Mobile Forces

31.05.2002

Mobile Forces je multiplayerově zaměřená FPS postavená na Unreal Engine 1. Neobsahuje žádný příběh, singleplayer se hraje stejně jako multiplayer, hráči jsou ale nahrazeni boty.

Mobile Forces obsahuje mnoho klasických i originálních módů, z těch známějších například Deathmatch, Team Deathmatch nebo Capture the Flag. Dále je tu například Safecracker, kde je úkolem bránit trezor se zlatem před druhým týmem, Capitans, kde je úkolem zabít nepřátelského kapitána, Holdout, Detonation a mnohé další. Zbraní je ve hře jedenáct a na začátku každého kola si jich několik můžete vybrat (omezeno kapacitou inventáře).

V hře nechybí ani vozidla, celkem zde jsou čtyři a setkáte se s nimi na všech jedenácti mapách. Mapy jsou uzpůsobeny tak, aby na nich bylo možné hrát všechny módy. Mobile Forces se počtem hráčů ani kvalitou nepřiblížil k tehdejším hrám, jako je Unreal Tournament nebo Counter Strike, a tak se na něj brzy po vydání zapomnělo.

Kvůli singleplayeru rozhodně nebrat. Pokud tedy máte v plánu dokončit všechny herní módy na všech mapách (= hru dokončit). Strávíte nad tím více času, než si tato hra zaslouží. Úspěch totiž z velké části závisí na štěstí - kvůli špatné AI a mapám, které se ne vždy na daný herní mód hodí. Pár extrémních příkladů pro představu:

- v herním módu, kde jde o to obsadit bod na mapě a ten potom po určitou dobu držet, se spolubojovníci nejsou schopni na jedné mapě k onomu bodu vůbec dostat, takže se budete muset sami postavit 7člennému nepřátelskému týmu
- v herním módu, který je variací na team deathmatch, kde body získáváte pouze za zabití nepřátelského kapitána, v jedné mapě nepřátelský kapitán neopouští respawn zónu, a je tedy nesmrtelný

V multiplayeru hra o moc lepší nebude. Dalším velkým problémem je totiž nevyváženost zbraní (pět ran z odstřelovací pušky, a protivník stále žije). To nejlepší, co se dá o Mobile Forces říct, je tak asi to, že běží na enginu z Unreal Tournament, a vzdáleně tak připomíná jeho hratelnost.
Mobile Forces jsem hrál někdy v době vydání a jenom u dema jsem ztrávil poměrně dlouhou dobu. Pak jsem jednou dostal plnou verzi a hra mě zklamala - v demu byla nejlepší mapa a nejzábavnější styl hry, a ty ostatní styly jsou sice originální ale moc mě nebavili (jsou ale i výjmky). Map je zhruba 10, zbraní nedostatek a hlavně nejsou vůbec vyvážené (nemá cenu brát nic jiného než samopal). Přesto mě hra dost bavila a to nejspíš proto že jsem v té době nic podobného neměl a o hrách jako je Counter strike tak maximálně slyšel. Z dnešního pohledu tak 50%

Pro: Vozidla, počet stylů hry, zajímavě řešená kampaň, některé mapy, grafika

Proti: Dnes už určitě nikoho neosloví, některé mapy a styly hry, po internetu si ji už nezahrajete