Pokud bych měl tuto hru vystihnout jedním slovem, tak jednoznačně bude převládat pojem - melancholická. Aneb hra vyprávějící jeden smutný příběh, kde se v hlavní roli objevíte Vy s možností změnit minulost. Jde to ale vůbec? Nehraje si jen osud s Vámi?

Italští vývojáři přichystali s touto hrou originální námět, který není kdovíjak dlouhý, ale to vlastně vůbec ničemu nevadí. Vše se odehrává na ploše jedné italské vnitrozemské vesničky, kde se snažíte pozměnit osud pár lidí, aby se výsledek překlopil k obrazu všech a hlavně ke štěstí všech. Ve hře se nemluví, jen mumlá, vše je ale poměrně jasné. Navíc se mi těžce ke hře vyjadřuje, coby k adventuře, protože místy jsem si tu přišel jak v nějaké 3D hopsačce. Ale to jen v momentech, kdy jsem sbíral nějaké ty žetony, nebo co to vůbec bylo.

Originálně melancholický a posmutnělý námět je ale vykoupen neuvěřitelně pomalým postupem v příběhu. Hra Vám nic neusnadňuje. Většinu času se u stále se opakujících videí spíš načekáte, než abyste se kochali oním příběhem. Naštěstí je ale součástí hry neméně originální a zvláštní grafika, která působí, jak kdyby někdo zvěčnil čerstvě namalovaný obraz. Když už Vás budou ty nekonečná videa otravovat, budete se mít alespoň čím kochat.

Ve výsledku jsem hru hodnotil solidními 70ti procenty, což na takový nápad není zlé. Hru jsem nakonec vnímal jako takovou nápaditou jednohubku a tak jsem k ní také přistupoval. Není toho v ní moc, ale na druhou stranu je ta myšlenka dost intenzivní. Za mě tedy rozhodně palec nahoru. Originalitě se meze nekladou a Last Day of June je toho vzorovým příkladem.

Pro: Zvláštně a nápaditě rozmazané grafické zpracování každou chvílí vypadající, jak obraz, nápaditý námět, melancholický průběh, hudební podkres.

Proti: Zbytečně zdlouhavé, pomalé, zbytečné sbírání žetonů (zřejmě dobrý akorát pro achievement na Steamu)

Název hry mě trochu zmátl, čekal jsem jednoduší prázdninovou roadmovie hru ale opak byl pravdou. Poslední dobou začínám přicházet na chuť takovým to kratším a méně složitým hrám. Herní doba je kolem 6 hodin, hra neobsahuje žádné texty ani mluvení a grafické zpracování nebo řekněme spíše art podání je opravdu hodně dobré.

Jedná se o dobrodružnou logickou hru s pohledu třetí osoby, kde se hráč v roli několika postav žijících v jedné malé vesničce snaží předejít neočekávaným událostem tak aby vše nakonec dobře dopadlo. Po každém nezdařeném pokuse se hra vždy vrátí v čase zpět a hráč může změnit chování a činy jednotlivých postav.

Hra se hodí do kategorie hrátky s časem v Herní výzvě 2019.

Pro: grafická stylizace, hudba, příběh

Proti: ovládání

Last Day of June je pre mňa ako fanúšika Stevena Wilsona sklamaním. Wilsonova hudba je nádherná a hre svedčí. Rovnako zaujímavá je aj grafická štylizácia. Hra sa však odohráva na veľmi malej ploche a 90% jej trojhodinového obsahu spočíva v neustálom menení konania 4 postáv, ktoré nechtiac spôsobili osudný zvrat automobilovú nehodu, ktorý sa ich prostredníctvom snaží hlavná postava zmeniť.

Po čase to však i tak nudí, za čo môže aj nemožnosť preskočenia už videných cutscén a opakovanie toho istého obsahu, hoci v skrátenej forme. Hra sa prezentuje ako emocionálny zážitok, nejde však natoľko do hĺbky ani postavami, ani príbehom, aby si hráč vytvoril dostatočné puto, ktoré by vo výsledku naňho emocionálne pôsobilo. Navyše cena 20€ je premrštená. Ja som to hral len dôvodu, že to bolo v humble monthly.

Hra je remeselne ok, no mimo už spomínanej hudby a grafiky neponúka nič zaujímavé. Odporúčam radšej si pustiť Stevena Wilsona a pozrieť si jeho tri animované klipy.

Routine
Drive Home
The Raven That Refused To Sing

Pro: hudba Stevena Wilsona, grafické stvárnenie

Proti: krátke, veľmi pomalá hrateľnosť, emocionálne zlyhanie pre nedostatočnú hĺbku

Herní výzva 2017, č. 2 - Právě vychází

Když jsem procházel seznam nově vydaných her, abych splnil další úkol výzvy, narazil jsem na tuhle nenápadnou adventuru, která mě, ani nevím proč, hned na první pohled zaujala. Bez nějakých informací a varování jsem hru spustil a už mě vítala zajímavá plastelínová grafika a hezká melancholická hudba a já měl jasno. U téhle hry nezůstane oko suché.

Last day of June se odehrává v malé vesničce, kde hrajete za nejmenovaného brýlatého chlapíka, který se rozhodne bojovat proti nepřízni osudu tím, že se vrátí do minulosti, ale v kůži jeho sousedů i milované. Takže si během hry zahrajete za malého chlapečka, se kterým si nechce nikdo hrát, za nešťastně zamilovanou ženu, kníratého lovce, postaršího vdovce, ale i za June, jeho ženu.

Příběhově je tahle hra velice slušná i když jde o, ve filmech hodně omílané téma (Na Hromnice o den více apod.). Hratelnostně je to už horší. Ovládání je nemotorné, kamera se někdy i přes snažení natáčela, jak chtěla. To však není nic, na co by se nedalo zvyknout. Nejvíc mi ale vadila nemožnost přeskočit scény, které jste už viděli víckrát.
Abych nebyl jen kritický, teď příjde řada na klady. Nejvíc mě dostala hudba. Ta dodávala největší emoce, jelikož se ve hře nemluví. Puzzly (pokud se tomu tak dá říct) nejsou nijak složité, právě aby nezdržovali od vyprávění příběhu. Všechny postavy jsou napsány hezky, každý má v ději své místo a navíc můžete sbírat vzpomínky, které vám později dovysvětlí, proč je která postava taková, jaká je. Grafika je místy nádherná, skoro až pohádková. No a konec... myslím, že stejně by se zachovala většina z nás.

I přes nějaké ty neduhy v ovládání a kameře jsem si hru užil a dokázal se vcítit do situace hlavního hrdiny, prožíval jsem s ním tu bezmoc a snahu jakkoliv napravit, co se stalo. Právě proto dávám 85%, ale opakované hraní už asi nehrozí.

Pro: Příběh, hudba, postavy, grafika

Proti: Nemotorné ovládání, někdy kamera, nemožnost přeskočit opakující se scény