Lionheart mi připomíná některá anime. Ze začátku paráda - příběh, atmosféra, postavy, nápady... vyložená lahoda. Pak ale někdy v půlce přijde zlom, a je to k nesnesení. Příběh naprosto nesrozumitelnej, atmosféra ta tam, dobrý postavy zmizely, nápady vyprchaly. A to je vlastně případ i tohohle velice slibně vypadajícího RPG, kterého mi bylo hrozně líto, že je takhle zvoraný.

Zasazení a propojení fantasy prvků se světem západní Evropy v 16. století byla parádička. Měl jsem sarkastického červeného démona, kterého jsem si hned zamiloval. Začátek hry byl správně dramatický a zajímavý, Leonardo DiCaprio mě teleportoval pryč a pak už jsem jel. A supr, grafika pěkná, Barcelona perfektní, soubojový systém ucházející. Navíc se mi hrozně líbilo objevovat známé historické postavy a popřípadě řešit jejich problémy. Hejt Inkvizice proti uživatelům magie je přesně to, co by tenkrá ti šmejdi určitě udělali, takže logika věci taktéž dobrá. Hudba skromná, nicméně velice pěkná. A mise jít zlikvidovat goblinského vůdce... hell yeah! Příběh vypadal velice zajímavě, tudíž jsem se nemohl dočkat, co hra přinese dál... Až do druhé části mise ve Francii jsem byl relativně spokojený. Pak ale najednou příběh přestal mít grády, další zajímavé postavy se přestaly objevovat a přišel stereotyp. Především protože pak už se jen a pouze bojovalo. Pouze. Žádné další zajímavé rozhovory, žádné nové nápady. Nic. Jen boj. Bojovalo se tak dlouho a úmorně, až ze mě veškeré původní nadšení z celé hry komplet vyprchalo, přičemž jsem chtěl už jen jediné - aby to už konečně skončilo. Hra otupěla. Prostě z ničeho nic. A já jsem začal kroutit hlavou nad tím, zda to opravdu myslí vážně. Když jsem dorazil k hlavnímu záporákovi, vůbec jsem nevěděl, co je zač (Hra mi to odmítla sdělit), co jsou jeho motivy atd. Prostě jsem ho nějak ukecal, protože jsem měl hodně velkej sill na ukecávání, tudíž jsem s ním nebojoval, přičemž hra skončila. A já byl šťastnej. Ale neměl bych. A aby toho nebylo málo, štvaly mě ještě další věci... postoj vašeho hrdiny je naprosto dementní. Když stojí, má jednu nohu asi 4346 kilometrů od té druhé, rozčilovalo mě to. A společníci si dělají co chtějí. Už mnohokrát jsem na to doplatil.

Téhle hry je hrozná škoda. Je to jakoby si tvůrci řekli, že pokud vynaloží veškeré své úsilí do vytvoření parádní první půlky hry, zbytek už se "ňák" vyvrbí. Jenže druhá polovina je naprostá katastrofa. Trpěl jsem u toho jak při sledování filmu 3 ninjové v zábavním parku (nekoukat). A onen zmařený potenciál je nejsmutnější část hry. I ten můj démon na mě potom začal zapomínat. Velká škoda.

Pro: První půlka hry, lore, his. postavy, pěkné nápady

Proti: Druhá půlka hry, společníci lítaj, hl. hrdina stojí jak dement

Lionheart pro mě měl téměř dvacet let jisté kouzlo záhady, mysteriózna a potenciál zajímavého příběhu. A konečně se mi ho letos, asi na pátý pokus a s pátou vytvořenou postavou podařilo dohrát. Důvod, kvůli kterému jsem se ve hře vždycky zadřel, je stejný jako v Oblivionu - okolní svět leveluje společně s Vaší postavou. A pokud svou postavu budujete špatně, pomalu nebo se zaměřujete na špatné dovednosti, hra Vás zadře. Ale o tom až později.

Nebudu lhát. V momentě, kdy jsem se rozhodl vytvořit si svou pátou postavu, se kterou jsem chtěl Lionheart konečně pokořit, jsem vyrazil na internet (i sem na DH) načerpat spoustu informací, jak svou postavu profilovat, jaké skilly si vybrat a zjistit, co je důležité, kudy cesta povede a kudy ne. Tím jsem samozřejmě narazil i na názory mnoha lidí, které zklamala druhá polovina hry, síla a cooldown kouzel, inteligence společníků atd. Z příběhu jsem si naštěstí nezkazil nic, informace, jak profilovat svou postavu, jsem načerpal a rovněž se obával druhé půlky hry.

