Millennium Soldier: Expendable

Expendable

09.09.1999
1999
23.04.2000

Expendable je arkádová akce z pohledu třetí osoby, kdy se však hráč nemusí starat o vertikální pohyb, na bojiště nahlíží z vrchu a stará se pouze o horizontální zaměřování. Hra byla na svou dobu velmi efektní a plná všemožných výbuchů a oslnivých detonací. Expendable je jednoduchá střílečka, kde hráč bez většího přemýšlení prochází hromadami nepřátel a jeho jediným úkolem je rychle zaměřovat, popř. uhýbat.

K téhle hře jsem se svého času dostal, myslím, že přes časopis Score, kde byla jako plná hra. Jelikož mám střílečky tohoto typu hrozně rád, pustil jsem se z chutí do toho.

Lidstvo je v ohrožení. Tajemná rasa vetřelců pomalu obsazuje planety kolonizované lidstvem. Už zbývá poslední planeta, Země. Vetřelci nás převyšují jak počtem tak vyspělejší technikou. Jedna naděje však zbývá. Mateřská loď na klonování vojáků. Vojákům je dána obrovská síla, odolnost, umění použít jakoukoliv zbraň. Neznají bolest. Jsou zbaveni strachu a vyráběni na běžícím pásu. Říká se jim: Postradatelní. Mateřská loď je posílá po jednom či po dvou na nepřátelskou planetu s jediným úkolem. Před svojí smrtí jich co nejvíc zničit.

Tak se rozjíždí zběsilá střílečka plná výbuchů, zelené krve a pěkné grafiky. Hudba před vřavou ustupuje. Kamera vojáčka snímá ze shora za zády a není s ní vůbec problém. Střílíte ze všeho co najdete a na konci úrovně Vás vždy čeká velký boss. Ta správná zábava, ale začíná až ve dvou při skvělé hře pro dva. Ovládání pomocí klávesnice je trošku krkolomnější, ale dá se na to zvyknout. Zvlášť když je to taková zábava.

Pro fanoušky akce rozhodně palec nahoru.

Pro: hra pro dva, hratelnost

Proti: ze začátku krkolomější ovládání, délka

Poměrně dobře udělaná bezmyšlenkovitá akce z ptačího pohledu, se kterou mám ten problém, že ani na nejlehčí obtížnost prostě nemám dostatečný skill na to, abych se byť jen přiblížil ke konci hry.

Možná, že za to může ovládání, možná málo bonusů na přidávání času (díky jeho nedostatku přicházím o zhruba půlku kreditů úplně zbytečně) a životů, nebo prostě malá výdržnost toho mého magora....anebo jsem prostě sračka no.

Řemeslně je jinak všechno zvládnuto dobře. Na hráče nejsou kladeny žádné intelektuální nároky, jedná se vlastně o jednu z prvních skutečně tupých lineárních stříleček novodobého typu, ale co hra ulehčí šedé kůře mozkové, to zhusta vynahradí centru pro koordinaci pohybů a postřehu. Save tu máte jen po dokončení levelu, každou chvíli umíráte a do toho všeho vám tiká čas, do kterého když se nevejdete, ocitáte se ve spirále, ze které je jen těžko úniku.