Olympic Soccer

Olympic Soccer: Atlanta 1996

12.04.1996

Olympic Soccer je fotbalová simulace olympijského turnaje. K dispozici je 32 mezinárodních týmů (včetně České republiky), se kterými je kromě turnaje možno hrát několik dalších modů. Hra také podporuje hru více hráčů.

Samotná hra je 3D a velmi rychlá. Je zde možné dělat střely, přihrávky po zemi, přihrávky vzduchem, hlavičky, nůžky či patičky, to vše jinou klávesou. Soupisky mužstev jsou vymyšlené.

Komentář byl zajištěn tehdejším profesionálním komentátorem BBC Sports Alanem Greenem.

Je mi docela jasné, že žánr fotbalu tady nemá zrovna na růžích ustláno a kór Atlanta soccer, primárně vytvořen pro konzole, zde nebude mít mnoho fanoušků. Možná však právě proto bude užitečné napsat komentář k této pozapomenuté fotbalové hře. Jelikož jsem napsal i popis hry tak napíšu jen stručně něco navíc, někdy však video řekne víc než tisíc slov.

Olympic Soccer je rychlá fotbalová arkáda, jedna z prvních ve 3D. Já měl naštěstí tehdy rychlý počítač, respektive Atlanta se nekamarádila s windows což mi vyhovovalo, protože hra byla méně zběsilá při zachování reakce tlačítek a plynulosti hry. Grafika a animace byly z dnešní doby celkem děsivé, hráči neskutečně prkenní a spíše se teleportovali než běželi. Menu nebylo zas tak špatné (když pominu zvuky)

Vedle olympijského turnaje (klasické 4skupiny po 4 týmech poté čtvrtfinále) a pár odnoží jako liga nebo pohár šlo hrát i arcade, kde jste hráli od nejslabšíchj soupeřů k těm silnějším. Dovednosti ani tak nebyli v závislosti na individuálních hráčích jako spíše na týmu jako celku, to jak byly řešeny jednotlivé schopnosti těžko říci, protože nikde nebyly zobrazeny číselné hodnoty dovedností a v zápase byla dokonale vidět pouze rychlost. Jednoduše Brazilci byli ultrarychlý s pořadnýma bombama, zatímco taková Saudská Arábie nebo Čína jen tak paběrkovaly. Obtížnost se zde tak nijak nenastavovala, prostě záleželo s kým jste hráli proti komu. Hráči byli zcela vymyšlení, nejlepším českým střelcem byl u mě tradičně Voneau.

A jak se to hrálo? No bylo zde 5 tlačítek(ZXCAS) plus šipky, každé mělo dosti specifické užití, třeba A byla patička a S byly nůžky. Jelikož zde nebyly žádné narážečky, kličky, odebírat se dalo pouze skluzem, zpracovávat horko těžko a rozhodčí byl někdy laxní, záleželo hlavně na načasování toho kterého úkonu. Po odehrání se velice dobře ještě dalo s míčem pohnout do dopadu na zem, takže vznikaly krásné falše. Brzo jste se naučili jak dávat laciné góly, a tak to později už bylo jen o tom jak dávat co nejhezčí. Pěkné na hře bylo nastavení počasí, každé počasí bylo nejen vizuálně ale i hratelnostně odlišné.

Velice vtipná byla zvuková stránka. Střely byly jako rány z děl (check video), píšťalka byla až nepříjemná a pohyb v menu už vyloženě týral uši skřípavými zvuky (kdo tohle vymyslel?!?). Komentář byl strohý a hodně opakující se, ovšem na svou dobu rozhodně plusem s některými dobrými memy ("This is a man, not a ball!")

Celkově se tato hra výrazně zábavněji hrála než vypadala nebo je popisována.

Pro: zajímavá hratelnost, počasí, menu, komentář

Proti: grafika, zvuky, animace