V podobném stylu her se soustředím vždy na jednoruční nebo dvouruční zbraně, což byl nejspíš i důvod, proč jsem tady rychle skončil. Po tom, co se mi ani jedna varianta neosvědčila jsem se přeorientoval na kouzelníka, což bylo snad ještě horší. Proto jsem na Lionheart na dlouhá léta zanevřel..

Tentokrát jsem si vybral archer build, který si sice nevybírám nikdy a nikde, ale byl celkem doporučovaný. A musím uznat, že můj střelec byl opravdu dobrou postavou a byla celkem radost s ním procházet hrou. Hra není ani se nehraje jako diablovka - nepřátele je potřeba lákat po jednom a ustřílet je, než se k Vám vůbec dostanou, ale kupodivu mě to dost bavilo. Je pravda, že jsem svou postavu zaměřil hlavně na obratnost,  rychlost a přesnost, takže toho zaprvé moc nevydržela a zadruhé ani neunesla.

Což se ukázalo jako docela velký problém právě v druhé půlce hry, kdy hra přestane na hráče chrlit stále nové postavy, úkoly a obchodníky na každém rohu. Přesun do lokací plných monster mi naopak sedl, po první ukecané a na rozhodování důležité půlce to bylo velmi příjemné zpestření. Postava navíc začala v druhé polovině poměrně rychle levelovat, takže bylo pořád na co se těšit a hra ubíhala plynule vpřed bez nějakých záseků a zdržovaček (myslím hlavně takové to neustálé pobíhání a vracení se mezi postavami kvůli úkolům).

Co mě však trochu zklamalo, je vybavení. Ve hře ho upřímně moc není, nic kvalitního nekoupíte a obchodníky budete navštěvovat jen kvůli prodeji lootu a nákupu lektvarů, které jsou naopak ale poměrně drahé. Všechno dobré vybavení získáte z truhel a metodou sejv / load, která se doporučuje v každém návodu, cheatu a tipech do hry na prvním místě. Díky tomu si můžete naloadovat vybavení, které Vám vydrží až do konce hry, za první dvě lokace s nepřáteli. Vážně Vám stačí prvních šest truhel - jako archer jsem nenosil helmu, protože snižuje dohled a pouze lehkou zbroj, protože nesnižuje rychlost chůze a plížení, pro střelce naprosto klíčové vlastnosti. Zároveň jsem měl volný slot i na štít, anžto jsem používal luk do obou ruk. Kvalitní lehké zbroje, které nic nesnižovaly, mi navíc hra nějak nenabízela celou dobu.

Co mě ještě zklamalo, byl duch, respektive jeho nevyužitý potenciál, kolem kterého se vlastně celý příběh točí. Mám v sobě magického ducha, proto po mně jde Inkvizice a kdosi na mě najal asasíny, ale duch je tady se mnou, bude se o mně starat, bude mi pomáhat a bude mi radit. V první lokaci se opravdu objevuje pořád, všechno mi vysvětluje atd., ale pak nic. Objeví se občas na začátku lokace se silným nepřítelem (dévou) a oznámí mi, že mě čeká souboj s dévou a že bych se měl připravit. A to jen asi tak čtyřikrát za celou hru.

I když končím negativně, myslím, že Lionheart je vlastně dobrá hra, která mě bavila, těšil jsem se na ni a když už jsem věděl, jak profilovat svoji postavu, i dost příjemně odsýpala. Souboje, systém vývoje postavy a postup hrou jsou parádní, hra si vlastně vzala to nejlepší z prvních Falloutů. Známé postavy hru osvěžují a příběh mi rovněž nepřipadal úplně mimo. Díky informacím, které jsem před hraním načerpal, jsem se změny tempa v polovině hry moc neobával, byl na to připravený a ve výsledku si právě druhou půlku hry užil asi i víc.

Ocenit pak musím i možnost exportu postavy, kdy můžete s rozehranou postavou kdykoli začít novou hru. Hra Vám automaticky levelově dorovná nepřátele a Vy díky tomu nemusíte začínat novou hru pokaždé s novou postavou na levelu 1, ale naskočit do nové hry už s vytuněnou postavou a hra přitom není směšně jednoduchá. A Vy můžete plnit protichůdné úkoly pro jiné postavy, přidat se k jiným frakcím s už vycvičenou postavou a nadále ji vylepšovat.

