O téhle hře by se dalo jednoduše napsat: "interaktivní film". Naprosto úžasný herní zážitek, vynikající příběh, parádní jazzové tóny podkresové hudby a v neposlední řadě (na svou dobu) skvělá grafika.

A jako bonus po dohrání se otevře extrémní jízda, což je perlička pro trpělivé. Některé "odměny" opravdu stojí za to. :-)

Pro: příběh, hratelnost, extrémní jízda

Proti: místy nevyvážená obtížnost

Psát komentář k Mafii je házení hrachu na stěnu, takže bych to shrnul do pár vět.

Z hlediska příběhu, s jakým hra umí dokonale vtáhnout hráče do přímého děje, je Mafia ze všech známějších her evidentně dokonalá. K tomu také výrazně přispívá jedinečný český dabing, který by nikdo jiný než čeští herci nemohl udělat lépe. Na to, že hra je z roku 2002, má obdivuhodnou grafiku, kterou by ji mohly její "vrstevníci" jen tiše závidět.

S hratelností, resp. s její obtížností, jsem se občas potýkal, některé mise jsou v pohodě, ale některé jsem si musel nesčetněkrát opakovat, k čemuž negativně přispěl chybějící quicksave, který by hru určitě zjednodušil, ovšem takhle zase přidal na její dobrodružnosti, což také není úplně na škodu.

A závěr? Mafia je skutečně kvalitní a legendární hrou, přesto musím říct, že mezi moje srdcovky zřejmě patřit nebude.

Pro: kvalitní příběh, grafika, vynikající český dabing

Proti: občas nevyvážená obtížnost

Mafia není jen hra. Je to symbol, ikona, legenda. Pro mnohé možná i životní styl. Je to naprosto unikátní dílo z rukou geniálních českých ručiček, skrývajíc v sobě neskutečné kvantum emocí a to nejen díky promyšlenému příběhu, protože hru s velkým H dělá z Mafie více věcí, ale popořadě.

Nebudu tady rozpitvávat příběhové pozadí či hratelnost, tohle není recenze. Ale nedá mi to, abych nevychválil design města do nebes. Prostředí a design celkově je pro mě ve hrách jedna z nejdůležitějších věcí a fakt, že i po několika letech od dohrání si některé části Lost Heaven pamatuju, znamená trefu do černého. Hlavní designér Dan Vávra se pro mě stal géniem v oboru, když skloubil na pohled poutavé, přesto však věrné a uvěřitelné město bez hluchých a prázdných míst a nelogických úseků.

A když už se procházíte po tomto designérském skvostu, je důležité mít jako doprovod kvalitní hudbu a té se vám tu dostane v porci více než pořádné. Český symfonický orchestr pod vedení pana Šimůnka dokázal nahrát tak geniální melodie, že i já, zarytý metalista/drum'n'bassista (blbý slovo), neměl ani na chvíli potřebu hudbu vypnout nebo nahradit. V kombinaci s profesionálním dabingem pánů Vašuta, Rychlého a dalších se jedná o lahodou symfonii pro mé uši. Českým dabingům se sice vyhýbám víc než uklízečky studentským kolejím, ale u Mafie si nic jiného představit nedokážu, což dokazuje fakt, ze s anglickým dabingem jsem hru nedokázal dohrát.

Mohl bych sem házet superlativy ještě hodně dlouho, leč místa není neomezeně a stejně, kdo by to pak četl. Pro mě je Mafia nejlepší česká hra a přestože obsahuje pár menších neduhů, jsou to jen nepatrná smítka na jinak parádním zážitku. Děkuju Illusion Softworks za zážitek, na který budu vzpomínat do konce života.

Pro: Vynikající příběh, perfektní design města a okolí, hudební doprovod, dabing a vše ostatní.

Proti: Opravdu jen pár malých chybiček a neduhů, ale nic velkého...

Bez nadsázky napíšu že to byla nejlepší hra, jakou jsem kdy na PC hrál!Na hodnocení a uvažování o tom jak se mě která hra líbila jsem hodně náročný a přes 90 jdou u mě jen málokteré hry.Ale mafia mě prostě uchvátila.Ten český dabing se povedl jako ještě nic, co jsem na PC měl možnost vidět.Geniální počin!Na rozdíl od GTA mě ucvátilo to, že celá hra (mapa), žila danou misí.V GTA dostanete úkol a dokud nepřijedete do vyznačeného bodu tak zbytek "polygonů" nemá ani tucha že něco děláte.Zatímco v Mafii dostanete úkol a už při cestě na místo (například v misi se závody aut) jsou všude kolem vás transparenty s oznámením závodu, z dálky slyšíte hlasatele.Tohle mě na hře dostalo ze všeho nejvíce.

