Jednou vetou by som mohol povedať, že sa jedná o diel NHL, ktorý mi zlomil moje (vtedy ešte) hokejové srdce. Zmenilo sa ovládanie, oveľa viac sa forecheckovalo a zrážalo na mantinel a hra pôsobila miestami ako wrestling na ľade. Zrušili mi možnosť tvorby vlastnej postavy!!! A aj vďaka tým zrážkam ako keby stratila hra dynamiku a tempo bolo také gumené, mazľavé, rôsolovité, yuck! Ach NHL, NHL, prečo si mi to urobilo?!

Pro: vďaka NHL 2005 som spoznal kapelu Franz Ferdinand

Proti: :(

NHL 2005 je jediný ročník, který jsem hrál a ani jednou nedohrál. Hrál jsem ho totiž dohromady jen pár dní a navíc jenom ve více hráčích, ale přesto jsem stačil za tu dobu vyzkoušet většinu jeho starých i nových funkcí.

Jak už jsem psal v komentáři k NHL 2004, na svém starém počítači jsem novější ročníky již nespustil, tedy NHL 2005 ještě ano, ale byl slyšet jen zvuk a monitor se zbarvil do černa. Jelikož ale jednou bratr přišel s nabídkou hokejového turnaje s národními týmy, který nesl název "Božena Cup" (všichni účastníci, kromě mě, totiž studovali Gymnázium Boženy Němcové v Hradci Králové) a já ji přijal, dostal jsem se i k tomuto ročníku NHL. Na turnaji jsem sice skončil se svým švédským výběrem až na šestém místě ze sedmi, ale parádně jsem se u hraní bavil, což bylo to hlavní.

Vždy po skončení hracího dne jsme si ještě zahráli mód Free4all, ve kterém jsme hráli pouze na třetině hrací plochy až ve čtyřech hráčích a snažili se nasázet náhodně vylosovanému brankáři co nejvíce branek. Navíc šlo zapnout zobrazení velkých hlav (to jsme samozřejmě měli zapnuté pořád), kdy hráči měli hlavy velké jak celý zbytek těla. Tento mód považuji za nejlepší vylepšení oproti předchozím verzím, protože díky němu můžete hrát ve více hráčích i něco jiného než jen zápas.

Jediné, co mi v NHL 2005 stále ještě chybělo, byla česká Extraliga, protože jsem si nemohl zahrát za mé oblíbené české týmy. Jelikož jsem ale sezónu vůbec nehrál, nebyl tento nedostatek úplnou tragédií.

Pro: Free4all, velké hlavy, při správné sestavě bonusové atributy, zlepšení AI, zábavnost

Proti: stále ještě chybí česká Extraliga

Tenhle díl nikdy nepochopím. To co bylo dobré na NHL 2004 (fyzika hráčů, bruslení, nahrávání, střelba) bylo odstraněno a nahrazeno o dvě patra nižšími standardy - fyzika je horší než v NHL 99, bruslení nezná fyzikální zákony - absolutně zmizel ten parádní pocit kontroly nad hráčem z minulého dílu, nahrávání se vrací do roku 93). Jediným plusem je lepší grafika. Je to tedy spíš takový naleštěný trus než právoplatný nástupce.
S NHL 05 jsme si doma všichni užili spoustu legrace a ani k tomu nebylo potřeba mít konzoli, postačil i počítač. Až na výjimky jsem vlastně ani žádné jiné NHL nehrál - s 05kou jsem si dodnes s klidem vystačil. Zábava to je, vypadá to pořád dobře a novější ročníky na PC nic moc nového (kromě nepovedeného 'dabingu') nenabízí. Ovšem s Xboxem 360 už zřejmě NHL 05 odchází na zasloužený odpočinek :).