Loria

27.11.2018

freeware (dříve placená hra)

Loria je real-time strategie nejvíce inspirovaná sérií Warcraft. Příběh popisuje boj lidí se silami Chaosu. Za každou rasu je k dispozici jedna kampaň čítající osm misí. Desítky jednotek a budov je možné vylepšovat a rozšiřovat tak jejich možnosti. Všechny jednotky získávají v rámci mise zkušenosti a stávají se tak silnějšími. Kromě základních pozemních a leteckých jednotek je k dispozici šest hrdinů. Hrdinové mají navíc šest slotů pro speciální předměty – přidávající bonusy nebo léčiva. Při zvýšení úrovně získávají hrdinové možnost naučit se unikátní dovednosti.

Pro výrobu je nutné těžit zlato a dřevo, jednotky také spotřebovávají jídlo. Některé mise obsahují také vedlejší úkoly nebo neobsahují stavbu základny. Kromě kampaně je k dispozici i pět map pro režim skirmish. Hra obsahuje i vestavěný editor map, které lze sdílet pomocí Steam Workshopu. Loria využívá engine Unity. Hra vznikla za přispění slovenského Fondu na podporu umenia.

Do této hry jsem vstupoval s očekáváním podobného zážitku, jaký přinesl Warcraft II. To se víceméně naplnilo, ale s několika povedenými ozvláštněními. Systém hrdinů pomrkává na třetí Warcraft a především jejich inventář je příjemnou změnou. Užitečný je obzvláště v misích bez základny, které musím překvapivě pochválit. Ve většině strategií je spíše trpím, ale tady jsou rozumně udělané. Pravidelně roztroušená léčiva pro hrdinu způsobují, že byl mým primárním bojovníkem, žádné držení vzadu. Mise se stavbou základny jsou klasičtější. Zpočátku mě překvapil význam upgradů, opravdu se vyplatí jednotky vylepšit než začnete myslet na útok.

Za lidi se mi hrálo o trochu lépe, obzvláště později, když jsou k dispozici vzducholodě. Vyplatí se také zkoumat mapy, nejen že jsou třeba další zlaté doly (dřeva je většinou dost), ale ukryté předměty pro hrdinu nebo opravitelné bonusové jednotky se také vyplatí. Ve skirmishi jsem zkoušel jen jednu mapu, vše fungovalo dobře. Hrál jsem na normální obtížnost a náročných bylo asi pět misí. Zbytek se dá projít bez problémů. Škoda, že slovenská hra je pouze v angličtině. Celkově jsem si hraní užil a Loria splnila přesně má očekávání.  Hru mohu doporučit všem fanouškům klasických RTS.