Pro: Dokonalý český dabing-strhující příběh-ovládání aut

Proti: ?

Noo,Mafia je (zatial) najlepšia hra akú som kedy hral...Výborné misie, až na tie prvé typu UPRCHLÍK alebo BEŽNÁ RUTINA...Náročnosť hry sa postupne zvyšuje až do konca a v niektorých misiach až moc, že sa vám ich po chvíľi nechce hrať a dáte si dlhúúúú pauzu (FAIRPLAY,COURA,RADŠI SI ZVYKEJ)....Vadí mi povodná verzia hry,kde sa dajú niektoré ťažké misie ocinkať,lepšia je seria hry 1.2 - napr.v KOLEKCE KLASIKY.

Inak sa dá všetko.

Pro: Misie,zbrane,autá (až na niektoré typu Falconer alebo Bolt a Schubert Six),Extrémní Jízda

Proti: Nedopracovanosť Jízdy, umelá inteligencia,detaily ako napríklad podávanie ničoho pri pokute,alebo ked kradnete auto...

-37 +3 −40
Úžasná hra, která se zaryla hluboko do mého srdce. Už při zaslechnutí úvodní skladby ve mě vřou ty nejslastnější pocity.
Mafia byla ve své době skutečně revoluční hrou. Svým způsobem přinesla nový herní žánr. Ukázala, že filmové zpracování s naprosto uchvacujícím dějem a českým dabingem je to, co hráče láká.
Osobně považuji Mafii za nejlepší hru, která kdy spatřila světlo světa. Dokazuje to třeba fakt, že jsem jí se zalíbením dohrál aspoň šestkrát. A i v dnešní době je hra stále oblíbená, hratelná a dokonce i hraná a to i přesto, že tehdy moderní grafika a zpracování dnes už tak neohromí.
Mafia je mou srdeční záležitostí, na kterou nedám dopustit a v jistém ohledu nemůže být nikdy žádnou hrou překonána.

Pro: Strhující příběh a dabing, grafika, revolučnost, nesmrtelná zábava.

Jedna z nejlepších her co jsem kdy hrál, může se pyšnit vynikajícím příběhem (který strčí do kapsy i leckteré filmy), který opravdu provádí životem postavy po několik dlouhých let. Občas mi to přišlo spíše jako sledování filmu, což jen dokazuje, jak velmi dobře je příběh ztvárněn. Nádherný žijící svět, který rozhodně potěší všechny příznivce tehdejší doby, spousta propracovaných vozidel, hezká hudba, grafika jen dotváří celkovou grandiózní atmosféru. Opravdu se hráč velice vžije do tehdejší doby a hlavní postavy, což se takhle hezky povede jen v málokteré hře. Za plus bych také považoval možnost po dohrání hlavního příběhu pokračovat v jiných módech, jako je extrémní jízda atp. Hra má také velmi kvalitní dabing, na němž se podíleli samí známí čeští herci/dabéři. Jediné co mi občas trochu lezlo krkem, bylo zdlouhavé přejíždění mezi různými lokacemi, ale zase to utužovalo atmosféru. Dále za menší mínus bych považoval několik drobných bugů (kterých si ale hráč při prvním hraní nemusí ani všimnout). Sečteno a podtrženo: je to jedna z nejlepších her co jsem kdy hrál a i když obsahuje několik menších bugů, tak je to velmi kvalitní hra, která se vám po zakoupení odvděčí nádherným filmovým příběhem, skvělou hratelností a na tu dobu kvalitní grafikou, dabingem, čili kdo hru nezkusí, o hodně přijde:).

Pro: Grafika, Příběh, Dabing, Další styly hry (extrémní jízda atp.), Propracovanost herního světa.

Proti: Pár drobných bugů, občas zdlouhavá jízda mezi různými lokacemi.

