LHX: Attack Chopper

1990
1992

LHX: Attack Chopper je letecký simulátor od Brenta Iversona publikovaný společností Electronic Arts v roce 1990. Zajímavostí je, že Brent Iverson je bývalý americký důstojník ve výslužbě. Jak už název napovídá, v této hře si zalétáte ve vrtulnících a na výběr jsou hned čtyři - AH-64A Apache, UH-60 Black Hawk a Boeing V-22 Osprey. Jako čtvrtý se zde představí LHX, prototyp, z nějž vznikl RAH-66 Comanche.

Na monitoru se vám ve vektorové grafice o rozlišení 320x200 bodů v 256 barvách představí tři bojová prostředí, ve kterých budete plnit různé mise. Jedná se o mapy Vietnamu, Libye a východního Německa.

Jednotlivým misím předchází brífinky, ve kterých jsou vysvětleny primární a sekundární cíle mise a kromě stroje si lze vybrat rovněž z několika typů ozbrojení. To se liší podle charakteru mise, většina misí totiž není jen o tupém "najdi a znič", ale často se musí ochraňovat důležitý konvoj, zásobovací vozidla apod... Engine LHX potěší zničitelnými objekty, ať už se jedná o stavby, či nepřátelské jednotky, včetně těch vzdušných.

LHX Attack Chopper lze označit za uživatelsky přívětivý letecký simulátor. Ovládání bylo na svou dobu poměrně intuitivní a hráč si na něj rychle zvykne. I proto se LHX těšil svého času oblibě i u hráčů, kteří jinak pro letecké simulátory neměli příliš pochopení.

První simulátor na mé stařičké 286ce a hnedle to bylo z dílny budoucího gigantu Electronic Arts. Nemůžu říct, že bych byl bůhvíjaký fanoušek letectví, ale tohle mě tenkrát docela bavilo.

Nalétaných hodin v různých misích bylo spousta, než jsem přišel na ovládání, tak jsem častokrát končil se svým vrtulníkem ve vývrtce za zvuky blikajících kontrolek a ječícího PC speakeru. Po vyladění už jsem demoloval co se dalo, úspěšné mise přibývaly, stejně jako medaile a povýšení, nicméně se mi nikdy nepovedlo projet všechny mise jako jeden pilot, hra se nedá ukládat a jakmile Vás nějaký MIG-21, Sikorsky nebo rákosník s RPG sundá, jde vše od začátku.

I po letech jsem si s chutí zalétal, u úvodní znělky nostalgicky slzu zamáčknul a pořád mi to vychází na lepší průměr - 70 %

Pro: zábavnost, reálnost

Proti: herní mód bez save game, grafika

Náhodou se mi tahle hra objevila na titulce a já zjistil, že jsem ji ještě neohodnotil. Takže jsem to napravil a když už jsem v tom, tak přidám i koment.

LHX byla jednou z prvních her, které jsem na PC hrál, tenkrát ještě za zlatých časů mé ubohé 386ky. Spolu s Retaliatorem, asi jediný starý simulátor, který mě bavil. Tenkrát jsem anglicky těžce nevládnul a když už, tak hodně málo, takže většinou to bylo o tom se nějak proklikat do hry, v té jsem se postupem času metodou pokus omyl naučil, jak to ovládat a co všechno se s tím dá vyvádět a pak už jsem si jenom lítal za zvuků PC speakeru. Přes ty desítky nalétaných hodin si nepamatuju, že bych někdy dokončil nějakou misi, ačkoliv samotné létání bylo lehké, tak plnění těch misí už zas tak moc ne, možná jsem byl jenom lama, ale bavilo mě to hodně i tak. Takže i ta grafika se nějak zkousla, přestože v porovnání právě s Retalem to bylo o dost horší.

Prostě jsem si jen tak lítal pro zábavu, ničil co mě napadlo a nemusel jsem řešit nic jinýho. Krásný časy ...

Pro: Snadné ovládání, zábavné létání

Proti: Slabší grafika i tenkrát, imho občas docela obtížné

Lhx byla hodne dobre udelana arkada s vrtulnikama, oproti treba Carrier Command ktery byl mnohem slozitejsi, tenkrat kdyz se mi to v 90tych letech dostalo do picitace tak mi bylo asi 11-12 let, chvilku pred doomem a dalsima hrama.lhx byl hodne promakany, jediny u ktery jsem vydrzel tak dlouho byl uz jen mechwarrior 2, a na toho se taky znovu chystam az bude trochu klidu. Lhx i kdyby zustal takovej kostkatej (asi by sel taky nejak alespon vySuperVeGovAt) buch si ho a radosti dal znovu

Pro: Spousta zabavy

Proti: Nemam nic