Port Royale: Gold, Power and Pirates

04.04.2003

Port Royale: Gold, Power and Pirates je budovatelská strategie zasazená do Karibiku a Atlantiku 17. a 18. století. Evropské země, jako jsou Nizozemsko, Francie, Anglie či Španělsko, mezi sebou bojují o nové potenciální kolonie, které se v této oblasti nacházejí. Na začátku hry si hráč vybírá rok, ve kterém hra bude začínat, cíl hry, kde se určuje, jaké hodnosti hráč musí dosáhnout, délku hry a obtížnost námořních bitev. V další nabídce si hráč volí národ, startovní město, bonusy, specializaci (obchodník či bukanýr) a nakonec startovní jmění.

Aby hráč získal další peníze, tak může brát zakázky od guvernérů vedlejších měst, jako je hledání unesených obyvatel města nebo obrana transportu zboží. Také může prodávat zboží ze svých plantáží, hledat poklady nebo lovit piráty a získávat za ně odměny. Hráč postupně získává reputaci, která mu umožňuje velet větším a bojeschopnějším lodím. V roli piráta pak hráč přepadává lodě a také dobývá města.

Námořní bitvy se odehrávají na samostatné obrazovce a hru lze zapauzovat. Při bitvě je třeba dávat pozor na směr větru, jeho sílu a počítat s pomalým nabíjením kanónů. Součástí hry je i diplomacie mezi národy nebo třeba možnost oženit se s dcerou guvernéra jiného města a tím utužit spojenectví.

Jednotka lépe zvládá námořní bitvy, ale na celkový počet obchodních lodí a pozemků existuje jakýsi omezující limit.

Port Royale, to je hlavně pečlivé studování cen pšenice a dalších komodit. Tedy až do chvíle než vás to přestane bavit, ozbrojíte svoji kocábku a vydáte se přepadnout tu nejmenší bárku co potkáte (protože na větší nemáte). Takto pokračujete, přepadených lodí je stále víc, vaše flotila roste a z vás se stává obávaný pirát. Prostě paráda, ale po nějakém čase to přestane bavit.

Pro: propracovaný obchodní model, kariéra piráta, slušné souboje

Proti: po čase omrzí a nebude nejmenší důvod se k tomu vracet

All hands on deck! Aye aye captain! Nebo bych to snad měl psát ve španělštině, nizozemštine, francouzštině? Za tyto národy si právě lze tuto původem německou (nemýlím-li se) hru zahrát. K Port Royale jsem se dostal díky SCORE CD a jako zájemce o historii se mi líbilo zpracování života v raných koloniích v Karibiku.
Ještě před tím se mi ale velice zalíbilo intro a hudba v menu. Prostě začátek jak má být.
Realita hry byla poněkud tvrdým dopadem, musíte totiž kontrolovat opravdu všechny výdaje a docela se ohánět, abyste za chvíli neskončili v mínusu. Myslím, že obtížnost hry je na docela...no vyšší úrovni.
Na druhou stranu chválím grafiku, růst měst, jakýsi příběh, který můžete, ale nemusíte plnit, rozmanité typy lodí, pohyby ceny zboží atd.
Jako mínus bych uvedl možná vyšší obtížnost a také fakt, že někteří piráti se po čase stanou prakticky neporazitelnými...

Pro: hudba, grafika, nápad, ekonomika, prostředí...

Proti: obtížnost, některé úkoly a velmi silní piráti

Lovit známé i neznáme piráty to bylo vždycky fantastické. Nejlepší bylo když jste s konvojem několika galeon nebo plachetnic potkal piráta s jednou šalupou toho jste potopili na jeden výstřel. Jinak grafika byla na tu dobu úžasná. Prostředí měst kde jste měli tunu výroben, kde jste vyváželi do měst kde jich byl nedostatek a po cestě dával pozor na piráty. Guvernér, který vám dával ukoly a občas taky ruku svoji dcery ( ty peníze co jsem dal za svatební hostinu, aby se ta káča nechala o několik let poté unést pirátem a vrátil mi jí za tučné výkupné nebo bitku se silnou pirátskou flotilou)

Pro: Prostředí Karibského moře 16 a 17. století,systém hry.

Proti: Obsadit město jste mohli jen na příkaz guvernéra, jinak ho šlo jen vyplenit