Mafia...co můžu psát...nejlepší hra, kterou jsem kdy hrál? Jo, to by souhlasilo. Ta hra, kterou jsem nejčastějši projel do zdárného konce, a kterou ustavičně opakuju? Taky by souhlasilo. Hra s tím nejúžasnějším příběhem a dějem, které jsem měl tu čest prožít? Ku**va že jo! Hra s naprosto dokonalou fyzikou aut a uvěřitelným chováním zbraní? Jo. A navrch toho všeho hra, která to všechno zabaluje do vynikajícího grafického kabátu? Taky souhlasí.

Především je třeba si uvědomit, že Mafia je z velké části čistě cinematický zážitek. Je zde nespočet cutscén, jenž jsou hodně dobře koukatelné díky skvělému dabingu (jak českému, tak anglickému). Mise jsou perfektní, a všechny se od sebe navzájem liší. To asi žádnému hráči nevadí, jenomže! Jenomže si umím představit takového hráče, který z Mafie nebude zdaleka tak nadšen, protože jako od hry od ní očekával větší volnost, rozhodně menší lineárnost, lepší AI a nejlépe žádné vyloženě do očí bijící bugy. Tyhle věci mě na Mafii taky vadí, ovšem lineárnost mě až tak nevadí, pokud je hra i přesto různorodá a zábavná. Horší AI je samozřejmě problematická, a v misi Skvělý obchod se teprve ukazuje v plné kráse. Ale zase, z téhle hry je nejdůležitější ten celkový zážitek a pocit, který dostanete při sledování poslední cutscény. Kdyby každému vyloženě vadili tyto detaily (ano, v této hře to jsou detaily), a kdyby si nimi každý nechal zkazit hru jako celek, nepochybně by se její průměrné hodnocení motalo v hlubinách průměru.

Co jsem ještě mohl říct, již bylo řečeno mnohokrát. Mafia byla, je a vždycky bude umělecké dílo, a jako takové nemusí být perfektní a bezchybná na to, abych jí nazval dokonalou prací.

Pro: Nejlepší hra, kterou jsem hrál, vynikající soundtrack, výborná hratelnost, skvělé grafické zpracování, je to kus herního umění

Proti: Špatná AI přátel i nepřátel, viditelné bugy, pro někoho lineárnost

Perfektní hra se skvělým příběhem, atmosférou, postavami a dialogy nabitá dávkou pořádné akce ve stylových 30.letech v obodobí prohibice. Překrásné město Lost Heaven dost podobné Chicagu té doby s různorodými čtvrtěmi a ulicemi plných lidí. Na silnicích (i mimo ně) si to můžete brázdit ve skvělých kárách té doby s uvěřitelnou fyzikou. A se svými nepřáteli se vypořádáte pěknou škálou zbraní na blízko i na dálku. Jak jste jistě pochopili z prvních vět, tahle hra je prostě skvělá. Samozřejmě že pár chybiček by jsme u ní našli (člověk není tvor bezchybný), ale nejsou to žádné zásadní bugy nebo překážky bránící vám v užívání si hry, a abych pravdu řekl, nyní si horko těžko vybavuji nějaké pro příklad, takže je tu ani psát nebudu (protože si nemůžu vzpomenout).
Mafia je prostě náš herní klenot, který kdo nehrál, jako by nebyl. Proto pokud jste tuto hru ještě nehráli, nezdržujte se čtením mého komentáře a hybaj do nejbližšího obchodu s hrami, kde si dnes již za lidové peníze můžete tento národní poklad koupit.

Pro: Atmosféra, příběh, postavy, mise, město, auta, český dabing

Proti: Možná ty závody v původní verzi hry

Podle mě jedna z nejelpších českých her. Hra je na styl GTA (má to i celkem podobný příběh) akorát se odehrává někdy kolem 30. let minulého století. Ve hře se mi líbilo spoustu krásně propracovaných vozidel a zbraní. A taky nesmím zapomenout na skvělý dabing, který se opravdu povedl.
Pokuď ste fanoušky her na styl GTA, tak na nic nečekejte a sežeňte si tuhle pecku.

Pro: Dobrý příběh, dabing a spoustu dalších věcí

-28 +4 −32
Bezpodmienečne jedna z najlepších hier, akú som kedy hral. Príbeh je perfektný, charaktery postáv na hru vynikajúce a každá jedna misia neskutočne zaujímavá. Túto hru považujem za absolútne herné orgie. Ja Mafiu žeriem...

