Maldita Castilla

12.12.2012

freeware

Ve hře Maldita Castilla se zhostíme role rytíře, jenž je vyslán do zemí Tolomera skoncovat se zlem. To krutě sužuje království Kastilie. Je potřeba vyčistit šestici rozmanitých oblastí, přeplněných nepřáteli, které zlikvidujete různorodými druhy vrhacích zbraní (dýky, srpy, sekery atd.). Na cestě zažijete mnoho tuhých soubojů s bossy a příběh nabízí až čtyři různá zakončení.

Maldita Castilla je arkádová akční hra plná mýtů ze středověké Evropy, především pak Španělska. Grafický styl je syrový s vizuálem vykreslovaným pixel po pixelu a se záměrně omezenou paletou barev, stejným způsobem, jako za dávno minulé éry automatové zábavy. Vše je pak zobrazeno přes speciální filtr, který simuluje staré špinavé monitory.

Hra je poctou klasickým arkádovým hrám jako Ghosts 'n Goblins, Tiger Road, Black Tiger, Shinobi, Rygar, nebo třeba Karnov, vše z druhé poloviny 80. let minulého století.

Mé třetí a prozatím poslední setkání s talentovaným vývojářem her Locomalitem. Po výtečné The Curse of Issyos, vesmírné akci Hydorah sem zkusil teda Malditu.

Nebudu opakovat informace z karty hry, tak vám rovnou řeknu, že je to pěkně těžká arkáda. A podobně jako u Issyosu ji musíte dát v kuse, tj. ukládání tu není žádné. Společnou vlastností všech menovaných her je také vícero možností zakončení, hodně secretů a další podobné laskominy. Takže po prvním projetí hry, jsem zjistil že nemám jakési slzy (má jich být celkovo pět), takže dál sem se nedostal, bad ending. Ve druhém průchodu slzy posbírané, dokončena i bonusová kapitola, nastala hostina a já se těšil na pokoření hry. Poněkud předčasně... Pri oslavě mi hra vyhodila 7 úkolů ze kterých jsem udělal tři! Jako perfekcionistovi mi to nedalo i šel sem si zabojovat naposled a získal veškeré fajfky.

A pak sem zjistil, že vylepšená verze je na Steamu, vlastnim ji už dva roky a má achievementy...

Pro: je to zadarmo, na to že to dělal jeden člověk špičkové provedení

Proti: žádný save, místy obtížné až hrůza