnou hru a především obchodování s všemožnými komoditami je zde vyřešeno opravdu parádně. Bitvám se dá většinou vyhnout, takže nepřichází frustrace ze zbytečné ztráty lodí. Navíc her tohoto typu není nikdy dost, takže napnout plachty a vzhůru na moře.

Pro: obchodování, volba mezi poctivostí a okrádáním, likvidace pirátů či bukanýrů

Proti: bitvy jen s jednou lodí, po čase se dostaví stereotyp

Nad prvním dílem jsem strávil hodně času a proto jsem se těšil na dvojku. Bohužel jsou si tyhle dvě hry hodně podobné a dvojka nemá proti jedničce žádné zásadní vylepšení.

Pro: stejná zábava jako první díl

Proti: stejná zábava jako první díl

Po skvělém Port Royalu je to poměrně velké zklamání. Port Royal 2 je podobný a hodně graficky vylepšený Port Royal. Přináší novinku v podobě souboje s kapitánem, ale tím výčet dobrých věcí končí. Především styl bitev, kde vám jezdí do bitvy lodě po jednom je otřesný. Napadáte konvoj 3 lodí s 4 loděmi a díky tomu, že vám tam jezdí lodě po jednom máte velké ztráty na námořnících nebo bitvu projedete. Bitvy v jedničkách možná byly chaos, ale tohle je nesmysl a nevím jak to vývojáře vůbec mohlo napadnout.

Upřímě doufám, že v nových Port Royalech 3 se styl bitev vrátí k původnímu konceptu z jedniček.

Pro: šermířské souboje

Proti: bitvy, žádná výrazná (pozitivní) změna oproti jedničkám