Monolith

11.10.2023

Klasická point and click adventura, zpracováním se nesoucí v duchu předešlých her z dílny německých vývojářů Animation Arts. Graficky je hra postavená na ručně kreslených renderovaných 2D pozadích, do nichž jsou vloženy trojrozměrné charaktery. Monolith je ve vývoji již od roku 2014 a původně bylo jeho vydání ohlášeno již na konec roku 2015.

Příběh vypráví o osudu průzkumnice Tessy, jejíž obchodní cesta do sektoru Proxima 7 končí nouzovým přistáním na povrchu neznámé planety. Z kryospánku probuzená Tessa brzy zjišťuje, že motory jsou s jejím vybavením na neznámém místě neopravitelné a musí se soustředit na jiný způsob vlastní záchrany. Tu by jí mohl poskytnout tajemný rytmický signál, ze jehož zdrojem se vypravuje. Původ signálu však nakonec klade více otázek, než odpovědí a Tessa ztrácí víru ve vše, čemu doposud věřila. Nakonec jí nezbývá, než se spolehnout pouze na vlastní úsudek a schopnosti.

Tenhle podžánr 2,5D adventur mám docela rád, byl jsem proto příjemně překvapen, že tahle hra přeci jen vyšla. Promo materiály nevypadaly zrovna vábně. Očekávaná úroveň kvality se bohužel částečně dostavila. Technické problémy jsem sice žádné neměl, ale hra prostě vypadá buď odflákle, nebo jako že neměla dostatečný rozpočet. Což ale vůbec nemusí být pravda, může to být prostě tím, že autoři neuměli s rozpočtem pracovat a zvolit takový styl, na kterém by to nebylo poznat. Je to poznat.

Příběh ve mně nějaký ten náznak zájmu vybudil, stejně to ale vždycky sklouzlo do nějakého ohraného klišé. 2D pozadí mnohdy vypadají fakt hrozně. Způsob, jakým se pokusili, aby hlas robota vyzněl roboticky, trhá uši. Obecně se mi dabing moc nelíbil, ale už jsem asi slyšel horší, viz Syberia 3. Hudba je ok, ale opakuje se pořád to samé dokola. Ovládání je v pořádku, neměl jsem s ním problém.

Ke konci se hra pokouší o nějakou gradaci, místy to funguje, ale vlastně mě ty postavy vůbec nezajímaly, a bylo obtížné nechat se těmi událostmi nějak ovlivnit.

Tenhle styl adventur mi moc chybí, to je asi ten hlavní důvod, proč jsem něčemu takovému vůbec dal šanci. Nevím, jestli bych to někomu jinému vůbec doporučil. Obávám se, že her pokoušejících se o podobný zážitek je již k dispozici spousta, a mnohé z nich v tom na rozdíl od této excelují.

Pro: alespoň něco pro fanoušky

Proti: levný dojem/práce s rozpočtem, neoriginalita