Mists of Aiden

House on the Hill

10.11.2020

Každý se v životě protlouká jak může. I vy se musíte starat o rodinu, a tak občas uděláte něco tak trochu nemorálního a tak trochu víc nelegálního. Vaše nejnovější fuška může být však také poslední. Vloupání do starého domu na kopci nedopadne dobře, a vy skončíte uvěznění v děsivém sídle. Ku pomoci je vám pouze váš kumpán na lince, kterému jde především o splnění úkolu… naštěstí osud někdy nabízí víc než jednu šanci.

Mists of Aiden je hororová First-Person hra, která připomíná The Stanley Parable nebo Alone in the Dark. Vaším cílem je najít vzácný drahokam ve starém sídle, ve kterém mimo jiné straší. Vaším společníkem je muž, s kterým jste ve spojení pomocí mikrofonu, a který vás po domě provází. Je však pouze na vás, jestli poslechnete jeho rady nebo se vydáte zcela jiným směrem. Všechno ale není tak, jak se může zdát. Kolikrát se odvážíte vstoupit do děsivého domu, jehož procházení nabízí pokaždé odlišný zážitek?

Hráči všech jedinečných a zajímavých her, zbystřete. Musíte, protože o téhle hře jste téměř určitě neslyšeli, ale musíte se o ní dozvědět.

Tohle… tahle… tahle hra…

Je fantastická.

Je děsivá.

Je mrazivá.

Je perfektní.

Poté co jsem dohrál Palmyra Orphanage jsem neodolal, a koupil další hru od stejných tvůrců. Ačkoliv totiž zmíněná hra byla taková surová, viděl jsem lásku, kterou tomu tvůrci věnovali a chtěl jsem zjistit, jak pokročili.

Plot twist – Fakt hodně.

Ačkoliv mi hra zabrala cca 4 hodiny, tak těch pěti eur vůbec nelituji. Probudila v jednu chvíli zklamání, aby hned v následujícím okamžiku ukázala co skrývá, a já jen zůstal zírat na obrazovku.

Mists of Aiden je naprosto unikátní hra, která vás ohromí. Nechci přehánět superlativity, protože zas nechci, abyste čekali objevení Ameriky – ale je to vážně něco jedinečného, k čemu je nejlepší přistoupit bez informací. Skočit do toho, a nechat se tím unášet, protože ani popis nedokáže zcela vystihnout o co tu jde. To by měla být vaše cesta. Hra vás překvapí ve finále rovnou dvakrát. Třikrát, pokud to risknete a nebudete si víc zjišťovat.  Jedná se o hru, kde i každá chyba nebo každé klišé dává smysl v rámci příběhu, a takové hry jsou nejkouzelnější, pro

Asi je jasné, že tohle není tak úplně recenze. Jen skutečně nadšené doporučení na jednu neznámou hru. Hlubší popis hry totiž spíše zkazí zážitek. Nevím totiž, jestli bych bez těch momentů překvapení byl tak nadšený. A nechci o to nikoho ochudit.  Jen chci ještě říct, že podobné pocity ve mně naposledy probudil The Beginner’s Guide. A to je velká pocta.