P.S. Kdybych teď rozjížděl novou hru, což si v budoucnu plánuju Lionhearta zopakovat, zaměřím se tentokrát na boj beze zbraně, který je podle mě (aspoň podle nabízených perků) ještě lepší než právě střelec. Ono obecně boj beze zbraně a střelecké zbraně nabízejí perky Sniper / Slayer, které už byly v původních Falloutech a které dělají každý útok střelnou zbraní / beze zbraně kritický. Bohužel nic takového pro útoky jednoručních ani obouručních zbraní na blízko ve hře není. Ono přece jen kombinace perků - Čarostřelec, Rychlostřelec, Ostrostřelec, Odstřelovač a Smrtící přesnost z Vás udělají docela bestii. Ale jak říkám, boj beze zbraně má těch podpůrných perků ještě víc, navíc můžete používat helmu, těžkou zbroj a štít, takže myslím, že Unarmed bude celkově lepší build.

Pro: Systém S.P.E.C.I.A.L., Perky, čeština, export postavy

Proti: Málo vybavení, nevyužitý potenciál ducha Lvího srdce

Rozporuplné RPG plné zajímavých nápadů si své příznivce určitě najde, dokud nezjistí, že hra je vlastně hrou jen do půlky. To může mnoho hráčů odradit tak, jak jsem se s tím setkal na mnoha fórech.

Něco o příběhu. Za doby vlády krále Richarda Lví Srdce, během jedné z křížových výprav, bylo zajato mnoho nepřátelských bojovníků. Jeden z rádců Richardovi poradil, aby všech tisíc zajatců popravil, čímž by nepřítele zastrašil. To sice zafungovalo, ale bohužel to byla pravda jen z poloviny. Tímto hrůzným činem totiž Richard zároveň dokončil temný rituál a otevřel bránu, kterou do světa začali proudit démoni z jiných sfér, kteří ihned posedli některé vojáky. Jakmile to Richard zjistil, spojil své síly se Saladinem, proti kterému původně bojoval, a spolu se jim povedlo démony z našeho světa vytlačit.

Jenže magie přetrvala. Některým lidem zvětšila schopnosti a jiné zdegenerovala, aby z nich vznikli kompletně noví tvorové - goblini, trollové, nemrtví atd. To se samozřejmě nelíbilo inkvizici, která začala po takto zasažených nečistých jedincích pátrat a snažila se z nich tyto ďábelské síly vyhnat. Svět, jak ho známe dnes, se změnil. Avšak ne úplně, a tak v průběhu hry potkáte mnoho z historie známých tváří. Někteří, jako třeba Machiavelli a Shakespeare, Nostradamus, Johanka z Arku se dějem jen mihnou, jiní, například Cortéz nebo Cervantes se k vám na chvilku přidají a další, konkrétně Leonardo DaVinci, vás budou provázet prakticky po celou hru.
Začneme asi tím, že výběr postavy a její preferencí je mnoho. Můžete si vytvořit postavu přesně podle svého gusta, k čemuž vám pomohou i čtyři rasy - lidé, demokini, feralkini a sylvanté. Přitom jedině lidé jsou neposkvrněni magií. Navíc k tomu všemu přibývá možnost zvolit si jednoho ze tří duchů, kterým bude vaše postava posedlá, přičemž každý přidává bonus k některému z druhů magie. Ty jsou ve hře tři: božská, mentální a kmenová. Každý směr se přitom dále dělí na čtyři větve a v každé je pět kouzel. Pokud si to tedy spočítáte, je to celkem 60 kouzel, což už je poměrně slušné. Na druhou stranu, nikdy si neužijete všechny, protože pokud se o to pokusíte, budete mít velké problémy.
Tak jako u každého RPG, zde pak dvojnásobně platí, že specializovat se je velmi moudré. Někteří recenzenti si sice stěžují, že pokud si nevybere charakter, který bojuje na blízko, máte smůlu, ale dle mé osobní zkušenosti to není pravda, to jsem bohužel zjistil po těch 24 hodinách.
Důležité pro postup ve hře jsou pouze tři frakce, a to Templáři, Inkvizice a pronásledovaní Kouzelníci. Mimo nich se ale můžete přidat taktéž k Saladinovým rytířům, nebo v jednu chvíli zradit hodné kouzelníky a stát se příznivci temné magie. Ve finále jsou tu ještě žebráci a cech zlodějů.
A hodně, co se mi páčilo, bylo ukládání v rozhovorech. To bylo fakt něco, co potřebuje většina her.

