Luxor 3

31.10.2007
11.11.2008

Čtvrté pokračování série Luxor opět přináší nějaké změny konceptu. Jednou z hlavních změn je předělaný systém powerupů - tentokrát si v obchodě můžete kupovat vylepšení za Ankh mince. Například zastavení míčků se z 2 sekund dá vylepšit až na 5 nebo barevný mrak si může rozšířit svůj rádius.

K odemknutí bonusových úrovní tentokrát musíte sbírat sklenice, které se objevují v úrovních klasického módu v kampani. Když posbíráte všechny 4, úroveň se odemkne.

Luxor 3 také rozšířil herní módy například o Puzzle, ve kterém máte omezený počet míčků a máte za úkol vyčistit celou plochu, nebo Onslaught, ve kterém se kuličky valí seshora dolů a v úrovni se náhodně objevují Sethovi přisluhovači.

Luxor je jedna z těch her, které si živě pamatuji z dětství. Nevím už, který díl jsme doma hráli, ale když jsem se náhodně dostala ke trojce na Steamu, věděla jsem, že to bude nostalgické tak jako tak. Ani po tolika letech od vydání, Luxor nezklamal. Sice se nejedná o nějakou složitou komplexní hru, ale rozhodně zabaví.

Kampaň jsem hrála na střední obtížnost, a zadrhla jsem se jenom párkrát u závěrečných levelů. Dohromady mi to zabralo okolo sedmi hodin. Luxor 3 nabízí pět různých verzí hry; tu klasickou, Puzzle (omezený počet kuliček), Onslaught (náhodně se objevující sošky, které zkracují cestu skaraba), Survival (hráč musí ubránit pyramidu po určitý časový úsek) a River (ke zničení hlavního skaraba je třeba se prostřílet přes tři řady plujících skarabů). Osobně mě bavil survival asi nejvíc. Při posbírání čtyř uren se otevřel bonusový level, který tedy nebyl nic moc a docela zamrzí, že je jen jedna verze bonusu. Nějaká obměna by nebyla na škodu.

Kromě kampaně může člověk hrát jen tak na nejvyšší skóre, anebo je k dispozici 42 puzzle levelů. Taky lze sbírat různé achievementy, které ale bohužel nejsou synchronizované se Steamem.

I přes pár nedostatků si myslím, že tahle hra patří mezi casual klasiky a zdárně přežívá zkoušku časem.