No Man's Land

No Man's Land: Fight For Your Rights!

21.10.2003

No Man's Land je trochu méně známá 3D real-time strategie z období kolonizace amerického kontinentu. Ve hře hrajete za 6 různých kultur. Konkrétně za Angličany, Španěly, lesní nebo prérijní Indiány, vlastence (Patriot) nebo osadníky (Settler). Ve 30 misích si postupně vyzkoušíte každou z těchto stran.

Mise jsou dost různorodé. Někdy plníte úkol sám, nebo jen se skupinou vojáků. Ale většinou máte za úkol postavit osadu, vybudovat armádu a zničit nepřátele. Bojuje se na zemi i na moři. Každá z kultur má svoje zvláštní dovednosti, elitní bojovníky, stavby atd. Proto je ve hře i plno postav se zvláštním typem útoku, nebo i nějakými prvky magie. Každá jednotka při boji získává zkušenosti, které ji časem posunou na vyšší hodnost - zvýší její životní energii a účinek zbraně.

Singleplayer obsahuje tři kampaně. V první jako evropští kolonizátoři dobýváte území. Ve druhé bojujete za domorodé indiány proti nájezdníkům. Třetí je z pozdějšího období a týká se nově vznikajících národů. Na pozadí každé kampaně se odehrává kratičký příběh doplněný videosekvencemi, který nastiňuje další děj a vaše další úkoly. Multiplayer pro 8 hráčů obsahuje 6 módů. Mimo klasické je tu např. závod v budování železnice. Spousta map je navíc doplněna i generátorem náhodných map. Můžete zde obchodovat se surovinami, uzavírat smlouvy a dohody s oponenty, nebo si koupit nájemného vraha.

Hra, která se nechala inspirovat evidentně od AoE. Jenže všechno je tu o řád horší, počínaje grafikou, zvuky, možnostmi při budování, počtem jednotek, detailností a méně efektními souboji konče... Až se mi chce skoro napsat, že jde o plagiát či čínskou napodobeninu AoE :) Najdeme tu podobný herní systém, těží se zde stejné suroviny (dřevo, jídlo, zlato), dál je tu podobnost budov, jednotek...
Ale na druhou stranu se to docela dalo hrát a nějakých 70% si hra určitě zaslouží. Plusem je například to, že zde můžete hrát i za 'prašivé' indiány a to hned za dva různé klany. Je tu pár nových nápadů, například ono sbírání zkušeností u jednotek, specialisté kteří podporují útok, nebo mají větší ničivou sílu, atd.
Zvukové efekty jsou sice průměrné, ale hudba, ta má něco do sebe. Nejen, že se dobře poslouchá, ale je také podbarvena národními tradicemi. U Španělů nechybí kytara, u Indianů foukací varhany, u kovbojských Settlerů harmonika atd.
Kampaň mi připadala krátká, jakoby člověk jen trochu ochutnal, co všechno hra nabízí, ale neužil si toho dosyta. Mrzelo mě třeba, že jsem se nesetkal vícekrát s některými specialisty, vždy jen jednu misi a nemohl tak využívat jejich umění po celou dobu hry.
Po dohrání kampaně mě ještě na nějakou dobu zabavilo hraní Own game, kde jsou různé herní mody proti AI, na předem navolené mapě. Bavil mě především Deatmatch, kde šlo nastavit proti sobě až 7 národů a pak se bránit před jejich útoky bylo téměř nemožné - nabíhá na vás extrémní množství jednotek, až to přestává stíhat procesor :) Ani tady si člověk moc neužil oněch specialistů, protože počítač na ně neustále posílá nájemného vraha a nutí vás posílat také. Takže je lepší je nevyrábět, protože to celé leze moc do peněz.

Pro: Hra za indiány, postavy specialistů, hudba.

Proti: Slabší odvar oproti AoE.