Teď přejdeme k těm horším věcem. Do začátku bych řekl to nejpodstatnější, co v RPG je. A to jsou potky s hp a manou :D … Tvůrci chtěli být originální, tak vlastnění potky jsou tu něco, jako vlastnit super zbroj. U jednoho obchodníka dvě hodně slabé a jedna silnější, respawn byl taky “super“ potek u obchodníků. Takže na konci hry jsem měl 26 potek, které mi museli stačit. Dále mě zarazilo, že něco jako rare a epické věci tu moc nefungují, když vám řeknu, že nejlepší zbraň ve hře na melee obouručáky je kladivo na skřety, asi se mi budete smát. Po pár lokacích najdete obouruční sekeru, ale nic moc. V pozdější fázi hry najdete obouruční meč, který ovšem nesráží a dmg je směšné. Za to meele jednoručky, těch tu pár epických je; vzpomínám na jeden palcát v kryptě, šavli, ledový meč a ke konci ohnivý meč a pár dalších. Výbava; náhrdelník od inkvizitora, štít od templářů a během hry jsme narazil ještě na dva, jedny epické rukavice, boty Marca Pola a několik zajímavých prstenů. Naopak žádný opasek, helma, zbroj. Zkrátka 70 % jsem měl z Barcelony. Dvě z krypty a jednu z Montaillou.
A to je něco neodpustitelného.
Do půlky hry, jsem obrátil každý kámen. Od necelé půlky jsem jel speed run. A můžu Vám říct, že to byla noční můra. 70 level - 560 životů, 165 obraných bodů, 17 healing rate, což bylo buglé. Spousta perků na resistence, měl jsem snad od každé přes 50 %.
Nejtěžší byl Revenant( elitní jednotka, bych řekl, a pak až boss. Na Revenanta jsem použil 15 lahviček hp. To jsem měl ještě 30 level. Na bosse jsem použil? Nula. Měl jsem resistence na oheň 75 , 35% štít aura a 40% kouzlo. Ubral mi dohromady 400 hp a skapal. Největší sradna byla také, že pořád jsem nacházel věci jen s ohnivou resistencí. A říkám si, že boss bude ohnivý drak :D:D:D. Jo a jediný společník, který trochu vydržel, byl ten rytíř, kterého jste si vyvolali z kouzel.

A čím déle budete hrát, tím více vám bude docházet, jak z dokonalého rpg, který to může být, se stává pprůměrná , pro některé až nudná, zbytečná, unavující rubačka, která je od necelé půlky hry zabitá nesmyslnou obtížností, miliardou nepřátel, natahováním, minimálně postav s dialogy, s těžkou absencí lektvarů a vybavením.
Až budete v kryptě, zjistíte, že hru máte odinstalovat a zapomenout, pokud i to překonáte, počkejte si na invazi anglánu to je něco absurdního. Tohle by mě bavilo ve střílečkách, tam pořád říkám, jak je málo nepřátel.

Pro: Ukládání v dialozích, začátek hry, rozmanitý výběr postavy, tvorba postavy, frakce. Pár historických osobností.

Proti: Z mé stránky po delší době hudba, druhá půlka hry, málo epických věcí, absence množství lektvarů, nevyváženost

Kdy skončila doba komplexních RPG-ček a nastala éra koridorových kydliček? Nejspíš během vývoje této hry.

Na začátku máte k dispozici celé okolí raně novověké Barcelony včetně Barcelony samotné. Poslíčkujete, vyměňujete si názory s historickými i literárními postavami a odhalujete pozadí příběhu. Posilujete svoji reputaci, abyste se mohli přidat k jedné z barcelonských mocenských skupin. Jenže pak, když se konečně k někomu přifaříte, přijde zlom. Pak už jen procházíte lokacemi, ve kterých není nic než potvory - a kydlíte.

Hra je zákeřná v tom, že pokud ji rozehrajete jako erpégéčko a budete si cpát bodíky do společenských a zlodějských dovedností, tak v druhé půli pohoříte. Když jsem hrál Lionheart poprvé (před více než 10-ti lety, mám placku z nějakého starého SCORE), tak jsem to za půlkou vzdal. Každá další potvora pro mě byla takřka neporazitelná. Takže nakonec quit + odinstalace.

V BG, prvních dvou Falloutech a podobných hrách, vám v bojích vytrhli trn z paty parťáci - jenže v Lionheartu jsou společníci jedna velká katastrofa. Nemůžete je vystrojovat zbraněmi, zbrojí a věcičkami. Můžete je toliko nechat stát na místě a nebo vzít sebou. Můžete je léčit, můžete je vykopnout ze skupiny a zase přibrat - ale to je veškerá interakce. Společníci nelevelují, počet hitpointů mají nastavený napevno. Zpočátku vám jsou k užitku, ale s tím, jak vaší postavě stoupají úrovně (a zároveň stoupají úrovně i enemákům) jejich význam rychle klesá.

