Legion

03.06.2002

Legion, tahová strategie, svým ztvárněním připomínající slavnější sérii Civilization nebo Europa Universalis. Ve hře se ujmete vedení jednoho ze čtyř národů (4 samostatné kampaně), za který budete ovládat jeho obyvatelstvo i armádu. Pro poražení nepřátel a získání nadvlády nad starou Evropou budete potřebovat vojenskou sílu stejně jako diplomacii a svým tažením projdete různé oblasti starého kontinentu (Itálie, Velká Británie, Galie).

Na začátku každé mise dostanete dvě města s přilehlým územím (od plání, přes jezera, až po hory). Město jako takové je základ, z něhož budete vycházet. Budou zde různé typy budov, od vojenských (kasárna, kovárna, stáje), ve kterých probíhá nábor vojska (legie, lučištníci, pretoriáni), přes ekonomické (pila, důl, farma) až po podpůrné (lázně, nemocnice). Pro výstavbu, která je možná jen jednou za herní rok (1 rok = 4 tahy), je nutné mít dostatek místa a prostředků (financí, kamene a dřeva). To stejné platí pro verbování armády.

Na herní mapě se nacházejí i další národy. Bude záležet jen na vás, zda s nimi uzavřete spojenectví pomocí diplomacie nebo jejich území získáte vojensky. Jednotlivé boje probíhají ve dvou fázích (taktická a samotný boj). V taktické části si navolíte formace a úkoly, poté přejdete k samotnému boji, kdy už není možné cokoliv měnit. Důležitým aspektem každé partie je strategické složení armády a jejich morálka. Pro zpestření jsou do hry vloženy minihry (gladiátorské hry, vozatajské závody), které ale na samotnou kampaň nemají žádný vliv.

Legion se tehdá objevil jako plná hra ve Score a mě bavil. Proč by ne. Byl jedním z těch her, kde jste si na mapě hráli na tahy a pak sledovali bitvy s tisíci vojáky. Takových her v té době ještě nebylo a i přes nepřízeň kvalitní grafiky jsem se příjemně pobavil.

Tehdá si pamatuji i jak byl problém s ukládáním. Tak si třeba vzpomínám, jak jsem jednu hru v kuse hrál pět, šest hodin, než jsem se vydrápal na výsledný konec a dobytí celé mapy.

Tehdá se mi ale Legion, i přes svojí nevábnou grafiku, dokázal zalíbit. Setkal jsem se totiž s něčím, co tehdá příliš obvyklé nebylo, nebo já jsem se s tím nesetkal. Co naplat, že následně se ve světě začal objevovat Medieval až do dnešní doby a celý koncept předělal do absolutního vrcholu samotných možností dané hry. Legion byl prostě unikát.

Pro: Tahová strategie a obrovské bitvy

Proti: Nevábná grafika a problémy s ukládáním