Floorball League

03.12.2010

Po trinástich rokoch od MER Innebandy ešte len druhý pokus o herné spracovanie čoraz populárnejšieho športu, floorballu. O vývoj hry sa postaralo fínske štúdio Prodigium Games Studios.

Hra obsahuje 16 týmov ktoré sa zúčastnia majstrovstiev sveta 2010 a fínsku Salibandyliiga ligu. Hra ponúka niekoľko herných módov: priateľský zápas, liga, turnaj, nájazdy, tréning, hra za hráča (niečo ako Be a Pro v NHL alebo vo FIFA). Dokonca hra obsahuje aj hru za brankára. Ďalej hra obsahuje sieťový a online multiplayer. Multiplayer je dostupný až pre 10 hráčov.

Pre (pohodlné) hranie hra vyžaduje gamepad. V budúcnosti autori sľubujú vydať nástroje na tvorbu vlastných hráčov a týmov.

Ze sportovních her mám nejraději sérii NHL, ale jeden kolektivní sport, konkrétně florbal, který bych si chtěl zahrát na svém počítači a mám ho vcelku v oblibě, pořád nikdo ne a ne zpracovat. Naštěstí se našlo finské vývojářské studio Prodigium Games Studios, které hru zaměřenou na tento sport koncem loňského roku vyvinulo, a já si mohl konečně plnými doušky vychutnat hraní jednoho ze švédských národních sportů z pohodlí domova.

Nejprve jsem zkoušel hrát s nastaveným ovládáním, které je jiné, než u zmíněného NHL, ale po chvíli jsem si ho změnil k obrazu svému a po tréninku, pár přátelských zápasech a nájezdech jsem se pustil do národního šampionátu a posléze si zahrál i finskou nejvyšší soutěž. Bohužel zde žádná jiná liga není, ale počítám, že se to do budoucna změní. Jelikož ještě žádná jiná florbalová hra nevyšla (s výjimkou postaršího MER Innebandy) neměl jsem Floorball League s čím porovnávat a tak alespoň poukážu na některé rozdíly oproti NHL, kterému se tato hra v lecčem podobá.

Největším rozdílem, pominuli fakt, že zde běháte v botách namísto bruslí, je bezesporu pískání sudích. Píská se totiž i sebemenší otření o protihráče, což je samozřejmě dáno pravidly, ale nejvíc mě mrzí, že i když máte výhodu, rozhodčí odpíská faul ještě dřív, než se soupeř dotkne míčku, což mě připravilo o spoustu gólů. Naopak se mi líbilo, že zde je rozhodčí opravdu součástí hry, a tak se vám občas stane, že míček se po nárazu do něj zastaví nebo změní směr a ne jako v NHL, kde jím kotouč projede. Za nejlepší prvek, který v NHL značně postrádám je uvažování střídajících hráčů. Když zde totiž ke střídajícímu hráči jede míček, hraje dál a není pevně rozhodnut vystřídat, což mi dopomohlo ke skórování nebo naopak zabránění skórování soupeřovým hráčům.

Na závěr se ještě musím pochlubit svým nejvyšším vítězstvím Švédska nad Kanadou 11:0 a pochválit vývojáře za to, že se pustili do zpracování tohoto ještě moc neprobádaného sportu, protože jako první florbalový simulátor si myslím, že Floorball League není vůbec špatná hra.

Pro: první (resp. druhá) florbalová hra, nájezdy, národní šampionát, rozhodčí je součást hry, uvažování střídajících hráčů

Proti: jen jedna liga, pískání sudích