Pro: Dabing, príbeh, prepracovanosť, polícia, exteriéry...

Proti: Drobné bugy

-8 +12 −20
Mafia toť záležitost ovlivněna našim vlastenectvím do té míry, že jsme schopni ji bránit proti komukoli a kdykoli. Lepší hry existují, to nikdo nepopírá, ovšem i hra s chybami dokáže býti legendou.....
-23 +5 −28
Kdykoliv kdyz nekomu doporucuju nejakou hru jako prvni sahnu po Mafii, moji nejvetsi srdcovy zalezitosti :-). I kdybych chtel nemuzu ji vytknout nic, vubec nic..vsechno ma svoje mouchy, ale pri hre sem jakoby slepy :D...100% se vsi uctou a obdivem ( pro pripadny rypali je toto jenom muj nazor a nikomu ho nenutim, muj dojem ze hry takovy jaky je proto se nemusite obtezovat davanim minusovych i plusovych bodu..diky :-))

17.4.2009 - jak vidim tak se nasli i taci, kteri maji tu chut hodnotit muj komentar i kdyz sem to nechtel :-). Pro ne bych tu tedy mel aspon mensi schrnuti toho co me na teto hre tak uchvatilo a nemusel sem mit vycitky svedomi, ze sem vlastne nic nenapsal :-).
Zacneme tedy: co me na Mafii nejvic zaujalo je pribeh...ta zivotni pout Tommyho Angela od obycejneho taxikare v dobach krize pres praci pro jednu z nejvetsich zlocineckych organizaci v Lost Heaven az po smutny konec, ktery prece jednou musel prijit. Dale mesto - kdysi davno sem si rikal, ze presne tam bych chtel zit a mozna si to myslim i dodnes :-). Hudba - pro me nejlepsi puvodni soundtrack od naseho genia Vladimira Simunka i stylovy jazz a swing, kteremu jsem od te doby propad....po zvukovy strance hre neni co vytknout a prave ta hudba je zase podle meho nazoru to nejlepsi co sem ve hrach slysel. Dale to uz jenom schrnu - grafika libi a kez by bylo vic her postavenych na LS3D enginu, cesky dabing taktez libi, libi to a i ono....sakra proc ja sem to jenom psal, stacilo prece jenom to strucny vysvetleni, ze ja Mafii proste zeru ! :-D

Pro: vsechno :)

Proti: nic :-)

Mafia není hra:-) Ne, samozřejmě že je. Hra. Ale dle mého názoru se jedná spíše o interaktivní film. Hráč/divák sleduje film o vzestupu Thomase Angela v mafiánské rodině Salieri a hra mu DOVOLÍ ovládat akční sekvence. A akční je to pravé slovo. Přestřelky na nejrůznějších místech, zběsilé honičky po celém městě i práce v přestrojení. To vše v Mafii najdete. Co tam nenajdete je nuda. Opravdu. Hra je zábavná celá ( myslím kampaň ) a nejlepší je projet ji na jeden zátah, tak si ji nejvíc užijete.
Kamera je ve hře filmová a to opravdu, dialogy jsou dobře napsané a podle scénáře si s klidným svědomím dokážu představit natočení hollywoodského blockbusteru. Postavy ve hře jsou jedinečné, mlčenlivý Sam, vtipálek Paulie i capo di tuti capi Salieri.
Vozový park Mafie je široký a vyvážený, i když na začátku jezdíte spíše v chrčících krabicích. Grafika je hezká a pokud ji hodíte do nejvyššího rozlišení, tak ani dnes neurazí.
Zvuková stránka hry je také perfektní. V každé části města se hudba mění, při akci je zase svižná. Český dabing, ve kterém excelují celebrity jako, Marek Vašut, Petr Rychlý či Linda Rybová je výtečný.
Mafie je taky hra vtipná. Teda z valné části. Příběh plný zvratů zachází ovšem i do velmi vážných skoro i morbidních rovin. Moje přítelkyně, která brečí u filmových cajdáků ( tím ale neříkám, že je mafia cajdák ), když dohrála Mafii tak u konečného videa ji vyhrkly slzy. Mafia je totiž sem tam i dojemná.
Další věc, kvůli které je kolem hry pořád tak velká aktivní hráčská komunita, jsou modifikace. Chcete mít Mafii v moderní době? Není problém. Chcete ji mít jako v ČR? Není problém. V Mafii se klidně můžete prohánět ve vytuněné káře, s AKáčkem vedle na sedadle a zlatými pistolemi pod kabátem po zasněženém městě plném života. Není problém. Díky MafiaDataXtractoru si zvládne aspoň přebarvit auto v malování každý lempl. Módy a úpravy jsou tedy opravdu zásadní věc, která dělá Mafii zábavnou i když jste jí 20x přejeli.
V Mafii jsou ale krom příběhové kampaně, další dva mody a to Jízda a Extrémní jízda. Obě 2 se vám vlastně naplno odemknou po úspěšném dohrání hry.
Extrémní jízda je výborná věc, která hru o dost prodlouží. Nebudu o ní psát více, jelikož by to byl stejně spojler.
Naproti tomu Jízda... No máte ji odemčenou ze začátku, i když ne celou. Ono v jízdě je problém, že v ní není co dělat. Jo na chvilku zabaví, ale ať mi nikdo netvrdí, že hrál jízdu 3 dny a bavil se u toho. Ovšem všechno spraví mody a jízda je pro úpravy jako stvořená.

