Knights of the Chalice

10.08.2009

V tejto indie hre vás privíta klasický fantasy svet na mieste, ktoré sa volá Crimson Coast. Je to nebezpečná krajina, plná nástrah, kde si silný berú čo chcú od slabších. Ľudia nie sú v správaní odlišní od iných rás, ktoré tu žijú. V tomto krutom svete sú nádejou Rytieri kalichu (Knights of the Chalice), ktorý sa v tomto svete snažia udržať právo, poriadok a spravodlivosť. A to je presne to, čo bude úlohou hráča v tejto RP (role-playing) hre.

Knights of the Chalice je role-playing hra, ktorá je volne založená na „Open Game Licence 3.5“, a teda do istej miery je to rovnaký systém ako používa Dungeons & Dragons Edition 3.5, vytvorená Wizards of the Coast. Čo samozrejme značí aj ťahové súboje v tom najklasickejšom zmysle slova. Autori ju tak prirovnávajú k hrám ako Dark Sun, či The Temple of Elemental Evil: A Classic Greyhawk Adventure. Na začiatku hry si hráč vytvorí družinu čítajúcu štyroch členov. Na výber má z troch povolaní – Fighter, Wizard alebo Cleric, a tri rasy – Human, Half-Elf a Half-Dwarf(Mul).

Družina sa na začiatku ocitá vo veži Rytierov kalicha, kde dostane svoju úlohu, ktorá je veľmi prozaická – nájsť strateného rytiera. Po tom už začína vaše dobrodružstvo...

@emxd (02.12.2020 13:44): Jo, typek to nikdy ani lacnejsie nepredaval :) (teda ja som to kupil tusim za 12 euro, hodne davno v nejakej jeho zlave), ale na to, ze uz je aj toto hodne stara hra, tak je to imho prehnana cena. Je to fakt dobra hra, o tom ziadna, ale cenotvorba nebude silna stranka autora :)

Klasické CRPG, ktorého ťažisková hrateľnosť leží na bedrách bojov, avšak má v sebe zakomponovaný aj istý stupeň volieb. Hra sa otvorene hlási k odkazu klasík ako Dark Sun a to nielen po grafickej stránke.

Základné informácie o systéme sú uvedené v popise hry, takže opakovať ich by bolo zbytočné. Je dobré však vedieť, že celé to výborne funguje a systém je nastavený tak, že vás doslova núti pokračovať ďalej. Ako som už naznačil na začiatku, alfou a omegou hry sú vynikajúce ťahové súboje, plne využívajúce pravidiel, na ktorých je hra postavená. Treba využívať správnu taktiku, a hlavne, vaši protivníci nie sú úplne blbí a občas vedia veľmi (ne)pekne prekvapiť.

Samozrejme, súčasťou je i postupné zlepšovanie vašich postáv, ale i získavanie nového vybavenia, ktoré je rozumne dávkované. Veľmi dobré je využiteľné i vytváranie predmetov (na ktoré som v tom nadšení v recenzii úplne zabudol.) - vrátane zbraní, zbroje, magických predmetov a samozrejme i možnosťou pomenovať si ich. Apropo, samozrejme je možné si aj upraviť životopis vašich postáv, ako chcete - to síce nemá žiaden priamy efekt na hru, ale podporuje to onen "role-play" v názve žánru.

Áno, Knights of the Chalice vyzerá akoby vyšla niekde na pomedzí rokov 94-95, avšak toto "retro" grafické spracovanie jej len pridáva na cekovom šarme. Okrem toho je dôkazom, že kvalitná hra nemusí stáť na špičkovom super-hyper modernom 3D spracovaní.

A komu by som hru doporučil? Hmm, zrejme pre všetkých pamätníkov starých CRPG hier, ľuďom, ktorým sa páčil spomínaný Dark Sun, či Temple of the Elemental Evil.

Pro: Ťahové súboje, retro grafické spracovanie, zapracovanie menších volieb pri postupe hrou

Proti: mohlo byť lepšie riešené zbieranie predmetov po súbojoch - občas je to totiž malinko neprehľadné