Major Stryker

leden 1993

freeware (dříve placená hra)

Země se pomalu zotavuje z hrůz 3. světové války, která právě skončila a její obyvatelé si užívají plnými doušky světový mír, který, jak se zdá, nastává. Bohužel ne nadlouho. Červí dírou si do naší dimenze našla cestu rasa Kretonů, invazivních nájezdníků, která putuje vesmírem a jako kobylky si podmaňují jeden obydlený svět za druhým. Hrdina z právě skončené války, major Stryker Harrison je znovu povolán do akce za záchranu Země. Cestuje červí dírou zpět, a napadá bezcitné Kretony přímo na jejich domovské planetě.

Major Stryker je vertikální skrolovací střílečkou, ve které zastihneme hrdinu v jeho útočném vesmírném korábu, připomínajícím moderní stíhací letouny v okamžiku, kdy se dostává na orbitu Kretonské planety. Zde proráží jejich obranu, kterou zajišťuje vesmírná stanice a z oběžné dráhy se postupně přesunuje na planetu, kde likviduje zdánlivě nekončící útoky nepřátelských lodí a plavidel. Major je vybaven mohutným zbrojním arzenálem, který doplňuje cestou sbíráním power-upů, které jeho kanóny a děla dále vylepšují.

Hra nabízí 3 epizody s několika obtížnostními stupni, ty jsou odstupňovány počtem a silou nepřátel a power-upů. Každá úroveň je ukončena rekapitulací s přídělem bodů a statistikou o počtu zničených nepřátel.

Hra byla uvolněna v roce 2006 jako freeware a je volně ke stažení na oficiálních stránkách hry.

Major Stryker je pěkně malovaná arkáda u které jsem strávil taky několik herních hodin. Jedná se klasickou střílečku kdy jde jen o získávání dalších power-up a utržení co nejménšího počtu zásahů.
K příběhu tu opravdu moc nezazní, avšak stejně jako u všech her od Apogee software, si můžete pročíst pestrý popis předchozích událostí v nabídce.

U Majora mě velice zaujala grafická stránka, originálně pojatá pro každou planetu. Vedle toho tato hra disponuje pěknými zvukovými efekty, výborně dotvářejících celou atmosféru.
Na lehkou obtížnost lze hru snadno projet, na vyšší je však už vše o dost obtížnější (řekl bych až nevyváženě), hráč už si hru neužije - porazit Mothership je takřka nemožné.

Zkrátka pěkná, dobová arkáda, která sice není nijak extra přelomová ale vyloženě neurazí. Na druhou stranu je nutno podotknout, že mnohem propracovanější a celkově povedenější "Raptor: Call of the Shadows" od Cygnus studia je pouze o rok mladší.
70%

Pro: Pěkná arkáda od Apogee

Proti: Nic převratného