MER Innebandy

1997

freeware

Florbal je v současnosti bezesporu nejrychleji rozvíjejícím se sportem nejen u nás, ale i ve většině států Evropy. MER Innebandy vyvinulo švédské vývojářské studio Unique Development Studios a jedná se o první hru, která umožňuje zahrát si tento kolektivní sport na počítači. Další počítačové zpracování florbalu přišlo až o třináct let později v roce 2010 v podání Floorball League.

Hra obsahuje tři módy - přátelské utkání, turnaj a ligovou sezónu, přičemž můžete hrát za jeden ze dvanácti týmů hrajících švédskou Elitserien s reálnými jmény všech hráčů i samotných klubů. Při přátelském zápasu si můžete zvolit, zda chcete hrát sami proti počítači nebo zdali vaším protivníkem bude člověk. Zvolit si můžete i jednu ze tří obtížností, dále lze nastavit týmovou strategii a vybrat jeden ze dvou pohledů na hrací plochu.

Na hřišti máte pět hráčů a jednoho brankáře, které ovládáte kurzorovými šipkami a dvěma dalšími klávesami pro přihrávání a střelbu, které si můžete libovolně nastavit. Nastavit lze také délka jedné třetiny, a to od tří do dvaceti minut.

První pokus o převedení florbalu na monitory počítačů se tak úplně nepovedl. Jasně jde o freeware titul a ještě k tomu z roku 1997, takže ve své době to určitě tak špatné nebylo, ale pokud se na MER Innebandy podívám z dnešního pohledu, jde o zcela průměrný kousek.

Škoda, že je zde obsažena jen švédská nejvyšší soutěž, protože mistrovství světa je alespoň pro mě daleko atraktivnější. Když to ale vezmu z jiné stránky, jde vlastně o florbalovou NHL, ale už v NHL 97 nechyběly národní týmy.

Pokud si chce někdo vyzkoušet florbal na PC, určitě doporučuji o třináct let novější kousek Floorball League, ale v případě, že se vám za tento sport nechce utrácet, můžete vyzkoušet MER Innebandy.

Pro: první virtuální florbal, freeware

Proti: jen švédská nejvyšší soutěž

Sympatický florbal s grafikou a zvukem, které neurazí. Hra je svižná, k dispozici je ligová sezóna a play-off od čtvrtfinále.
Hráč můžu pouze běhat do osmi stran, přihrávat a střílet.
Pokud má míček, běží pomaleji. Přihrává směrem, kam je natočený, bohužel mnohdy ne přímo na spoluhráče. Ovšem nabízí to možnost poslat míček dopředu a doběhnout ho. Ale brankář vyhazuje přímo náhodně.
Spoluhráči napadají soupeře a vystřelí mu míček. Soupeři vás faulují, vy jim míček seberete čistě.
Přepíná se na nejbližšího hráče. Takže pokud právě ovládáte hráče, který není nejblíže míčku, nemůžete přepnout na jiného hráče.
Na jednom počítači mohou proti sobě hrát dva hráči.

Pro: Jediná freeware florbalová hra, turnaj, sezóna, hra dvou hráčů na jednom PC

Proti: AI