Korea: Forgotten Conflict

02.11.2003

Tato česká hra je zasazena do období války v Koreji, což je zajímavé, protože příliš her zaměřených na toto období není, neboť prim hrála vždy druhá světová. Ve hře se o Korejské válce i něco dozvíte, avšak ne z misí, ty se historických reálií příliš nedrží.

Principem je hra téměř totožná s herní sérií Commandos. Jako v Commandos máte svůj tým (ranger, demoliční expert, sniper, špión a medička) a před sebou 12 misí, z nichž každá se odehrává v jiném prostředí (zajatecký tábor, letiště, trosky Soulu, nákladní doky atd.). Herní mapy jsou rozsáhlé. V misích jde téměř o to, co v Commandosech - někoho sundat, záškodnické mise apod.

Hra běží na 3D enginu schopném zobrazit rozlišení až 1600x1200, s možností neomezené rotace scény a částečného zoomu.

Korejská válka pro mě není moc známé téma, a na poli PC her to platí dvojnásob. Zapomenutý konflikt tak byl mým vůbec prvním bližším setkáním s touto problematikou, která byla postupně vysvětlována pomocí čteného textu mezi jednotlivými misemi.

Hned od začátku je hodně patrné, že se tvůrci nechali inspirovat sérií Commandos, a hlavně proto jsem se do této hry také pustil. Stejně jako v Commandos je i zde několik členů týmu, kteří jsou něčím specifičtí, i když tady ty rozdíly nejsou až tak velké a často se dá mise splnit jen s jedním z nich s nožem či puškou v ruce.

Nejvíce jsem si oblíbil jihokorejského specialistu jménem Kim Yoon-Soo alias Kato, který měl stejné vlastnosti jako Spy, a když se mise účastnil, vždy jsem hrál převážně za něj. B. J. Goodlover byl zase černý Green Beret, Nighthawk indiánský Sniper, Connor McGregor ukecaný Sapper a jediná Sarah Parkerová nelze přiřadit k nikomu, protože medik v Commandos není (lékárničku má Spy). Řídit umí úplně všichni, a tak Driver není potřeba a Mariňákovy služby bych využil jen stěží, jelikož se žádná mise na vodě či pod vodou ve hře nevyskytuje.

Přes své dobré stránky má Korea i kupu negativ, kde mě mimo nízké obtížnosti a špatně řešeného hlavního menu nejvíce vytáčely všudypřítomné bugy. Například v páté misi s názvem Ulice Soulu je jedním z úkolů odražení útoku na sanitku, ale i po vyvraždění veškerého okolí do ní spojenci nechtěli nastoupit a podařilo se to snad až na 20. pokus, kdy jsem už chtěl hledat cheaty. Dalším častým jevem je zasekávání členů komanda o různé překážky, což vede k loadování, protože s nimi už nelze nijak hýbat. Korunu všemu nasazuje poslední mise, která je svou náplní jedna z nejlepších (po přehradě), ale vyskytuje se v ní také nejvíce bugů. Někteří vojáci zde nejdou zabít, při zabití jednoho určitého vojáka hra pokaždé spadne, a stejně tak se děje při otevření jedné bedny s vybavením. Je vidět, že už toho měli vývojáři plné zuby a chtěli hru dokončit co nejdříve. Nebýt bugů, mohl to být obstojný klon Commandos. Takhle jde ale jen o jednorázovku, ke které se už nejspíše nevrátím.

Pro: téma korejské války, členové týmu, hudba, dabing

Proti: BUGY, nízká obtížnost, hlavní menu

Hra stojí na jednoduchém principu, dostanete skupinu vojáků: Scot MC Gregor ( ženista a expert na výbušniny, umí to s tanky a s bazukou, má minohledačku, asi kubánec ), BJ Goodber ( ranger, drsný chlápek, umí to z vozidly, vrhacím nožem, přenáší těla a vydrží víc než všichni ostatní, je to černoch ), Nighthawk ( indiánský sniper, má i pistoli s tlumičem ), Kato ( korejský specialista na převleky, korejec ), Sarah Parker ( medička, kromě léčení členů komanda má i uspávací injekce, celé komando ji zná pod přezdívkou Honey, je to asi američanka ).

Hra mě rozhodně bavila ( to aby jste měli jasno ). Musím se sice přiznat že jsem si nejprve odemkl všechny mise cheatem HOSSANA ale to bylo proto že se mi hra v misi na ostrově WOLMI vždy sekla u majáku. Dnes už jsem zkusil všechny mise ( a dohrál asi polovinu ale i tak se mi hra zdála v některéch chvílích až příliš složitá ( čož neplatí o přemýšlení nepřátel ). Nepřátelská hlídka si nevšimla mého komanda ani když jsem byl 5 metů od ní, když jsem s celým komandem cestoval na korbě sovětského nákladáku a oni viděli dovnitř nezastavili mě, a dělník vykouřil za misi asi 46 cigaret ( mise mi mimochodem zabrala asi 1 hodinu a 20 minut ) prostředí většinou věrně odpovídá reálua dost mě bavily mluvené sekvence díky kterým jsem měl pocit jako bych tam doopravdy byl. V každé misi dostanete jen jistého člena komanda ( nikdy celé komando ) protože někdy by nebyli k ničemu a někdy si zas při stealth akci za BJ kdyby tu tak byl nighthavk. často se vám stane že se mise nezdaří ( končí po smrti jednoho z členů týmu ) jen proto že např. pokládáte výbušniny za Scota a Nhighthawka s BJ odhalí. Hra mě bavila ale známka odpovídá. Tahle hra není, nebyla ani nebude nikdy super hit, ale mě k zábavě celkem stačí. Není to sice žádná 96 % hra ale dobrá je a to se jí musí nechat.

Pro: cena, rozlehlost lokací, originalita lokací, nepřátelé mluví japonsky, můžete okrádat mrtvé, komentáře členů komanda

Proti: grafika, AI nepřátel, repetitivní song, obtížnost