Mafia je kvalitní hra, která si zaslouží sto procent a právem. Vyskytuje se v ní sice pár bugů, ale ty nejsou pro hru nijak zásadní a nevadí. Já jsem jenom nedokázal pochopit tvrdost lidí :-D Chcete se rozjet a před autem vám stojí člověk. Počkat to není člověk, je to betonový sloup. Prostě se nerozjedete.

Pro: Strhující filmový zážitek, přestřelky, honičky, hláškující postavy, dabing, hudba, extrémní jízda, možnost úprav a modifikací, atd. atd.

Proti: Jízda (ale je to malé proti)

Zklamání.

Předně z příběhu, od kterého jsem si asi sliboval až příliš. Ten je na poměry počítačových her sice dost nadprůměrný, sám o sobě je ale hodně nepropracovaný a nevěrohodný. Očekával jsem, že na mě bude působit oním "filmovým" dojmem, místo toho se mi ale dostalo spíše "seriálu", kdy každá mise představuje jeden zcela samostatný díl s pouze základní návazností. Opravdu nepropracované jsou vztahy mezi charaktery; v první misi potkáte Pauliho a vzápětí už o něm Tommy mluví jako o nejlepším kamarádovi. Proč? Kdoví, možná tvůrci, hráč ale ne. To samé Sarah - potkáte ji v podstatě jen jednou a později se Tommy jen tak mimochodem zmíní o tom, že se s ní oženil, a přitom se nabízí tolik prostoru k dalšímu rozvoji příběhu anebo alespoň dialogům... takhle je to nicméně hodně mizerná romantická vložka.

Mnohé kapitoly působí zatraceně neuvěřitelně, především You Lucky Bastard, kde se mafiánský pohlavár po tolika zmařených pokusech o atentát na sebe stále vesele prochází ulicemi a vyloženě si říká o další. Tommyho a Paulieho "projekt" v závěru... Morello byl opravdu zajímavý kandidát na záporáka, ale zemře mnohem dříve jen tak a nahradí ho Sam. Mám z toho pocit, že tvůrci chtěli hru náhle nějak rychle ukončit zvratem a tak na logiku a tempo vyprávění rezignovali. A ten poslední dialog mezi Tommym a Samem, ten byl opravdu příšerný.

Co musím pro změnu vyzdvihnout je audiovizuální zpracování. Škoda toho krátkého dohledu (s neomezeným zase byla hra na mém notebooku docela nehratelná), ale jinak se mi Mafia vizuálně opravdu líbila, zvláště co se týče návrhu interiérů a aut - tvůrci byli skutečně precizní. Hudba fajn (ale mohlo jí být více), anglický dabing taktéž.

Dalším zajímavým rysem je tu a tam viditelná snaha o určitou invenci hráče, co se plnění některých úkolů týče, kdy je vám sice zadáno co máte udělat, ale už ne jak. Rozhodně je to dobrý tah, jednak bych však uvítal větší propracovanost a druhak bych opravdu rád manuální ukládání (alespoň jedenkrát za misi). Protože spoustě takových úkolů předchází dlouhá jízda městem a napodesáté už to opravdu není zábava.

