Moto Racer

31.08.1997
01.11.1997

Moto Racer je arkádová závodní hra s motorkami v hlavní roli. Vyšla již v roce 1997 a je zvláštní kombinací dvou různých simulátorů. Na výběr máte z motocrossových a silničních motorek, ke kterým je k dispozici i odpovídající povrch trati (asfalt, štěrk nebo led). Při spuštění hry, si můžete vybrat jeden ze tří režimů a to buď rychlý závod, kde si vyzkoušíte tratě a chování motorek, dále pak šampionát, kde změříte své síly s počítačovými protivníky, a samozřejmě také multiplayer po LANu nebo split-screenu. Existuje zde i žebříček jezdců, na jehož čelo se dostanete po dokončení všech závodů na prvním místě.

Hra už od začátku podporovala platformu Windows a dokonce jednu z prvních verzí DirectX, takže ji lze spustit i na počítačích se současným softwarem.

První díl úspěšné trilogie motocyklových simulátorů, Moto Racer, byl ve své době velmi originální a zábavnou hrou, která svou hratelností dodnes překonává mnoho her tohoto žánru. Po pěkném intru vás uvítá jednoduché a vzhledově krásně zpracované menu, ve kterém si prvně vyberete mezi klasickým singleplayerem či multiplayerem. Poté následuje výběr herního modu, okruhu a nakonec vašeho stroje. Tratě jsou rozděleny na dva druhy, klasické silniční a terénní. Stejně tak jsou rozděleny motocykly, jednotlivé verze silničních a motokrosových strojů se od sebe liší jak zbarvením, tak výkonnostně. Je důležité sledovat parametry motocyklů (zejména akceleraci, maximální rychlost a jednoduchost ovládání), neboť každý stroj má malinko odlišné jízdní vlastnosti.

Samotné závodění je velice zábavné, na čemž mají podíl zejména zdařilé arkádové jízdní vlastnosti motorek a rozmanitá prostředí. Projedete se například po zasněžených cestách, pouštních oblastech či na asfaltových okruzích. Pro lepší výsledky v závodech je dobré se naučit řadit manuálně, pokud tento typ převodovky ovládnete, budete v cíli vždy o pár sekund dříve než s automatem.

Hlavním modem hry je šampionát, ve kterém máte za úkol vyhrát všech osm závodů. Pro natrénování určitého okruhu proti počítačovým soupeřům je ve hře obsažen i klasický mod practice. V závodech jezdíte proti 23 počítačem ovládaným soupeřům, nejen, že je musíte všechny porazit, ale také máte za úkol míjet kontrolní stanoviště v daných časových limitech.

I přes jeho velké stáří řadím Moto Racer mezi nejlepší a zejména nejzábavnější motocyklové simulátory na počítače. Snad jediné, co mi na tomto simulátoru vadí, je nutnost si nastavit šestnáctibitovou barevnou hloubku před spuštěním, pokud si ji chci zahrát pod Windows 7. Hra už je volně přístupná veřejnosti jako freeware.

Pro: mnoho motocyklů, rozmanitá prostředí, jízdní vlastnosti, vynikající hratelnost, mnoho počítačem řízených soupeřů

Proti: nutnost si před spuštěním nastavit šestnáctibitovou barevnou hloubku

Další z průkopnických titulů, který přinesl na PC zážitek, který jsme do té doby znali jen z arkádových automatů - rychlá a detailní grafika, která působí atraktivně i po mnoha letech, responzivní ovládání a zábavný jízdní model. Stereotypu brání i střídání silničních a motocrossových tratí - zejména ty druhé jsou hodně o postřehu a baví mě nejvíce. Také jsem na nich vždy natíral své spolužáky, když jsem Moto Racera hrávali po LANce na závěr dvouhodinovky informatiky na základce :)

Na moderních strojích má Moto Racer různé problémy (verze ze Steamu jiné než ta z GOGu), nicméně vzhledem k nízké ceně jej rozhodně doporučuji nepřehlížet.

Pro: grafika, motocrossové tratě, pocit z rychlosti, příjemné ovládání

Proti: ovládání je jen digitální, technické problémy na moderních sestavách

Jediná hra s motorkama kterou jsem dohrál a opravdu mě bavila. Strávil jsem u ní moře času. V té době luxusní grafika a nejvíc mě bavila možnost soupeřit s vlastním stínem. Do noci jsem zajížděl lepší a lepší časy a překonával sám sebe.
Tratě opravdu pestré a moc pěkně udělané. Celkově jedna z nejlepších moto her na PC co jsem hrál. Ostatní díly jsou už jen slabej odvar.

Pro: tratě, souboj se stínem, grafika, hratelnost

Proti: nic závažnýho