Další zákeřností je nedostatek lektvárků. Nemůžete si jich nakoupit plný ranec. Obchodníci mají tak 2-3 a když je vykoupíte, tak máte utrum. Lektvárky (hlavně ty léčivé) je záhodno šetřit na nejtužší boje.

Takže jsem teď Lionheart zkritizoval , ale faktem je že má jakési charisma. Grafika není žádný zázrak, ale celkem příjemná. Hudba je slušná a místy i parádní. Interakce s historickými i literárními postavami má také něco do sebe. Autoři jich tam naházeli hromadu: Leonarda da Vinci, Cervantese i dona Quijota, Shakespeara i Shylocka, Johanku z Arku, Cortéze - a další a další.

Nedávno jsem si Lionheart cvičně prošel znovu. Když už víte jak hrát, tak je to celkem snadná a zábavná hra. Kromě toho je i poměrně krátká - tak do 20-ti hodin (i s většinou vedlejších questů).
Mne osobne vyhovoval Lionheart takmer po vsetkych strankach: roztomila grafika 16 storocia, solidny vyvoj postavy z Falloutu a dostojne questy. To, ze po polke hry sa hra strhava do hack'n slash jej nebere na kvalitach. Aspon u mna vacsinou prichadza ista unava ku koncu kazdeho RPG a nechce sa mi riesit kazdy quest a tak sa priznam, som celkom uvital tu bezmyslienkovu orgiu pocas druhej polovici hry.

Pro: grafika, vyvoj postavy, dialogy, atmosfera

Proti: itemizacia zacala a skoncila na pol ceste

V této hře se mi celkem líbila originalita období, do které byla hra zasazena. Celkem zajímavý byl i vývoj postavy (dovednosti atp.). První půlka hry také byla velmi povedená, obsahovala mnoho úkolů, zajímavé souboje, několik frakcí. Bohužel poté přišla na řadu druhá část hry, která jí změnila na pouhou nudnou rubačku. Celé to ještě více na kolena srazila celková nevyváženost (např. za čistého mága je hra opravdu o nervy). Škoda, docela nadějný titul, který byl bohužel od poloviny hry pěkně pokažený.

Pro: Prostředí, vývoj postav, první polovina hry

Proti: Druhá polovina hry, nevyváženost.

Tahle hra měla určitě potenciál, jen škoda, že to tvůrci nedotáhli. Od poloviny je to fakt trochu nuda, ale dohrát jsem to stejně musel... Fakt velká škoda.....(Je pravda, že jsem Lionheart začal hrát po BG II,což je trochu jiná káva, takže jsem byl dost namlsanej)

Pro: Grafika, prostředí(doba), postavy

Proti: Po určité době začína trochu nudit...( asi by neuškodila trochu práce navíc)

Na hře mě zaujal zajímavý setting alternativní historie a to, že využívá systém SPECIAL. Ze začátku to vypadá dobře. Postavy například reagují podle vašeho vzhledu. Pokud je na vás vidět vliv magie, spousta lidí není zrovna přátelská. Funguje povedeně i přesvědčování. Když má vaše postava dostatečné vlastnosti a schopnosti, rozšiřují se jí dialogové možnosti a může se tak vykecat z problémů. To všechno jde ale do háje po opuštění úvodního města. Z hry se postupně stává jen prostý hack&slash. A to ve značně nezvládnuté nudné formě. Lionheart je pro mě naprosto zmařenou šancí na dobrou hru.
Rozjíždí se to dobře, alternativní historie, malebná Barcelona plná zajímavých questů a dokonce historických postav (najdete tu např. Shakespeara). Radost naneštěstí vydrží jen pár hodin, pak se z toho stává je tupá, nevyladěná a špatně vybalancovaná (za některé postavy je ta hra vyloženě nehratelná) mlátička. Škoda, potenciál to mělo obrovský.

Pro: Grafika, část hry odehrávající se v Barceloně, zajímavá alternativní historie

Proti: Nevybalancovanost, po určitém čase jen nudná diablovka

Perfektní příběh, strhující prostředí ale na druhou stranu špatně promyšlené průběhy ve hře. Zavaní to okopírováním všeho možného, hra totiž nic nepřináší a po dohrání to ve vás ani nic nezanechá protože nebudete mít sebemenší důvod se ke hře vrátit...

Pro: Období, příběh

Proti: žádný přídavný obsah

Do půlky hry 100%, od půlky hry 50%, průměr 75%. Přesto stojí za to zahrát a jakmile to zdiabelní, vypnout :)

Pro: Do půlky hry všechno, směle konkuruje falloutu

Proti: Od půlky hry je to tupý diablo

-5 +5 −10