Původně jsem chtěl dát o trochu více, ale způsob, jakým mi Mafia ukázala, že jsem zřejmě hráčské máslo, opravdu neberu. Sice jsem dost FPS/TPS dohrál i na nejtěžší obtížnost, ale budiž... V každém případě nemohu odpustit, že žádnou palici v Illusionu nenapadlo, že i slabší hráč by chtěl (a měl!) hru dohrát a tak pro mě finální souboj představoval vskutku stresující herní zážitek, na jaký budu ještě dlouho vzpomínat. Porážka bosse tak ani nebyla o herních schopnostech, jako spíše o hledání fint, skrytých kliček a mezer v návrhu, kdy dokonce nepřítel při úprku z prvního stanoviště přímo přede mnou zmizel, což jsem v moderní počítačové hře snad ještě neviděl.

Nejlepší hra nebo alespoň nejlepší česká hra? Pro mě stěží; Flashpoint a Original War jsou mnohem lepší (a to jsem si ještě říkal, jak jsou to obtížné hry). Je to hodně slušný kousek a docela chápu tu popularitu, ale já k zemi původu prostě přihlížet nehodlám. Pro mě je ta sedmička tak akorát.
Mafia, nejlepší česká hra. Stačilo se jen podívat na intro a byl jsem unešen. Následným hraním jsem se jen rozplýval blahem. Jako většina lidí jsem ji dohrál xkrát a pořád nemám dost. Po prvním dohrání a shlédnutí závěrečné sekvence jsem měl opravdu na krajíčku, u žádné jiné hry se mi to nestalo a to už sakra něco znamená. Může ji překonat snad jen druhý díl.

Pro: Grafika, příběh, český dabing, originalita, hratelnost.

Proti: Opakující-se hudba, musíte ji dohrát :-)

Mafia mne velmi zaujala svým příběhem, který hráče dovedl rychle a příjemně zavést do tehdejšího podsvětí. Dohrál jsem jí asi tak šestkrát a přitom mne vždy bavila a hraní jsem si vážně užíval. Myslím, že se Mafia stala skvostem herní stránky České republiky.
-22 +3 −25
Mafia je jednoznačne skvostom na českej scéne musím dodať že dosť ma zaujal príbeh a veľa iných vecí na okolo ale to by bolo na dlhé rozprávanie tak to zhrniem proste pri Mafii sa človek nudiť nebude vždy tam objaví niečo čo predtým nevidel a to je veľká výhoda ak človek prejde tak to je neskutočný zážitok.

Pro: Singleplayerová kampaň, príbeh, náplň misií, grafika, atmosféra

Proti: Niektoré bugy

-19 +3 −22
Jak příjemné je býti hrdý na svou vlast... A díky Mafii na ni můžou být hrdí i všichni počítačoví hráči. Zatímco GTA III kralovalo v létě, Mafia uzmula naše hráčské duše na podzim a zejména svým neuvěřitelně silným, věrohodným a emocionálním příběhem zanechala krásné vzpomínky určitě v každém hráči, který měl tu čest Mafii dohrát (a že já ji měl rovnou 4x). Mafia sice neoplývá volností GTA III a nedisponuje ani tak zábavným městem, tudíž není tak trvanlivá, ale za to její hlavní příběhová linie a náplň misí nemá konkurenci. A v neposlední řadě mě také příjemně překvapilo velmi pěkné a věrohodné grafické zpracování, které by našincům mohlo závidět leckteré megalomanské, zámořské studio... zkrátka nezapomenutelná hra.

Pro: Singleplayerová kampaň, příběh, náplň misí, grafika, design.

Proti: Absence multiplayeru, po delším čase může sáhodlouhé projíždění městem začít lehce nudit.

Mafia je legenda, která se krátce shrnout nedá a do dlouhého popisu se pouštět nebudu. Ačkoliv mě Mafia neovlivnila tak, jako většinu zarytých fandů, chápu ji jako jednu z nejkvalitnějších her všech dob :-).

Pro: Příběh, soundtrack, délka, atmosféra ...

Proti: Občas asi docela frustrující dlouhé pasáže bez uložení a policajti :)

-8 +6 −14